Gastrointestinálne a tráviace poruchy u psov: Typy a príčiny
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Čo sú gastrointestinálne (GI) a tráviace poruchy?
Gastrointestinálne (GI) poruchy a ochorenia postihujú žalúdok a črevá psa, čo zvyčajne vedie k príznakom, ako je zvracanie (nevoľnosť) a hnačka. Môžete si všimnúť krv v stolici vášho psa, alebo vodnaté hovienka. Akúkoľvek poruchu, ktorá znižuje trávenie alebo vstrebávanie potravy alebo spôsobuje zmenu jej prechodu cez tráviaci trakt, možno nazvať poruchou trávenia. Zdravé trávenie je nevyhnutné, aby váš pes mohol využívať živiny z potravy na budovanie a opravu tkanív a získavanie energie. GI poruchy môžu viesť k dehydratácii, acidobázickej a elektrolytovej nerovnováhe a podvýžive, preto je dôležité rozpoznať príznaky a poradiť sa so svojím veterinárom.
Typy a príčiny gastrointestinálnych a tráviacich porúch u psov
Existuje mnoho rôznych typov porúch trávenia. Váš veterinár môže vykonať testy, aby určil presnú príčinu problému vášho psa. Príčiny môžu siahať od konzumácie niečoho iného ako krmivo pre psov, po potravinové alergie/intolerancie, infekcie alebo nedostatok tráviacich enzýmov. Niektoré plemená, ako napríklad nemecké ovčiaky, zlaté retrievery a kólie, sú náchylnejšie na konkrétne tráviace problémy. Bežne diagnostikované stavy zahŕňajú:
Akútna gastroenteritída. Toto je najčastejšia príčina „pokazeného žalúdka“ u psov. Zvyčajne pozostáva zo zvracania a hnačky, ktoré začínajú náhle, no môže ísť aj o samostatné hnačky bez zvracania. Stav môže byť spôsobený mnohými príčinami, ako je zožratie niečoho nechutného (všetci vieme, že to naši psi radi robia!), parazity, vírusy a cudzie telesá, aby sme pomenovali aspoň niektoré.
Chronická enteropatia alebo zápalové ochorenie čriev. Na rozdiel od náhleho nástupu poruchy, ktorú sme práve spomenuli, chronické enteropatie sa objavujú pomalšie a majú tendenciu trvať dlhodobo. Častými znakmi sú hnačka a strata hmotnosti. Opäť to môže byť spôsobené mnohými rôznymi príčinami, ako sú nepriaznivé potravinové reakcie a genetika.
Kolitída Kolón je súčasťou hrubého čreva a keď sa zapáli, nazýva sa to kolitída. Príznaky sú zväčša veľmi charakteristické a väčšina psov ich má rovnaké – vyzerajú, že súrne potrebujú kakať, môžu sa namáhať, aby sa vykakali, ale nevychádza veľa, a jedným z klasických príznakov kolitídy je čerstvá krv a/alebo slizký hlien v stolici.
Pankreatitída. Toto je závažný stav u psov, ktorý môže byť život-ohrozujúci. Bežné príznaky pankreatitídy sú náhle zvracanie, depresia a nedostatok chuti do jedla. Je to tiež veľmi bolestivý stav, takže váš pes môže byť nepokojný a dávať sa do polohy „natiahnutého luku“, aby sa pokúsil zmierniť bolesť. Ak máte akékoľvek obavy, že by váš pes mohol mať pankreatitídu, čo najskôr ho vezmite k veterinárovi.
Pankreatická exokrinná nedostatočnosť (EPI) Tento komplikovane znejúci názov popisuje stav, keď psom chýbajú určité enzýmy potrebné na trávenie. Niektoré z nich produkuje pankreas a keď chýbajú, potrava prechádza cez tráviaci trakt bez toho, aby sa pes dostal k živinám. Psy s EPI majú tendenciu mať vlčí hlad, no neustále chudnú a vyzerajú v zlom stave. Vzhľadom na to, že zle trávia tuky, ich stolica môže mať sivastú farbu. Niektoré plemená, ako napríklad nemecký ovčiak, sú na toto ochorenie náchylnejšie ako iné. Doplnky stravy s chýbajúcimi enzýmami zvyčajne poskytujú dobrý výsledok.
Alergie na potravu. Psy môžu zle reagovať na určitú potravu z viacerých dôvodov a spoločne tieto stavy nazývame nežiaduce reakcie na potravu. Skutočné alergie na potravu sú zriedkavejšie, ako si ľudia myslia a majú tendenciu byť spôsobené bielkovinami v potravinách, ako je hovädzie a kuracie mäso. Alergie na potravu môžu spôsobiť zvracanie a hnačku a tiež kožné problémy, ako je svrbenie.
Zápcha. Rovnako ako u ľudí, keď majú psy zápchu, kakajú ťažko a potrebu môžu vykonávať oveľa menej často. Zápchu môže spôsobiť mnoho príčin. Jedenie kostí môže spôsobiť, že stolica bude tvrdá a ťažko priechodná, dehydratácia alebo pomalé pohyby čreva budú tiež znamenať, že stolica je suchá a ťažko sa posúva.
Má môj pes poruchu trávenia?
Najčastejšími príznakmi porúch trávenia sú mäkká stolica alebo hnačka. Ak má váš pes problémy s trávením, môžete si tiež všimnúť niektoré alebo všetky z nasledujúcich príznakov.
- Zvracanie
- Regurgitácia
- Plynatosť
- Slabosť
- Hnačka/zápcha
Chronické GI ochorenie môže byť pre mnohých psov vysiľujúci problém a vyžaduje testovanie a dôkladnú diagnostiku u vášho veterinára.
DÔLEŽITÉ: Ak má váš pes hnačku alebo zvracia, môže byť vážne dehydratovaný. Ak spozorujete niektorý z vyššie uvedených príznakov, obráťte sa na svojho veterinárneho lekára.
Liečba: dôležitosť výživy
Poruchy trávenia sú celkom bežné a väčšinou vymiznú v priebehu niekoľkých dní. Niektorí psi však vzhľadom na pravidelné alebo pretrvávajúce tráviace problémy potrebujú dlhodobú starostlivosť.
Krmivo vášho psa môže mať významný vplyv na zdravie jeho tráviaceho traktu. V závislosti od konkrétnej diagnózy a príznakov/symptómov možno odporučiť množstvo rôznych prístupov k výžive. Hlavným cieľom je zmierniť príznaky zvracania a/alebo hnačky u vášho psa. Veterinári odporúčajú kŕmiť psov s týmto stavom krmivom, ktoré je vysoko stráviteľné, aby sa zabránilo podráždeniu ich citlivého žalúdka a čriev. Rozpustná a nerozpustná vláknina v kombinácii s miernym obsahom tuku tiež pomáha podporovať správne fungovanie čriev vášho psa. Počas fázy zotavovania je tiež dôležité sledovať hydratáciu vášho psa, aby ste pomohli napraviť akýkoľvek nedostatok tekutín.
Nakoľko niektoré z týchto gastrointestinálnych stavov môžu byť dlhodobé, môže byť potrebné aj dlhodobé zvládanie poruchy z pohľadu výživy. Pre presnú diagnózu a možnosti liečby sa vždy poraďte so svojím veterinárom, ktorý vám odporučí najlepšie krmivo pre zdravie tráviaceho traktu vášho psa.
Otázky týkajúce sa zdravia tráviaceho traktu, ktoré môžete položiť svojmu veterinárovi:
- Existujú nejaké potraviny, ktoré by som nemal/-a podávať môjmu psovi, aby som zabezpečil/-a zdravý tráviaci systém?
- Opýtajte sa, ako môže ľudská strava (ako sú čokolády alebo cukríky) ovplyvniť zdravie vášho psa.
- Odporučili by ste terapeutické krmivo pre psov pre zdravie tráviaceho traktu môjho psa?
- Opýtajte sa na špeciálne výživové požiadavky vášho psa.
- Koľko odporúčaného krmiva by ste mali dávať svojmu psovi a ako často?
- Diskutujte o tom, ktoré pochúťky môžete dávať svojmu psovi spolu s odporúčaným krmivom
- Ako rýchlo by som mal/-a očakávať známky zlepšenia stavu môjho psa?
- Môžete mi poskytnúť písomné pokyny alebo leták o zdraví tráviaceho traktu?
- Aký je najlepší spôsob (e-mail/telefón), ako vás alebo vašu kliniku kontaktovať, ak mám nejaké otázky?
- Opýtajte sa, či potrebujete dodatočnú kontrolu.
- Opýtajte sa, či dostanete e-mail alebo upozornenie.