Čím kŕmiť gravidnú alebo dojčiacu sučku

Publikoval
minúty: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Gravidita u psov trvá v priemere 63 dní, pričom dojčenie pokračuje ešte niekoľko týždňov po narodení. Z pohľadu vhodnej výživy ide o najdôležitejší čas v živote vášho psa. U gravidných alebo dojčiacich sučiek môže podvýživa viesť k vážnym zdravotným problémom a ohroziť zdravie ich šteniatok. (1) Porozprávajte sa so svojím veterinárom o špecifických potrebách vášho psa a majte na pamäti tieto veľmi dôležité faktory týkajúce sa výživy:

 • Krmivo s vysokým obsahom tuku vašej sučke pomôže naplniť jej potrebu väčšieho príjmu kalórií, ktoré sú potrebné na tvorbu mlieka a rast šteniatok.
 • Ľahká stráviteľnosť je dôležitá pre maximalizáciu príjmu kalórií z menšieho množstva krmiva.
 • Produkcia materského mlieka a rast kostí šteniatok vyžadujú viac vápnika a fosforu.
 • Krmivo s vysokým obsahom bielkovín podporuje zdravý vývoj šteniatok.
 • DHA z rybieho tuku podporuje vývoj nervového systému šteniatok.

Často kladené otázky o gravidite, dojčení a základoch správnej výživy

Čo je stráviteľnosť a prečo na nej záleží?

Gravidné a dojčiace sučky potrebujú veľa živín na podporu vývoja ich šteniatok, preto je nevyhnutné dávať im ľahko stráviteľné krmivo. A keďže v bruchu gravidnej sučky je menej miesta, pretože ho zaberajú šteniatka, je dôležité, aby v každom kúsku krmiva bolo maximálne množstvo výživy.

Načo viac energie a tuku?

Gravidné a dojčiace sučky majú veľmi vysoké energetické potreby. V skutočnosti majú dojčiace sučky 4 až 8 krát vyššiu potrebu energie z krmiva, než zdravé dospelé sučky, ktoré nedojčia. Zvýšený obsah tuku ako súčasť presne vyváženej výživy pomáha pokryť tieto energetické potreby.

Čím mám kŕmiť svoju sučku, keď je gravidná a dojčí?

Odporúčame ju kŕmiť krmivom špeciálne navrhnutým tak, aby spĺňalo nutričné potreby gravidných a dojčiacich sučiek. Tieto krmivá obsahujú základné živiny v dostatočnom množstve, aby splnili všetky potreby vašej sučky a jej rastúcich šteniatok. Váš veterinár vám môže odporučiť vhodné krmivo, ktoré splní všetky potreby vášho psa.

Existujú nejaké špeciálne odporúčania na kŕmenie mojej gravidnej alebo dojčiacej sučky?

Svoju gravidnú sučku kŕmte množstvom odporúčaným na obale krmiva a v kŕmení šteniatok pokračujte až do odstavenia šteniatok. Opýtajte sa svojho veterinára, či by ste jej po narodení šteniatok nemali nachystať krmivo tak, aby ho mala vždy k dispozícii. To môže neskôr pomôcť šteniatkam postupne si zvyknúť na bežné krmivo a vy zároveň budete môcť byť spokojní, pretože budete vedieť, že energetické potreby ich matky budú vždy naplnené.

Kedy mám šteniatka odstaviť od dojčenia?

Väčšina šteniat začína jesť tuhú stravu vo veku 3 až 4 týždňov. Ich mama by už predtým mala jesť vhodné krmivo pre šteniatka, pretože ho obvykle potrebuje v posledných štádiách gravidity a neskôr na tvorbu mlieka. Overte si u svojho veterinára, že je to tak a či je krmivo vhodné na odstavenie od dojčenia. Zmäkčite im sušienky trochou teplej vody, dajte im konzervované alebo sáčkové krmivo pre šteniatka, prípadne šteniatkam nachystajte kašu. To všetko im môže pomôcť začať prechádzať z mlieka na pevnú stravu. Odstavenie od dojčenia by malo byť skončené vo veku 6 až 7 týždňov. (2)

Kedy by som mal navštíviť svojho veterinára?

Počas gravidity a dojčenia pravidelne navštevujte svojho veterinára, aby ste spolu skontrolovali stav sučky a ubezpečili sa, že sú naplnené jej nutričné potreby. Je dôležité, aby ste si so svojím veterinárom stanovili konkrétny harmonogram, ako často by ste sučku mali počas jej gravidity a po narodení šteniatok vyšetrovať.

Starajte sa hneď od začiatku o šteniatka správne.

Ak si budete viesť záznamy o váhe, vývoji a aktivite šteniatok každé 1 až 2 dni, veľmi tým pomôžete svojmu veterinárovi pri pravidelnom rutinnom vyšetrovaní šteniatok v prvom roku ich života. (2)

1. Small Animal Clinical Nutrition, 4th Edition. Normal Dogs; Pregnancy in Dogs; strana 238
2. Small Animal Clinical Nutrition, 4th Edition. Growing Dogs: Weaning Period; strana 247

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

 • Čo robiť so psami, ktoré sú vyberavé v jedle

  Dogs running Ak je váš pes výberčivý čo sa týka stravy, môže to mať svoj dôvod. Zistite, ako z neho môžete vychovať maškrtníka.
 • Môžu psy melón?

  Melón pre psov obvykle predstavuje zdravú pochúťku, ale má aj svoje riziká. Nižšie nájdete tipy, ktoré časti psovi môžete dávať a aké množstvo je pre neho zdravé.
 • Psi a krmivo zo stola: Prečo im nedávať zvyšky

  Zatiaľ čo kŕmenie vášho psa krmivom zo stola alebo zvyškami sa môže zdať nevinné, v skutočnosti to môže byť pre nich škodlivé. Zistite dôvody prečo nedávať zvyšky svojmu miláčikovi.
 • Ako a kedy kŕmiť Vaše šteňa

  Dogs running Spoznajte, aké dôležité je kŕmiť šteňa alebo dospelého psa správnym množstvom krmiva v správnych intervaloch a zistite, aký spôsob kŕmenia je pre vášho psa najlepší.

Súvisiace produkty