Zmapovanie rastu vášho mačiatka

Publikoval Jean Marie Bahaus
Doba čítania: Doba čítania:

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Počas prvého roka mačiatka sa toho stane mnoho. Je ťažké uveriť, že z maličkého mňaukajúceho mačiatka, ktoré sa zmestí do dlane, môže v priebehu iba dvanástich mesiacov vyrásť plnohodnotná dospelá mačka. Typický graf rastu mačiatok ukazuje, že väčšina zmien — a tie najúžasnejšie — sa deje počas prvých ôsmich týždňov. Pozrite si túto časovú os mačiatok, aby ste sa dozvedeli, kedy môžete očakávať určité míľniky na ceste vášho mačiatka, na konci ktorej z neho bude dospelá mačka.

1 – 3 týždne: Mačiatka otvoria svoje očká a ušká

Dlhosrstá mačka spí s labkou okolo novonarodeného mačiatka.Mačiatka prichádzajú na svet so zatvorenými očami a ušami a prvý týždeň života strávia slepé a hluché. Podľa organizácie Cats Protection sa im oči a uši začnú otvárať počas druhého týždňa, ale ich zrak a sluch ešte nie sú príliš ostré. Modré oči, s ktorými sa mačiatka rodia, môžu začať meniť farbu od tretieho týždňa, čo je tiež čas, keď sa ich uši začnú dvíhať a smerovať nahor, čo znamená, že sa im otvorí úplne nový svet plný zvukov.

Mačiatka začnú vydávať slabé „mňaukanie“ niekoľko dní po narodení, aby dali matke najavo, že sú hladné alebo utrápené, uvádza organizácia Cats Protection, pričom pradenie zvyčajne začína o niekoľko týždňov neskôr. Mačiatka majú tendenciu byť hlasnejšie, keď začnú chodiť, hrať sa a skúmať svoje okolie.

3 – 7 týždňov: Chôdza, odstavovanie a používanie mačacieho záchodu

Vo veku okolo troch týždňov zvyčajne začínajú mačiatka robiť prvé neisté krôčiky. Začínajú kolísavo a neisto, ale keď sa im počas štvrtého týždňa začne zlepšovať rovnováha, stanú sa sebavedomejšími a dychtivejšími preskúmať svoje okolie. V piatom alebo šiestom týždni, keď sú mačiatka dostatočne sebavedomé vo svojej novoobjavenej mobilite, zbadáte, že sa u vášho mačiatka začína objavovať jeho energická, hravá a zvedavá povaha! Pod vaším prísnym dohľadom ich môžete nechať skúmať svoje okolie a vystavovať ich novým predmetom, zvukom a vôňam. Ak ste tak ešte neurobili, teraz je ten správny čas pripraviť váš domov na mačiatko.

Počas štvrtého a piateho týždňa časovej osi by sa mala zlepšovať rovnováha vášho mačiatka. Toto je vhodný čas na to, aby ste ho zoznámili s mačacím záchodom, uvádza organizácia Cats Protection. Mačiatka sa zvyčajne učia, čo majú robiť, pozorovaním mamy, takže všetko, čo musíte urobiť, je ukázať im záchod. Majte však na pamäti, že sa stále učia a bude dochádzať k nehodám.

Mačiatkam možno zaviesť tuhú stravu od tretieho týždňa, ale odstavenie je postupný proces, ktorý môže trvať niekoľko týždňov. Asociácia výrobcov krmív pre domáce zvieratá (PFMA) odporúča v ranom štádiu odstavovania kŕmiť dojčiacu matku a jej mačiatka rovnakým kompletným krmivom pre mačiatka, ktoré im pomôže s prechodom. Aj keď môžu konzumovať rovnaké krmivo, mačiatkam by sa mala na začiatku procesu odstavenia ponúknuť vlhká forma alebo namočené suché krmivo.

Do šiestich až ôsmich týždňov vaše mačiatka ukončia prechod na pevnú stravu a mali by byť kŕmené výlučne kvalitným krmivom pre mačiatka. Pre usmernenie týkajúce sa množstva krmiva PFMA odporúča postupovať podľa pokynov výrobcu vytlačených na obale a vážiť krmivo pre mačiatka pomocou presných kuchynských váh, aby sa zabezpečilo, že dostanú správne množstvo energie a živín. Väčšina mačiatok bude chcieť byť kŕmená „málo a často“, takže možno bude dobré rozdeliť ich denný príjem potravy na menšie porcie počas dňa. Každé mačiatko je však jedinečné, preto sledujte vývoj a telesný stav vášho mačiatka, prispôsobte jeho stravovacie návyky a ak máte nejaké obavy, porozprávajte sa so svojím veterinárom.

8 – 12 týždňov: Socializovanie a prvé očkovania

Vedeli ste, že mačiatka budú mať s pribúdajúcim vekom dve sady zubov, rovnako ako ľudia? Mliečne zuby u mačiek sa začnú objavovať počas druhého týždňa a vaše mačiatko by malo mať všetky mliečne zuby približne vo veku ôsmich týždňov. Do štyroch mesiacov sa im začnú objavovať dospelé zuby a do šiestich mesiacov by mali mať všetky dospelé zuby.

Počas tohto obdobia je vaše mačiatko potrebné zobrať na jeho prvú kontrolu u veterinára. Prvé očkovanie bude potrebovať približne v ôsmom týždni, po ktorom budú nasledovať posilňovacie dávky približne v 12. týždni. RSPCA uvádza, že mačiatka sú bežne očkované proti mačaciemu herpes vírusu, mačaciemu kalicivírusu, mačacej infekčnej enteritíde a vírusu mačacej leukémie. Váš veterinár vám môže poradiť, proti ktorým ďalším chorobám je dobré vaše mačiatko zaočkovať.

Toto je ideálny čas, aby ste začali socializovať vaše mačiatko. Česanie, maznanie a hranie sa s mačiatkom nielenže podporí jeho vývoj a vybuduje vaše puto, ale mačiatko si tiež navykne na dvíhanie a manipuláciu. RSPCA uvádza, že toto je tiež správny čas začať predstavovať mačiatko iným ľuďom a deťom, ako aj iným zdravým, plne zaočkovaným mačkám a psom. To ich nielen pripraví na odchod do ich prípadných trvalých domovov, ale tiež im to pomôže vyrásť na emocionálne zdravé, dobre prispôsobené dospelé mačky.

Malé mačiatko kaliko sa krčí pod prútenou stoličkou.

3 – 6 mesiacov: Pripravený na adopciu a sterilizáciu

Mačiatka by nemali byť oddelené od matky a súrodencov, kým nie sú úplne odstavené a socializované. Mačiatka sa od svojej matky učia normálnemu mačaciemu správaniu až do desiateho týždňa, takže ak chcete, aby každé mačiatko malo najlepšiu šancu stať sa dobre vychovanou mačkou, je najlepšie počkať aspoň desať týždňov, kým im dovolíte ísť do nových domovov. Môžete tiež počkať dvanásť týždňov, aby ste získali čas na ďalšie dôležité kolo očkovania v časovom pláne mačiatka.

Väčšina mačiatok je pripravená na sterilizáciu alebo kastráciu približne od štyroch mesiacov. Veterinár však môže vykonať zákrok skôr, ak usúdi, že mačiatko môže bezpečne podstúpiť celkovú anestéziu.

Jeden rok: Už to nie je mačiatko

Keď mačiatko oslávi svoje prvé narodeniny, už sa nepovažuje za mačiatko, ale teraz je to dospelá mačka. Aj keď sa stále môže správať ako mačiatko a môže ešte rásť, vaša čerstvo dospelá mačka je pripravená prejsť na vysokokvalitné krmivo pre dospelé mačky. Na stanovenie toho, koľko krmiva mačke dávať a ako často, postupujte podľa odporúčaných pokynov na kŕmenie na novom krmive.

Hoci sa mačka považuje za dospelú vo veku jedného roka, z vývinového hľadiska dospievanie mačiatok zvyčajne trvá, kým mačka nedosiahne vek osemnásť mesiacov. Počas tohto obdobia môže mačka stále prejavovať energickú hravosť mačiatka, ako aj typické „tínedžerské“ správanie, ktoré môže zahŕňať testovanie hraníc a rebéliu, ako je škrabanie nábytku alebo značkovanie si územia. No netreba sa obávať. Mačky zvyčajne začínajú dospievať a usadzovať sa po osemnástich mesiacoch a do svojich druhých narodenín vaša mačka úplne vyrastie do svojej dospelej osobnosti.

Sledovať rast mačiatka z malého novorodenca na dospelú mačku, je úžasná vec. Vedieť, čo môžete očakávať, keď vaše mačiatko rastie, vám umožní pomôcť mu v raste na zdravého a šťastného spoločníka.

Biografia prispievateľa

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je majiteľkou domácich maznáčikov, blogerkou a spisovateľkou z Tulsy v Oklahome, kde zvyčajne píše pod dohľadom chlpáčov.


Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (Nutrition)

Súvisiace články