8 častých zdravotných problémov u starších psov

Publikoval
minút: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Bez ohľadu na to, akí sú veľkí, radi našich psov považujeme za večné šteniatka, ktoré budú s nami navždy. Aj keď možno nechcete vnímať, že váš pes starne, je dôležité dávať pozor na zdravotný stav starších psíkov, aby ste mohli pomôcť zlepšiť kvalitu ich života. Ak budete čítať ďalej, zistíte viac o bežných zdravotných problémoch u starších psov, ktoré môžu jedného dňa postihnúť aj vášho miláčika.

Kedy sa pes považuje za starého?

Starší pes ležiaci v tráve na dvore sa usmieva do kamery
Organizácia Dogs Trust tvrdí, že pes sa považuje sa staršieho po dosiahnutí siedmych rokov života, avšak toto skutočne závisí od veľkosti a rasy psa. Veľmi veľké plemená starnú rýchlejšie ako menšie plemená. Zatiaľ čo nemecká doga sa považuje za starú, keď má šesť rokov, maličká čivava dosiahne tento míľnik až vo veku osem alebo deväť rokov. To ako konkrétny pes starne môžu, samozrejme, ovplyvniť aj podmienky prostredia. Keď váš pes začne javiť známky zdravotných problémov súvisiacich s vekom, možno ho považovať za starého bez ohľadu na jeho skutočný vek.

Toto je osem častých zdravotných problémov u starších psov.

1. Strata sluchu a zraku

Organizácia RSPCA tvrdí, že starším psom sa môže zhoršovať zrak a sluch. Podľa organizácie PDSA sú starší psi tiež náchylní na rozvoj katarakty (šedého zákalu), čo je abnormálny zákal oka spôsobený zmenami v štruktúre šošovky, ktorý môže viesť k čiastočnej alebo úplnej slepote. Dokonca aj bez chirurgického zákroku na odstránenie šedého zákalu sa psi stále dokážu dobre pohybovať vďaka svojmu dobrému čuchu a vynikajúcemu sluchu. Stratu sluchu a hluchotu môže spôsobiť množstvo príčin od genetiky až po chronické ušné infekcie. Aj keď nepočujúci psi nemusia počuť váš rozhovor, budú cítiť vibrácie na podlahe, keď sa budete približovať. Na komunikáciu môžete používať aj signály rukami. Keď ste vonku, vždy majte na pamäti preventívne opatrenia, ak máte psíka, ktorý dobre nepočuje alebo nevidí. Nechcete, aby sa zatúlali a dostali sa do problémov!

2. Problémy s kĺbmi

Osteoartritída je podľa PDSA veľmi častou príčinou bolesti kĺbov a stuhnutosti u psov. Ide o progresívne degeneratívne ochorenie, ktoré spôsobuje stratu kĺzavosti a opotrebovanie chrupavky v kĺboch. Aj keď liek neexistuje, existuje množstvo liečebných postupov, ktoré môžu pomôcť znížiť bolesť a spomaliť progresiu tohto ochorenia. Výživa, najmä omega-3 mastné kyseliny, zohráva významnú úlohu pri podpore psov, ktoré majú problémy s kĺbmi. Opýtajte sa svojho veterinára na stravu dostupnú na podporu zdravia kĺbov, a či by dietetické krmivo bolo pre vášho psa prospešné. 

3. Demencia/kognitívna dysfunkcia

Rovnako ako ľudia, aj psi môžu s pribúdajúcim vekom strácať kognitívne funkcie, čo vedie k symptómom podobným príznakom senility alebo Alzheimerovej choroby u ľudí, tvrdí organizácia Kennel Club UK. Zmätenosť a dezorientácia, kňučanie alebo štekanie bez zjavného dôvodu, zdanie, že sa strácajú v známom prostredí a nehody týkajúce sa vyprázdňovania, to všetko môžu byť príznaky kognitívnej dysfunkcie. Tieto príznaky môžu indikovať aj iné stavy, preto je najvhodnejšie poradiť sa s veterinárom, ak si ich všimnete u svojho psíka. Podobne ako osteoartritída, ani demencia sa nedá vyliečiť, no často sa dá psíkovi pomôcť niektorými liekmi a stravou obohatenou o antioxidanty. 

4. Rakovina

Starší psíkovia sú náchylní na tvorbu výstupkov a hrbolčekov, no našťastie nie všetky sú zhubné. Ako však tvrdí organizácia Kennel Club UK, vek zvyšuje riziko rakoviny u psov, takže je najlepšie nechať si skontrolovať všetky podivné výstupky. Pravidelné kontroly a skríningy na rakovinu môžu pomôcť zachytiť nádory, ktoré nie je možné ľahko vidieť alebo cítiť.

5. Problémy so srdcom

S vekom sa u psov môžu vyvinúť aj srdcové ochorenia. Podľa organizácie PDSA patrí medzi najčastejšie ochorenia srdca u psov ochorenie mitrálnej chlopne, kardiomyopatia (ochorenie srdcového svalu) a arytmia (nepravidelný srdcový tep). Srdcové choroby môžu viesť ku kongestívnemu srdcovému zlyhaniu, ku ktorému dochádza, keď srdce nie je schopné pumpovať krv efektívne a v srdci, pľúcach a hrudnej dutine sa hromadí tekutina. Kašeľ, ťažkosti s dýchaním, neznášanlivosť záťaže, strata vedomia a nevysvetliteľné vracanie sú všetko príznaky možného srdcového ochorenia a mali by byť okamžite konzultované s veterinárom.

Starší psík zmiešaného plemena s bielou tvárou a ortézou pláva v bazéne.

6. Obezita

S pribúdajúcim vekom je u psíkov bežné, že schudnú z dôvodu straty svalstva. Niektoré staršie psi však stále môžu trpieť rizikom nárastu hmotnosti a obezity. Toto môže mať značný negatívny vplyv na ich zdravie, najmä s pribúdajúcim vekom a ubúdajúcou aktivitou. Organizácia Kennel Club UK varuje, že psi s nadváhou sú náchylnejšie na ochorenia, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak, srdcové choroby a ochorenia obličiek. Okrem toho, že svojmu staršiemu psovi poskytujete toľko pohybu, koľko je schopný bezpečne tolerovať, je dôležité kŕmiť ho krmivom primeraným jeho veku, aby ste sa uistili, že dostáva správnu rovnováhu výživy, ako aj správne množstvo denných kalórií.

7. Problémy s trávením a inkontinencia

Problémy s trávením u vášho starnúceho psíka môžu mať rôzne dôvody. Aj keď nemusia byť vždy závažné, tráviace problémy môžu upozorniť na iné veci, ako ochorenie obličiek, takže ak vracanie alebo hnačka rýchlo neustúpia, je najlepšie sa porozprávať so svojím veterinárom. Starší psíkovia majú občas aj nehody s vyprázdňovaním, keď dôjde k oslabeniu svalov, ktoré ovládajú močový mechúr. Inkontinencia môže byť príznakom väčšieho problému, ako je infekcia močových ciest alebo prípadne demencia. Ak sa tieto problémy nevyskytujú jednorazovo, je najlepšie poradiť sa so svojim veterinárom.

8. Problémy s obličkami

Starnúce obličky zvyknú u starších psíkov strácať svoju funkciu. Zatiaľ čo chronické ochorenie obličiek je progresívne a nie je ho možné liečiť, spoločnosť Blue Cross tvrdí, že sa dá zvládať správnou liečbou. Predĺži sa tým život vášho psa a zlepší sa jeho kvalita. Rutinné krvné testy vášho staršieho domáceho maznáčika môžu zachytiť ochorenie obličiek v skorých štádiách a zlepšiť šance vášho psa. Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa stravy vášho staršieho psíka, poraďte sa s veterinárom.

Starnutie je pre vášho starnúceho psa rovnako ťažké ako pre vás. Jednou z najlepších vecí, ktorú môžete pre svojho starnúceho psa urobiť, je pravidelne ho každých šesť mesiacov brávať na zdravotné prehliadky, aby ste zachytili tieto bežné zdravotné problémy. Dohliadajte naňho doma a hláste akékoľvek neobvyklé správanie svojmu veterinárovi. To môže tiež pomôcť zachytiť tieto ochorenia včas, čím sa zlepší šanca vášho psa na dlhý a zdravý život. Už síce nie je šteniatko, stále však bude vašim psíkom!

Biografia prispievateľa

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je majiteľkou domácich maznáčikov, blogerkou a spisovateľkou z Tulsy v Oklahome, kde zvyčajne píše pod dohľadom chlpáčov.


Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Súvisiace články