
Kedy nechať šteniatko vonku
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Vypustiť šteniatko prvýkrát von môže byť pre vás oboch trochu desivé. V kombinácii s ich bezmocnosťou, zvedavosťou a sklonom k nepleche sa zdá, že pustiť malé a krehké šteniatko von, je receptom na katastrofu. Ale cítiť sa pohodlne v rôznych prostrediach, vrátane pobytu vonku, je dôležitou súčasťou vývoja šteniatka. Postupujte podľa týchto tipov, ktoré vám pomôžu zistiť, kedy je najvhodnejší čas začať brať svojho drobčeka von a predstaviť ho okolitému svetu.
Pobyt v záhrade
Kedy môže ísť šteniatko von do záhrady? Ak je vaša záhrada bezpečne oplotená a nechodia do nej neočkovaní psi, podľa portálu PDSA môžete nechať svoje šteniatko, aby začalo záhradu objavovať ihneď. Vezmite ho von na toaletu každú 1 až 2 hodiny, ihneď po prebudení, vždy, keď sa napije vody a po každom jedle, pretože je pravdepodobnejšie, že v tomto čase pôjde na toaletu. To vám dá príležitosť odmeniť ho za to, že bolo také šikovné.Návštevy vonku by mali byť spočiatku krátke a šteniatko by malo byť pod neustálym dohľadom. Je to tiež vhodný čas zoznámiť ho s obojkom a vôdzkou v rámci prípravy na prechádzky alebo návštevy verejných priestranstiev.
Šteniatka sú veľmi citlivé na teplotné extrémy. Ak je vonku obzvlášť chladno, minimalizujte čas strávený vonku tým, že ho necháte len vykonať toaletu a objavovanie okolia necháte až nabudúce.Pamätajte tiež, že šteniatkam začne byť zima oveľa rýchlejšie, keď sú mokré. Takže ich vždy jemne a dôkladne vysušte, ak boli vonku v daždi. Počúvajte svoje šteniatko. Ak nechce ísť von, nenúťte ho, pretože to spôsobí, že vám prestane dôverovať alebo sa vás bude báť.
Šteniatka sú tiež obzvlášť náchylné na choroby súvisiace s vysokými teplotami. Ak je vonku horúco, spravte si iba krátke výlety a počas parného dňa nikdy nenechávajte šteniatko vonku bez dozoru, pokiaľ nemá prístup k tieňu a dostatok vody.
Socializácia šteniatka
Kedy sa vaše šteniatko bude môcť bezpečne socializovať, bude závisieť od očkovaní, ktoré dostalo, ako aj od rizika nákazy vo vašej spoločnosti. Váš veterinár vás bude informovať o časovom harmonograme očkovaní. Obdobie socializácie trvá len od narodenia do 14 týždňov veku. Je preto dôležité, aby ste sa s veterinárom porozprávali o tom, čo bude pre vaše šteniatko najlepšie.
Včasná socializácia pomôže šteniatku dokonale spoznať svet, v ktorom bude žiť. To znamená, že ho postupne predstavíte svojej rodine a priateľom, neznámym ľuďom, iným psom, iným zvieratám a všetkým radostiam a starostiam šíreho sveta. Návšteva školy pre šteniatka je výborným začiatkom pre jeho socializáciu.
Ak sa obávate, že šteniatko bude pobývať s neočkovanými psami alebo že bude vystavené rizikovému prostrediu, ešte skôr ako bude mať za sebou všetky očkovania, môžete si dohodnúť termíny hier len so psami, ktoré sú už plne zaočkované, prípadne zvoľte prostredie s nízkym rizikom, ako je napríklad kamarátova záhrada. Prípadne ho na začiatok noste na rukách, keď idete von z domu.Nesnažte sa hneď zabrániť akémukoľvek stretnutie s inými ľuďmi alebo psami. Zvyknúť si na nové podnety musí byť pre šteniatko pozitívna skúsenosť. Nútiť ho do niečoho, ak práve vaše šteniatko nie je šťastné a zrelaxované, môže mať opačný účinok a z dlhodobého hľadiska ho to môže negatívne ovplyvniť. Zo šteniatka sa tak stane vystrašený alebo nepokojný pes. Požiadajte svojho veterinára, inštruktora v škole pre šteniatka alebo kvalifikovaného odborníka o radu, ako najlepšie bezpečne šteniatko socializovať.
Je možné, že vaše šteniatko bude počas prvých pár výletov vonku nadmerne bojazlivé a rozrušené. Ak sa tak stane, jednoducho si urobte prestávku alebo si povedzte, že práve nemá svoj deň a doprajte mu príležitosť oddýchnuť si a upokojiť sa. Ale za žiadnych okolností by vám jeho neposedné správanie nemalo zabrániť v tom, aby ste ho pravidelne brávali von. Zvykne si tak na vonkajšie podnety a rozptyľovanie hneď od začiatku. Je totiž oveľa ťažšie socializovať staršieho psa, ktorý premeškal príležitosti na objavovanie a socializáciu počas jeho obdobia socializácie. Nadmerné vonkajšie podnety u mladého šteniatka, ktoré sa ale neustále socializuje, je oveľa menej závažné, ako nadmerné vonkajšie podnety u staršieho psa, ktorý nebol správne socializovaný.
Tráviť čas vonku so šteniatkom je tiež skvelá príležitosť, ako prehĺbiť váš vzťah. Počas toho, ako bude objavovať svoj nový svet, mu vedomie, že ste tam s ním, aby ste sa oňho postarali a ochránili ho, pomôže vytvoriť si s vami silné puto. Povzbudí ho to, aby sa na vás a zvyšok vašej rodiny pozeralo a dávalo tak najavo, že je pripravené ísť von na toaletu alebo na prechádzku. Navyše, keďže sa šteniatko ešte len učí, je to pre vás ideálna príležitosť pomôcť mu vštepiť aj základné pravidlá správania.
Pravidelné prechádzky vonku sú hlavným faktorom pri výchove psa, ktorý tak bude dobre vychovaný a nebude sa báť okolitého prostredia, keď pôjdete na prechádzku. Ak budete dodržiavať tieto pokyny, vaše šteniatko bude pri objavovaní sveta v bezpečí, zdravé a naučí sa, ako v tomto veľkom a šírom svete šťastne žiť.
Životopis autora

Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus je majiteľkou domácich miláčikov, blogerkou a spisovateľkou z Tulsy v Oklahome, kde zvyčajne píše pod dohľadom malých chlpáčov.
Recenzovali Dr. Emma Milne BVSc FRCVS a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip