Ako a kedy kŕmiť Vaše šteňa
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Rastúce psy potrebujú veľa krmiva, a možno Vám Váš veterinár odporučil kŕmiť nové šteňa niekoľkokrát denne. Ako je to ale keď šteňa vyrastie? Možno si kladiete otázku "ako často kŕmiť svojho psa" alebo "koľko by toho mal pes zjesť"?
Na tieto otázky Vám pomôžu odpovedať nasledujúce pokyny pre kŕmenie, ktoré sa vzťahujú na hravé šteniatka, pohodových psích seniorov a akýkoľvek vek medzitým.
Kŕmenie šteniatka
Vzhľadom k tomu, že šteniatka rýchle rastú a spotrebujú veľa energie, musia dostávať veľmi výživné krmivo a potrebujú ho dostávať často. Začnite svoje šteňa kŕmiť často a postupne prejdite na menší počet kŕmnych dávok. Vďaka takému postupu z neho vyrastie veľký a silný pes.
6 až 12 týždňov
Šteniatka by mali dostávať krmivo, ktoré je navhrhnuté tak, aby zaistilo rast kostí a svalov a pokrylo energetické potreby šteniatka, ktoré sa nikdy nezastaví. Kvalitné krmivo pre šteniatka obsahuje oprimálne množstvo bielkovín, DHA a vitamínov, aby Vaše šteniatko rástlo správnou rýchlosťou. Organizácia the Kennel Club UK odporúča šteniatka v priebehu tohto obdobia kŕmiť štyrikrát denne. Tiež je dobré začať najprv mokrým krmivom, čo im pomôže pri prežúvaní.
3 až 6 mesiacov
Keď šteniatko dosiahne štyri mesiace, the Kennel Club odporúča znížiť počet krmných dávok na tri denne. Podávajte mu v tejto fáze šteňacie porcie až do chvíle, pokiaľ si všimnete, že šteniatko prestáva byť bacuľaté a postupne mu mizne guľaté bruško - znak toho, že postupne dospieva.
6 až 12 mesiacov
V šiestich mesiacoch odporúča the Kennel Club prejsť na dve krmivá denne. Majte na pamäti, že po vykastrovaní sa výdaj energie u psov môže znížiť, je preto nutné uistiť sa, že im podáte krmivo v správnych dávkach. Teraz je zároveň vhodná chvíľa si položiť otázku, aké krmivo zvoliť, keď budete prechádzať zo šteňacieho krmiva bohatého na živiny na krmivo pre dospelých psov. Vždy je vhodné overiť si s veterinárom, aké sú individuálne potreby Vášho zvieraťa, ale malé a stredné psie plemená obvykle prechádzajú na krmivo pre dospelých jedincov vo veku 12 mesiacov, zatiaľ čo u veľkých či obrích plemien to môže byž až v 18 mesiacoch.
Tiež je dobré prechádzať na krmivo pre dospelých psov postupne v priebehu 5-7 dní. Príliš náhla zmena môže totiž spôsobiť Vášmu šteniatku žalúdočné ťažkosti. Pri prechode na nové krmivo primiešajte psovi do doterajšieho krmiva menšie množstvo nového krmiva. Po dobu jedného týždňa postupne znižujte množstvo pôvodného krmiva a zároveň zvyšujte množstvo nového krmiva, aby prechod prebehol bezpečne a pohodlne.
Rovnako, ako pri ostatných veciach, ktoré zohrávajú zásadnú úlohu v celkovom zdraví a vývoji Vášho psa, sa aj tu poraďte so svojim veterinárom o tom, aký kŕmny režim je pre Vášho psa vhodný. Vrecia a plechovky so psím krmivom síce často obsahujú návod na kŕmenie na obale, ale kalorické potreby jednotlivých psov sa líšia v závislosti od plemena, váhy, množstva jeho aktivít a od ďalších aspektov. Váš veterinár Vám najlepšie poradí, ako kŕmiť Vaše šteňa, aby správne rástlo a bolo zdravé.
Kŕmenie dospelého psa
Potom, čo Váš pes vyrastie, je potrebné uistiť sa, že ho kŕmite správnym krmivom pre dospelých psov, ktoré ho udrží v zdraví a správnej kondícii a pomôže mu vyhnúť sa zdravotným problémom. Typ krmiva a veľkosti porcií by mali byť šité na mieru priamo pre konkrétne plemeno, veľkosť a životný štýl. To je zase vhodná téma na diskusiu s veterinárom, aby Váš pes dostával vhodnú výživu.
Od 1 roka do 7 rokov
Väčšina majiteľov kŕmi dospelých psov dvoma polovičnými porciami denne. Koľko krmiva to predstavuje? To záleží na konkrétnom psovi. Krmivo neodhadujte, ale odmerajte, aby ste mali istotu, že Váš pes dostáva každý deň správnu dávku. Tiež sledujte, či pes nepriberá, a pokiaľ je to nutné, pod dohľadom veterinára dávky zmenšite. Známkou nadváhy je u psa napríklad to, že pri dotyku necítite jeho rebrá, nedá sa rozoznať kde má pás, na bokoch a pri koreni chvosta má tukové vankúšiky a pri chôdzi sa kolíše.
Psy by mali jesť pravidelne, obvykle raz ráno a raz večer. Dôslednosť je v tejto súvislosti zásadná. Tiež majte na pamäti, že dôležitá je aj voľba druhu krmiva. Pokiaľ sa Váš pes príliš nehýbe hľadajte tiež krmivo, ktoré odpovedá jeho životnému štýlu, aby dostával všetky nutné živiny, ale zároveň nepriberal.
Od 7 rokov ďalej
Váš pes starne a možno je pomalší ako skôr. Pamätajte na to, že psy starnú rýchlejšie ako ľudia, takže významné zdravotné zmeny u nich nastávajú v živote oveľa skôr. Voľte špeciálne navrhnuté krmivo so zložkami, ktoré podporujú mozgové, imunitné a tráviace funkcie, množstvo energie a bohatú srsť. Krmivo navrhnuté pre starnúce zvieratá tiež zohľadňuje to, že metabolizmus sa s vekom spomaľuje. Výber správneho krmiva môže dodať Vášmu starnúcemu psovi správne množstvo kalórií a zároveň aj doplňujúce živiny, vďaka ktorým sa bude znova cítiť mlado.
Starostlivosť o psa seniora
Váš pes oficiálne prešiel obdobím stredného veku. V starobe sa pes mení, preto sledujte jeho výživu aj zdravotný stav a poraďte sa s veterinárom, či je vhodné prejsť na nové krmivo pre starších psov.
U veľkých psích plemien nastáva skôr ako u menších plemien, je preto dôležité opýtať sa veterinára, kedy Váš pes dospel do pokročilého veku. Váš Jack Russell teriér môže napríklad pobehovať po dome ešte v jedenástich rokoch, zatiaľ čo zlatý retríver môže byť pomalší už v siedmich rokoch.
V tomto období tiež môže byť dobré znížiť krmé dávky, aby pes v dôsledku zníženej aktivity nezačal priberať. U psa seniora by ste mali sledovať či nechudne, čo môže byť príznak zdravotných ťažkostí, ako napr. problémy so zubami. Pokračujte v kŕmení dvakrát denne, pretože pravidelnosť je pre psa dôležitá. Pokiaľ zaznamenáte zmeny na váhe Vášho psa alebo v jeho stravovacích návykoch, porozprávajte sa so svojim veterinárom.
Keď budete podávať svojmu psovi vysokokvalitné krmivo v správnych dávkach v priebehu všetkých etáp jeho života, pomôžete tým zaistiť, že Váš štvornohý kamarát zostane dlho zdravý. Rovnako, ako sa množstvo skonzumovaného jedla odlišuje u ľudí, rozdiely existujú tiež u psov a to je dôvod, prečo je dobré začať konzultáciou u svojho veterinára.
Majte na pamäti, že vyššie uvedené informácie a vekové rozpätie sú iba všeobecnými pokynmi. Z dôvodu zdravotných ťažkostí môže Váš pes starnúť rýchlejšie alebo môže naopak zostať fit ešte dlho v starobe. Sledovanie zdravotného stavu Vášho psa, výber vysokokvalitného psieho krmiva pre každú životnú etapu a otvorený dialóg s veterinárom Vám pomôžu zistiť, koľko krmiva Váš chlpáčik potrebuje, a vy sa budete môcť rozhodnúť, ako ho najlepšie kŕmiť od šteniatka až po pokročilý vek.