Čo dávať gravidnej alebo dojčiacej suke

Published by
Doba čítania: min read

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Gravidita u psa trvá priemerne 63 dní a dojčenie potom pokračuje ešte niekoľko ďalších týždňov. Môže to byť najdôležitejšie obdobie v živote vášho psa, pokiaľ ide o správnu výživu. U gravidných alebo dojčiacich súk môže nedostatočná výživa spôsobovať vážne zdravotné problémy a môže ohroziť aj zdravie šteniat.1 Prehovorte si s veterinárom o špecifických potrebách svojho konkrétneho psa a nezabúdajte na nasledovné kritické nutričné zásady:

 • Krmivo určené gravidným alebo dojčiacim sukám musí obsahovať dostatočné množstvo kalórií pre splnenie zvýšených energetických potrieb súvisiacich s produkciou mlieka a rastom šteniat
 • Zvýšený obsah tuku pomáha uspokojiť vyššie nároky na kalórie
 • Vysoká stráviteľnosť je dôležitá pre maximálny príjem kalórií z menších dávok jedla
 • Produkcia materského mlieka a rast kostí šteniat vyžadujú viac vápnika a fosforu
 • Viac bielkovín je potrebných pre podporu zdravého vývoja šteniat
 • DHA pre vyvíjajúcu sa nervovú sústavu šteniat

Často kladené otázky týkajúce sa gravidity, dojčenia a nutričných zásad.

Čo je stráviteľnosť a prečo na nej záleží?

Vysoká stráviteľnosť sa prejavuje efektívnejším vstrebávaním živín v tele gravidnej dojčiacej suky. Je dôležitá, pretože pomáha suke maximálne využiť výživné látky z každého kúsku, ktorý zožerie. To môže byť rozhodujúce, pretože v bruchu gravidnej suky je menej miesta.

Prečo viac energie a tukov?

Gravidné a dojčiace suky majú veľmi vysokú energetickú potrebu. V skutočnosti majú dojčiace suky 4- až 8-krát vyššie energetické nároky než zdravé dospelé psy. Zvýšený obsah tuku v presne vyváženej výžive pomáha dodávať viac energie.

Čo by som mal dávať svojej suke, keď je gravidná a keď dojčí?

Odporúčame jej čo najskôr začať podávať krmivá pre šteňatá Hill’s Science Diet. Tieto receptúry obsahujú nutné živiny v dostatočnom množstve a pomáhajú vyvíjajúcim sa šteňatám zaistiť lepší štart do života. Požiadajte veterinára, aby vám odporučil niektoré z nasledovných krmív pre šteňatá Science Diet:

Môžem dávať krmivo pre psov Science Diet Puppy Large Breed svojej gravidnej alebo dojčiacej suke? Čo keď je veľkého plemena?

Neodporúčame dávať krmivo Science Diet Puppy Large Breed gravidným alebo dojčiacim sukám. Neposkytuje dostatok vápnika a energie na uspokojenie potrieb psa počas tohto špeciálne obdobia. Najlepšou voľbou pre gravidné alebo dojčiace suky všetkých plemien sú krmivá pre šteňatá Science Diet vo vyššie uvedených variantoch.

Sú nejaké špeciálne pokyny, ako by som mal kŕmiť svoju gravidnú alebo dojčiacu suku?

Podávajte svojej gravidnej suke množstvo uvedené na obale krmiva a dávajte jej krmivo pre šteňatá až do úplného odstavenia šteniat. Opýtajte sa svojho veterinára, či by po narodení šteniat nemala mať krmivo k dispozícii stále. Môže to pomôcť šteňatám pri prechode na normálnu potravu a vy budete mať pokoj, pretože budete vedieť, že energetické potreby ich matky sú splnené.

Kedy by sa mali šteňatá odstaviť?

Väčšina šteniat začne jesť pevnú stravu vo veku 3 – 4 týždňov. Odstavenie by malo byť účinne dokončené vo veku 6 – 7 týždňov. 2 Potom musíte na základe plemena a očakávanej veľkosti svojich šteniat v dospelosti zvážiť, ktoré krmivo je pre ne vhodné.

Kedy by som mal navštíviť veterinára?

Ak je to možné, počas gravidity a dojčenia navštevujte veterinára raz týždenne, aby skontroloval stav a uistil sa, že nutričné potreby sú splnené. Je dôležité, aby ste si s veterinárom stanovili konkrétny plán, v ktorom určíte, ako často by mala byť vaša suka vyšetrená počas gravidity aj po narodení šteniat.

Začnite správne so starostlivosťou o šteňa.

Vedenie záznamov o hmotnosti, vývoji a aktivite vašich šteniat každý deň alebo raz za 2 dni2 môže byť veľmi užitočné pre rutinné vyšetrenie u vášho veterinára v prvom roku života.

1 Small Animal Clinical Nutrition, 4th Editions (Klinická výživa malých zvierat, 4. vydanie). Normal Dogs; Pregnancy in Dogs (Normálne psy; gravidita u psov); s. 238
2 Small Animal Clinical Nutrition, 4th Editions (Klinická výživa malých zvierat, 4. vydanie). Growing Dogs: Weaning Period (Rastúce psy: obdobie odstavenia); s. 247

SÚVISIACE ČLÁNKY

 • Ako a kedy kŕmiť Vaše šteňa

  Dogs running Spoznajte, aké dôležité je kŕmiť šteňa alebo dospelého psa správnym množstvom krmiva v správnych intervaloch a zistite, aký spôsob kŕmenia je pre vášho psa najlepší.
 • Čo robiť so psami, ktoré sú vyberavé v jedle

  Dogs running Ak je váš pes výberčivý čo sa týka stravy, môže to mať svoj dôvod. Zistite, ako z neho môžete vychovať maškrtníka.
 • Čím kŕmiť gravidnú alebo dojčiacu sučku

  Zistite, čím môžete kŕmiť svoju gravidnú alebo dojčiacu sučku, aby ona aj jej mláďatá boli zdravé.
 • Môžu psy melón?

  Melón pre psov obvykle predstavuje zdravú pochúťku, ale má aj svoje riziká. Nižšie nájdete tipy, ktoré časti psovi môžete dávať a aké množstvo je pre neho zdravé.