Techniky výcviku mačiatka

$authorText
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Všetci vieme, že psy sa vedia naučiť základné povely, ale čo vaša mačka? Mačky nie sú spoločenským tvorom ako psi, a preto neoceňujú pochvalu rovnako ako oni. Ale ako už viete, mačky sú vysoko inteligentné zvieratá a majú schopnosť naučiť sa rôzne druhy správania.

Sivá mačka žuje a ťahá toaletný papier.

Ako vycvičiť mačiatko

Je dôležité začať trénovať mačiatko čo najskôr, aby sa postupne ako rastie, naučilo pravidlá vášho domova. Nechcete predsa, aby vám mačka liezla na závesy, škriabala vám nábytok alebo neustále vyskakovala na kuchynskú linku. Výcvik mačiatok pomôže udržať ich myseľ a telo aktívne, naučí ich vhodné sociálne zručnosti a správanie a zároveň posilní vaše vzájomné puto.

Udržujte tréningy krátke, pretože mačiatka neudržia dlho pozornosť a môžu sa začať ľahko nudiť. Počas tréningu sa zamerajte len na jeden povel, aby ste si ich neplietli. Precvičujte si povely na rôznych miestach v dome, aby si mačiatko zvyklo reagovať na vás v rôznych prostrediach.

Najjednoduchšou formou tréningu je presmerovanie pozornosti mačiatka na iné aktivity, ak sa nevhodne správa. Majte poruke rôzne hračky, a ak vaše mačiatko začne robiť niečo, čo by nemalo, presmerujte jeho pozornosť na hračku. Hračky na hranie zabavia vaše mačiatko psychicky aj fyzicky (a bude menej pravdepodobné, že bude robiť niečo, čo by nemalo). Môžete ich tiež posypať kocúrnikom obyčajným, aby ste ich nalákali na ďalšiu hru.

Časté problémy so správaním mačiek

Existuje niekoľko bežných problematických správaní mačiek, ktoré je možné riešiť pomocou tréningu, ktorý následne výrazne posilní puto medzi vami a vaším mačiatkom.

  • Škrabanie nábytku.
  • Agresivita voči ľuďom alebo iným zvieratám.
  • Strach z mačacieho záchodu a návštev veterinára.
  • Ťažkosti s podávaním liekov.

Správny prístup k výcviku vášho mačiatka

Jednou z najbežnejších tréningových techník je tréning pozitívneho posilňovania, čo je tréning založený na odmene. Ak by ste napríklad chceli naučiť mačiatko sedieť, podržte mu pochúťku pri nose a posúvajte ho smerom k čelu (tak, aby nos mačiatka stúpal nahol a zadok, dúfajme, klesal). Keď si sadne, tak mu okamžite dajte pochúťku. Po dostatočnom počte opakovaní môžete pridať slovnú nápovedu, napríklad „sadni“, keď si sadajú. Vaše mačiatko to pochopí a keď mu nabudúce dáte povel, vykoná ho. Pozitívne posilnenie môžete využiť aj na pomoc s inými aspektmi výcviku vášho mačiatka. Môžete ho napríklad naučiť stáť na mieste, ak ho umývate a takisto ho môžete navyknúť na cestovanie autom.

Ak budete mať šťastie, vaše mačiatko bude ochotné poslúchať a dychtivo sa učiť. Je tu však aj možnosť, že vás bude ignorovať. Každé mačiatko je iné a výcvik môže byť skúškou vašej trpezlivosti. Každý deň si vyhraďte určitý čas na tréning. Ak máte vo svojom dome aj iné mačky, nezabudnite, že každá z nich má inú povahu a každá má rada niečo iné.

Uvedomte si, že mačky nerozumejú trestu ani naň dobre nereagujú. Trest vaše mačiatko vystresuje a spôsobí, že utečie a schová sa pred vami. Môže tiež viesť aj k problémom so správaním a zdravotným problémom. Povzbudzovanie dobrého správania odmenou je oveľa efektívnejšie a táto odmena môže byť vo forme pohladenia po hlave, hry so špeciálnou hračkou alebo chutnej maškrty. Výcvik založený na odmene naučí vaše mačiatko spájať dobré správanie s pozitívnymi výsledkami.

Ako riešiť nežiaduce správanie u mačky

Môže existovať niekoľko dôvodov, prečo sa vaša mačka správa, tak ako sa správa. Možno sa cíti vystresovaná z novej zmeny vo vašej domácnosti, má nejaké zdravotné problémy alebo jednoducho nerozumie, že jej správanie je nežiaduce. Aj keď si môžete myslieť, že sa vaša mačka správa nevhodne, pretože je nahnevaná alebo je k vám zlomyseľná, zvyčajne tomu tak nie je. Musíme si uvedomiť, že to, čo mnohí ľudia nazývajú „zlé správanie“, ako napríklad škrabanie, je v skutočnosti normálne správanie mačiek. Nemôžeme – a nemali by sme ani chcieť – odstrániť mnohé z týchto správaní, pretože sú vrodené a dôležité pre jej dobré zdravie a pohodu.

Presmerovanie aktivít namiesto trestania s väčšou pravdepodobnosťou pomôže vášmu mačiatku porozumieť pravidlám. Ak ich trestáte, môžu sa vami cítiť ohrozené, čo môže v konečnom dôsledku viesť k ešte väčšiemu stresu a ešte horšiemu správaniu, čo určite nepomôže vášmu vzájomnému vzťahu. Môžete ich aktivitu presmerovať na veci, ktoré by ste chceli, aby robili. Ak napríklad škrabú pohovku, jemne ich presuňte na škrabadlo – a odmeňte ich, ak začnú namiesto pohovky škrabať škrabadlo. Svoje mačiatko vždy pochváľte aj za dobré správanie. Dajte mu pochúťku, ak sa mu niečo podarí. Naučí sa spájať si tieto činy s odmenami.

Ak máte akékoľvek podozrenie, že nežiaduce správanie mačiatka je spôsobené jeho zdravotným stavom, vždy okamžite vyhľadajte veterinárnu pomoc. Mladé a malé zvieratá môžu ochorieť rýchlejšie ako dospelé.

Recenzovali Dr. Emma Milne BVSc FRCVS a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Súvisiace produkty