Zvládanie dospievajúcich šteniat nemusí byť jednoduché

Published by
Doba čítania: min read

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika


Dospievajúce šteňa skúša rovnako ako dospievajúce dieťaDog image

Pokiaľ si myslíte, že hrozné obdobie dospievania u ľudí je odlišné od toho psieho, ste vedľa. Šteňatá dosahujú adolescenciu okolo šiesteho mesiaca a často sa stávajú tvrdohlavými, testujú hranice a presadzujú svoju samostatnosť. Šteňa bude v tomto období vyžadovať Vaše vedenie a môžete zaznamenať, že Vás bude horšie počúvať. Toto všetko je spojené s hormonálnym nárastom, ktorý so sebou nesie rastúce sexuálne vyspievanie. AK CHCETE NECHAŤ ŠTEŇA VYKASTROVAŤ, TERAZ JE PRE TENTO KROK SPRÁVNY ČAS!!!!

Ako sa vysporiadať s Vaším teenagerom?

Dospievajúce šteňa potrebuje všetku pozornosť, ktorú mu môžete poskytnúť a upevniť si spoločenské postavenie. Vystavte ho rôznym prostrediam, ľuďom aj iným psom.

Pokračujte s nim v hrách, povzbudzujte dobré správanie a odrádzajte zlé.

Očakávajte, že sa šteňa bude búriť. Napríklad šteňa, ktoré Vás vždy všade nasledovalo môže odmietať prísť, keď na neho zavoláte. Mali by ste byť prísny, ale spravodlivý a tak pomôcť odlíšiť šteniatku čo je dobré a čo zlé.

Hryzenie

Ďalším aspektom dospievania, ktorý sa môže vyskytnúť, je často nekontrolovateľná túžba neustále hrýzť. Keď šteňa hryzie, jeho mliečne zuby ostré ako ihličky postupne vypadávajú a sú nahradené trvalým chrupom.

Prežúvanie v priebehu dospievania môže byť zmiernením nepríjemných pocitov sprevádzajúcich rast trvalého chrupu z ďasien, alebo to môže byť iba súčasťou objavovania a preskúmavania prostredia.

Môžeme urobiť dve veci, aby sme uchránili majetok pred rozhryznutím. Po prvé, kúpte šteniatku hračky na hryzenie a pochváľte ho, keď sa s nimi hrá. Na trhu je mnoho rôznych hračiek na hryzenie. Po druhé nenechávajte šteňa samé na miestach, kde môže rozhrýzť cenné alebo pre neho nebezpečné veci.

Bitky

V tomto období sa môže Vaše šteniatko jednoducho dostať do sporu s inými psami.

Dospievajúce šteňatá, obzvlášť psíkovia, sú častejšie obťažovaní staršími psami (zase prevažne samčekmi), ktorí im chcú ukázať, kde je ich miesto. To je často spôsobené zvýšením hladiny testosterónu. Kastrácia môže pomôcť dostať toto správanie pod kontrolu.

Často chváľte Vaše šteniatko, keď je priateľské k ostatným psom. Keď stretnete na prechádzke cudzieho psa a Vaše šteniatko sa správa dobre, mali by ste ho pochváliť a ponúknuť mu malú pochúťku.

Rast a vývoj dospievajúceho šteniatka

Rôzne plemená dospievajú v rôznom veku. Všeobecne väčším plemenám trvá dlhšiu dobu, než sa ich kosti plne vyvinú. Veľké plemená potrebujú inú hladinu živín pre rast ich kostí a vývoj ako malé plemená. Kostra niektorých veľkých plemien nemôže vyspieť, pokiaľ nedosiahnu 18 mesiacov, zatiaľ čo malé plemená ukončujú rast okolo 6-8 mesiaca veku.

Váš veterinár dohliadne pri pravidelných zdravotných kontrolách na rast Vášho šteniatka a jeho vývoj.

Dospelosť

Obdobie dospelosti nastáva od 8 do 18 mesiacov veku. Je to zvyčajne najlepší čas, Vaše šteniatko bude stále veľmi mladé a bujné, ale ostré známky dospievania sa časom otupujú.

SÚVISIACE ČLÁNKY

SÚVISIACE PRODUKTY