Ako podať psovi tabletu: Užitočné tipy a metódy

Publikoval
minút: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Dať svojmu psovi tabletu môže byť niekedy problém. Pre majiteľa psa je dôležité, aby sa naučil, ako prinútiť psa, aby užil tabletu. Túto zručnosť je potrebné si osvojiť, našťastie je vo väčšine prípadov pomerne jednoduchá. Čo teda môžu urobiť majitelia domácich zvierat, aby tento proces prebehol hladšie? Čítajte ďalej a naučte sa niektoré triky schválené veterinármi.

Ako podať psovi tabletu: metóda "mäsová gulička"

Small black and white dog licks a pill from a human hand.

 

Pokiaľ ide o užívanie liekov vo forme tabliet, väčšina psov sa bráni jednoducho preto, že nemajú radi chuť tablety. V tomto ohľade môžeme prispôsobiť trik s liekom „fajnôtka“ tak, aby vyhovoval vášmu psiemu miláčikovi.

Ak váš veterinár povolí podávanie lieku s krmivom, môžete kapsulu alebo tabletu schovať uprostred domácej pochúťky. Použite pochúťku z konzervy, varené chudé mäso, syr, arašidové maslo alebo čokoľvek iné, čo možno vyformovať a váš pes to obľubuje, a okolo tablety vytvorte mäsovú guličku, syrovú guľku alebo guličku z arašidového masla. Váš veterinár alebo miestny obchod s potrebami pre domáce zvieratá môže tiež ponúkať špeciálne formulované maškrty pre psov, ktoré sú navrhnuté špeciálne na ukrytie tabletiek.

Konzervované krmivo pre psov alebo varené chudé mäso sú ideálne na podanie tablety svojmu psovi, pretože pochúťky ako guličky z arašidového masla môžu vášmu psovi sťažiť udržanie si zdravej hmotnosti.

Uvedomte si však, že používať surové mäso sa neodporúča, pretože to prináša riziko zdravotných problémov, ako je salmonela.

Mnoho psov sradosťou prijme prvú mäsovú guličku. Ide teda o najjednoduchší spôsob, ako dať perorálnu tabletu väčšine psov. Pre tých skeptickejších psov však možno budete musieť najprv použiť obyčajnú mäsovú guličku bez tablety, aby ste si získali ich dôveru, a následne vložiť tabletu do ďalšej guličky.

Keď krmivo neprichádza do úvahy

Ak nemôžete tabletu prepašovať cez svojho superňuchajúceho psa alebo tabletu nie je možné užiť s potravou, podanie tablety vášmu psovi si môže vyžadovať, aby ste vzali veci do vlastných rúk – doslova. Na usmernenie použite tieto kroky:

  1. Začnite tým, že pri prvých pokusoch použijete namiesto tablety maškrtu. Obzvlášť úzkostlivým psom pomôže ich citlivosť na užívanie tabliet znížiť opakované trénovanie s maškrtou a veľa chvály.

  2. Postavte sa vedľa svojho psa a uistite sa, že ste obaja otočení rovnakým smerom. Potom vložte maškrtu do svojej dominantnej ruky.

  3. Zatiaľ čo svoju nedominantnú ruku položíte na hornú čeľusť vášho psa, s palcom na jednej strane a prstami na druhej strane, dominantnú ruku použite na otvorenie sánky. V tejto ruke budete mať aj maškrtu. Majte na pamäti, že ústa psa sa otvárajú poklesom sánky, takže sa vyhnite vypáčeniu tlamy psa ťahaním smerom nahor.

  4. Ponúknutú maškrtu umiestnite ku koreňu jazyka. Bude potrebné, aby ste dočasne odstránili ruku zo sánky, aby ste maškrtu zasunuli smerom k zadnej časti jazyka. Snažte sa byť rýchly. Toto si vyžaduje, aby bola vaša ruka na chvíľu v ústach vášho psa, takže existuje prirodzené riziko, že vás váš pes počas tohto manévru pohryzie – buďte veľmi opatrní! Cieľom podania maškrty týmto spôsobom je pomôcť vášmu psovi uvoľniť sa. Naučí sa, že to nie je hrozná skúsenosť a trocha spolupráce mu prospeje. V závislosti od toho, aké náročné boli tieto prvé kroky, môžete ich zopakovať s maškrtami – alebo dokonca s bežným krmivom pre psov – ako spôsob výcviku vášho psa, aby si dal tabletu bez boja.

  5. Keď ste spolu s vašim miláčikom zvládli manéver „otvoriť čeľusť a dostať maškrtu“, je čas na hlavný akt: nahradenie maškrty tabletkou. Ak je to možné, tabletu umiestnite smerom k zadnej časti jazyka, ideálne čo najďalej.

  6. Keď váš pes úspešne užije liek, vždy ho poriadne slovne pochváľte. 

Nakoľko táto technika vyžaduje trochu viac zručností, môže byť užitočné požiadať svojho veterinárneho lekára, aby vám ju ukázal predtým, ako sa o to pokúsite sami. Po úspešnom umiestnení tablety do papule vášho psa sa snažte udržať jeho ústa zatvorené rýchlym umiestnením dominantnej ruky späť na sánku, aby ste nad ním získali jemnú kontrolu. Fúkanie na nos vášho psa a jemné hladenie hrdla vyvolá prehĺtanie. Väčšina psov si po prehltnutí tablety oblízne nos. V prípade diskrétnejších psov, ktoré vám nedajú úspešne prehĺtnutie najavo, ich len chvíľu sledujte, aby ste zistili, či nevypľujú nejaké dôkazy.

Iné formy liekov

Ak stále nie ste schopní svojho psa prinútiť, aby prehltol tabletu, môžu byť potrebné iné formy liekov. Váš veterinár vám napríklad môže predpísať tekuté lieky. Tekutiny sa môžu podávať injekčnou striekačkou (alebo kvapkadlom dodávaným s liekom) do zadnej časti úst vášho psa vložením špičky injekčnej striekačky do blízkosti zadných zubov po oboch stranách. Lícny vačok je ďalším dobrým miestom, na ktoré je dobré sa zamerať pri tekutých liekoch.

Veterinárna príručka spoločnosti Merck vysvetľuje, že ak budete držať hlavu vášho psa čiastočne smerujúc nahor, môže to pomôcť zabrániť rozliatiu – toto je obzvlášť dôležitý tip, keď sa učíte, ako prinútiť psa, aby prehĺtol tabletu.

Ak máte problémy s podávaním liekov, je dôležité udržiavať otvorenú a úprimnú komunikáciu so svojím veterinárom, aby vám mohol pomôcť prispôsobiť plán liečby vášho psa tak, aby ste vy aj váš psík boli uvoľnení a s pocitom bezpečia. Aj keď vám nemôže predpísať iné zloženie lieku, môže mať svoje vlastné tipy a triky, o ktoré sa s vami môže podeliť.

Ak ste v minulosti zápasili s podávaním liekov vášmu psovi, určite použite tieto kroky, aby ste sa uistili, že rozumiete tomu, ako podať psovi tabletu. 

Biografia prispievateľa

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible

Laci Schaible, DVM, MSL, CVJ je veterinárna lekárka malých zvierat a veterinárna autorka. Získala množstvo ocenení za svoj záväzok vzdelávať majiteľov domácich zvierat a je považovaná za poprednú veterinárnu odborníčku na telemedicínu.

Súvisiace články

Súvisiace produkty