Sedem typov tráviacich ťažkostí u psov a ako ich zvládať

Publikoval
20 minút: Doba čítania

Necíti sa váš pes dobre? Netrpí náhodou niektorým z mnohých tráviacich problémov u psov? Ak zvracia alebo zistíte, že má problémy so stolicou, môže trpieť problémami s gastrointestinálnym alebo tráviacim systémom.

Gastrointestinálne problémy u psov sa môžu objavovať z rôznych dôvodov a každý z nich môže spôsobiť, že sa váš pes nebude cítiť dobre. Zožral niečo nové? Ak zožral niečo iné než krmivo pre psov, môže byť alergický, intolerantný, neschopný tráviť alebo dokonca ešte horšie, mohlo mu to spôsobiť infekciu. Taktiež niektoré plemená, napríklad nemecké ovčiaky, nemecké dogy a fúzače, sú náchylnejšie k tráviacim ťažkostiam.

Spísali sme pre vás 7 tráviacich problémov u psov, o ktorých by ste mali vedieť. Aby ste sa vyhli prípadným ťažkostiam, je dôležité vedieť, čo ich môže vášmu maznáčikovi spôsobiť. Taktiež sa dozviete, ako mu môžete pomôcť, ak už gastrointestinálne problémy vášho maznáčika sužujú.

1. Hnačka

Môžete si všimnúť, že váš pes má riedku alebo aj tekutú stolicu. Hnačka je častým ochorením u psov aj iných zvierat a môže mať veľa rôznych príčin. Tu je zoznam niekoľkých dôvodov, prečo sa u vášho chlpáča môže hnačka objaviť:

  • Stres,
  • pokazené/zhnité krmivo
  • alergia na určité prísady v strave
  • príliš rýchla zmena krmiva
  • vnútorné parazity
  • infekcia
  • zlyhávajúce orgány

 

2. Porucha vstrebávania v tenkom čreve

Porucha vstrebávania je jedným z typov tráviacich problémov u psov. Ak váš pes trpí poruchou vstrebávania v tenkom čreve, znamená to, že nie je schopný buď stráviť krmivo, alebo vstrebať vitamíny a minerály po ich strávení.

3. Kolitída

Kolitída, zápal membránovej výstelky tračníka, je bežným tráviacim problémom u psov. Spôsobuje taktiež zápal hrubého čreva, takže váš pes môže trpieť bolesťami pri vyprázdňovaní alebo hnačkou. Zápal a podráždenie môžu byť buď chronické, alebo akútne.

Príčinou kolitídy môžu byť bičíkovce. Taktiež, ak váš pes trpí nádormi alebo polypmi, môžu dráždiť tračník a spôsobovať kolitídu. Zmena krmiva, požitie niečoho iného než krmiva alebo alergia na určité potraviny sú častými vinníkmi záchvatu kolitídy.

4. Akútna gastroenteritída

Obvykle dočasný problém, akútna gastroenteritída, spôsobuje zápal žalúdka alebo čriev. Obvykle sa prejaví, keď pes zožerie niečo s vysokým obsahom tuku alebo pokazené jedlo. Môže sa taktiež objaviť, ak pes zožerie niečo jedovaté alebo niečo, na čo je alergický. Vnútorné parazity môžu byť predzvesťou gastroenteritídy. Stres je ďalší spúšťač.

5. Hemoragická gastroenteritída

Podobne ako akútna gastroenteritída, aj hemoragická gastroenteritída je obvykle dočasnou záležitosťou. Môže byť však smrteľná, ak sa nelieči. Hemoragická gastroenteritída spôsobuje silné zvracanie a krvavú stolicu, obvykle pri hnačke. Môže byť spôsobená požitím potravín alebo látok, ktoré váš pes nesmie jesť alebo na ktoré je alergický, poprípade pankreatitídou a inými autoimunitnými ochoreniami.

6. Pankreatitída

Pankreatitída je infekcia alebo zápal pankreasu. Dôvody, prečo sa pankreatitída vyskytuje, sú neznáme, hoci na vine môže byť vysoký obsah tuku. Medzi ďalšie problémy, ktoré môžu spôsobiť tento stav, patrí úraz pankreatu, infekcie alebo choroby.

7. Exokrinná pankreatická insuficiencia

Exokrinná pankreatická insuficiencia nastáva, keď pankreas psa nevytvára dostatok tráviacich enzýmov. Úbytok hmotnosti, zvýšenie chuti do jedla a objemná, mäkká stolica sú hlavnými príznakmi. Ak ste zaznamenali extrémny úbytok hmotnosti u svojho psa, možno jeho pankreas neprodukuje dostatok enzýmov.

Ako môžete pomôcť?

Poznajte normálny stav svojho psa

Tráviace problémy u psov sa môžu objaviť náhle, preto by ste vždy mali poznať spôsoby, ako mu pomôcť. Najlepší spôsob, ako sa môžete o svojho psa postarať, je vedieť, ako vyzerá jeho normálne správanie a normálny zdravotný stav. Koľkokrát denne sa váš pes normálne vyprázdňuje? Ako jeho stolica obvykle vyzerá? Aj keď sa vám na ňu asi nechce ani pomyslieť a už vôbec si ju nechcete prezerať, môže byť dôležitým faktorom pri udržaní zdravia vášho psa. Poraďte sa so svojím veterinárom o tom, ako by mala vyzerať stolica zdravého psa, aby ste lepšie pochopili, čo hľadať, ak zistíte nenormálne správanie u svojho psa. Zvracia niekedy? Zatiaľ čo zvracanie neznamená vždy väčší problém so trávením, je to jeden z bežnejších príznakov toho, že je niečo zle. Ak si všimnete, že sa to deje častejšie, je správny čas vziať svojho psa k veterinárovi, aby ho vyšetril. Koľko zožerie a vypije? Na tieto všetky otázky musíte poznať odpovede, aby ste poznali, keby bolo niečo zle.

Neustále sledujte, čo váš pes žerie

Dozrite na to, aby váš pes dostával dobre vyváženú výživu a neprichádzal do kontaktu s ničím, čo by nemal žrať. Súčasne nenechajte svojho psa prehltnúť nič, čo by nemal, aj keď nejde o jedlo. Niektoré rastliny alebo cudzie predmety môžu vášmu psovi spôsobiť veľmi vážne ochorenie.

Zdravé a ľahko stráviteľné krmivo pre psov bude prispievať dychtivému psiemu brušku. Taktiež pravidelné preventívne prehliadky u veterinára vám poskytnú prehľad o všetkých zdravotných problémoch, ktorými váš pes môže trpieť.

Zaistite svojmu psovi dostatok hydratácie

Pes trpiaci gastrointestinálnym alebo tráviacim problémom musí zostať hydratovaný, zvlášť ak zvracia alebo má hnačku. Jedna vec, ktorú treba mať na pamäti: Ak zistíte, že váš pes začal piť menej často a menej vody, alebo že jej hltá veľké množstvá, je to znamenie, že niečo nie je v poriadku. Dostatočná hydratácia je kľúčom k uchovaniu zdravia vášho psa.

Podporujte ho a upokojujte

Gastrointestinálne problémy u psov môžu byť znepokojujúce pre celú rodinu. Váš kedysi šťastný a hravý pes je náhle letargický, samotársky a možno zvracia alebo má hnačku. Keďže stres môže spôsobiť problémy s trávením, snažte sa udržať svojho psa v pokoji a pohode. V časoch intenzívneho stresu si môžete všimnúť, že váš pes má viac problémov so žalúdkom. Zistite, čo pomáha práve vášmu psovi, môže to byť maznanie alebo hladkanie na bruchu.

Kontaktujte svojho veterinára

Ak máte hoc len podozrenie, že váš pes trpí tráviacim alebo gastrointestinálnym problémom, okamžite kontaktujte svojho veterinára. Mnohé z týchto stavov sú závažné a vášho psa bude nutné dôkladne sledovať a prípadne liečiť.

V prípade, že váš pes trpí v noci alebo cez víkend, nečakajte na otvorenie ordinácie veterinára. Zvážte návštevu veterinárnej pohotovosti.

O autorke

Erin Ollilaová je milovníčka zvierat, ktorá verí v silu slov, ich informačnú hodnotu a ako môžu písané informácie zmeniť správanie čitateľov. Jej texty nájdete po celom internete aj v tlači. Kontaktujte ju cez Twitter @ReinventingErin alebo si o nej zistite viac na http://erinollila.com.

 

Biografia prispievateľa

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je majiteľkou domácich maznáčikov, blogerkou a spisovateľkou z Tulsy v Oklahome, kde zvyčajne píše pod dohľadom chlpáčov.

Súvisiace články