Tráviace problémy – jeden z najčastejších dôvodov konzultácie s veterinárom

$authorText
Doba čítania: minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Vianočné sviatky môžu byť pre psie trávenie nebezpečným obdobím – s rybou, rezňami, zemiakovým šalátom a množstvom sladkostí a darčekov po celom dome je ľahké nevšimnúť si, čo váš pes šikovne uchmatol. Tráviace problémy však nemusí spôsobiť len sviatočné obdobie. Ak máte podozrenie na poruchu trávenia alebo spozorujete príznaky, ako je hnačka alebo zvracanie, vezmite svojho psa čo najskôr k veterinárovi.

Pre každé zviera – mačky, psy i ľudí – je trávenie potravy a vstrebávanie živín životne dôležité pre celkové zdravie a pohodu. Pojem „tráviaci problém“ sa vzťahuje na akýkoľvek stav, ktorý bráni správnemu tráveniu, alebo ktorý spôsobí zmenu rýchlosti, ktorou potrava prechádza tráviacim traktom.

Tráviace problémy sú jedným z najčastejších dôvodov konzultácie s veterinárom Dve hlavné príznaky, na ktoré si treba dávať pozor, sú zvracanie a hnačka. Vracanie a vodnaté alebo krvavé výkaly môžu byť celkom zrejmé, no jemnejšie zmeny v stolici môžu byť tiež znakom problémov. Dávajte pozor na hovienka, ktoré sú mäkšie ako zvyčajne, obsahujú krv alebo hlien, alebo hovienka, ktoré majú zvláštnu farbu, napríklad žltú alebo zelenú.

Existujú však aj iné menej zreteľné príznaky, ako je strata hmotnosti, zmena chuti do jedla, plynatosť, hlučný žalúdok alebo náhla nečinnosť.

Ak si všimnete takého zmeny, čo najskôr navštívte svojho veterinára. Ak sa diagnostikuje porucha trávenia, váš veterinár s vami prediskutuje najpravdepodobnejšiu príčinu. Najčastejšími príčinami sú:

 • Zápal a podráždenie žalúdka (gastritída)
 • Nepriaznivá reakcia na potravu alebo jednoducho zjedenie niečoho, čo váš pes „nezvládol“
 • Zápal tenkého čreva
 • Zápal hrubého čreva (kolitída), ktorý má za následok časté hnačky, často sprevádzané krvou alebo hlienom
 • Zápal pankreasu (pankreatitída) alebo pankreas, ktorý neprodukuje dostatok tráviacich enzýmov na správne spracovanie potravy

Váš veterinár môže odporučiť zmenu krmiva vášho domáceho miláčika alebo predpísať lieky, ktoré mu pomôžu rýchlejšie sa vyzdravieť. To je dôležité, pretože vracanie a hnačka môžu viesť k strate tekutín a dehydratácii, ako aj strate vitamínov a minerálov. Črevná stena môže byť často zapálená a tiež potrebuje správne živiny, aby sa rýchlo zotavila.

Opýtajte sa svojho veterinára na krmivo Hill's Prescription Diet Canine i/d, špeciálne navrhnuté tak, aby pomohlo črevám vášho psa zotaviť a regenerovať sa efektívnejšie. Rozdiel môžete vidieť už za tri dni.*

Krmivo Hill's Prescription Diet i/d is odporúčajú veterinári, pretože:

 • Je lahodné a tým pomáha vášmu psovi opäť žrať
 • Má jemnú, nedráždivú textúru, ktorá pomáha črevám zotaviť sa
 • Je vysoko stráviteľné s miernym obsahom tuku, čo napomáha vstrebávaniu životne dôležitých živín
 • Vysoký obsah elektrolytov a vitamínov skupiny B na nahradenie živín stratených zvracaním a hnačkou
 • Klinicky overené antioxidanty na podporu zdravého imunitného systému.
 • Je vhodné na krátkodobú rekonvalescenciu aj na dlhodobé kŕmenie
 • Je ideálne pre šteniatka ako aj pre dospelých psov. Ubezpečte sa, že sa svojho veterinára opýtate, aké množstvo krmiva podávať, pretože šteniatka potrebujú viac krmiva na kilogram telesnej hmotnosti ako dospelí psi.
 • Je dostupné v mokrej aj suchej verzii

Po diagnostikovaní základnej príčiny poruchy trávenia môže váš veterinár odporučiť prechod na kŕmenie inými potravinami z radu Hill's. Kŕmte len krmivom odporúčaným vaším veterinárom – nenechajte sa zlákať na „domácu prípravu“ jedla alebo na miešanie s inou značkou. To by mohlo viesť k nevyváženosti celkového krmiva. Svojho veterinára môžete tiež požiadať o radu vo veci kŕmenia niekoľkými malými dávkami denne. Psovi vždy poskytnite dostatok čistej, čerstvej vody.

Dodržiavaním odporúčaní svojho veterinára môžete svojmu psovi pomôcť rýchlo sa vrátiť do formy. Ak sa príznaky nezlepšia (alebo ak sa zlepšia a znova sa vrátia), mali by ste vždy kontaktovať svojho veterinára.

*Multicentrická štúdia kŕmenia o vplyve zásahu do diéty u psov s gastrointestinálnymi poruchami. Hill's Pet Nutrition, Inc. Pet Nutrition Centre, 2003.

 

Súvisiace články

 • Sledovanie hmotnosti šteniatka

  Vedeli ste, že obézny domáci maznáčik je definovaný tým, že jeho váha je o 15 alebo viac percent vyššia, ako je jeho ideálna hmotnosť? To v prípade malého psa, ako je čivava, znamená iba 330 gramov, ale u rotvajlera ide napríklad už o viac než 7,5 kilogramu.
 • Je váš pes v dobrej kondícii?

  Dogs running Ako zistíte, že váš pes má nadváhu? Po prvé, váš veterinár váži vášho psa na pravidelných prehliadkach. V dobe medzi prehliadkami sa skúste niekedy dotknúť rukami jeho rebier. Cítite ich len trochu alebo nebodaj vôbec? Ak áno, váš pes má pravdepodobne nadváhu.
 • Kožné problémy u psov

  Dogs running Získajte informácie o varovných príznakoch, symptómoch a liečbe alergickej dermatitídy a iných kožných problémov u psov.
 • Zvracanie a hnačka: je to u psov núdzová situácia?

  Prvým krokom, ak váš miláčik zvracia alebo má hnačku, je prestať kŕmiť a podávať len malé dúšky vody, a to často.