Vaše prvé mačiatko

$authorText
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Okrem toho, že je mačiatko rozkošné, mať ho v domácnosti má aj mnoho ďalších výhod.Sú to prirodzene veľmi čistotné zvieratká a keď vyrastú, sú často dosť nezávislé, čo znamená, že vyžadujú menej vášho času ako napríklad psy.

Mačiatka sú hravé a veľmi zábavné, avšak mať doma mačku samozrejme prináša aj určitú zodpovednosť. Vaše mačiatko by sa mohlo dožiť 15 až 20 rokov, takže je dôležité, aby ste boli pripravení na dlhodobý záväzok voči svojmu novému mačaciemu priateľovi.

V tomto článku sa pozrieme na to, čo budete potrebovať nachystať, ešte predtým, ako si mačiatko prinesiete domov. Takisto zistíte, ako počas prvých dní vytvoriť pokojnú atmosféru a ako rozpoznať prípadné známky nezdravého mačiatka.

Základné potreby pre vaše nové mačiatko

Existuje niekoľko základných vecí, ktoré mačiatka potrebujú, aby mali čo najlepší štart do života a vyrástli z nich zdravé, šťastné a priateľské mačky.

Po prvé – mačiatko bude potrebovať jeden alebo dva mačacie záchody. Mačací záchod je pre mačky to isté, ako pre nás toaleta. Dôležité je vhodné umiestnenie mačacieho záchodu. Asi by sme tiež nechceli mať záchod hneď vedľa jedálenského stola alebo niekde, kde by nás každý mohol vidieť, ak si potrebujeme „odskočiť“. U mačiek je to rovnaké. Vaše mačiatko s väčšou pravdepodobnosťou použije mačací záchod, ak bude umiestnený ďaleko od ich krmiva a v tichšej časti domácnosti.

Väčšine mačiatok ich mama a súrodenci už ukázali, ako sa mačací záchod používa. Pre mnohé mačiatka je to inštinktívne, no niektoré potrebujú trochu viac povzbudenia, aby išli vykonať potrebu na správne miesto. Svojmu mačiatku môžete pomôcť naučiť sa, kam má chodiť na záchod, ak ho po jedle alebo po prebudení zo spánku umiestnite na mačací záchod a počas dňa budete sledovať, či mačiatku mu netreba ísť na toaletu. Pokým je vaše mačiatko ešte malé, majte k dispozícii niekoľko mačacích záchodov, aby bol vždy nejaký v dosahu.

Vaše mačiatko bude tiež potrebovať škrabadlo - škrabanie je prirodzené, normálne správanie mačiek, ktoré im pomáha naťahovať sa, cvičiť, udržiavať si zdravé pazúre a značkovať si okolité prostredie. Ak mačiatku neposkytnete vhodné škrabadlo alebo podložku na škrabanie, môže si namiesto toho vybrať váš nábytok alebo koberce!

Strava a zdravá výživa sú tiež veľmi dôležitými aspektmi pri starostlivosti o mačiatko. Z vášho mačiatka môže vyrásť zdravá a silná mačka len vtedy, ak bude dostávať správne krmivo a výživu. Vždy ich kŕmte kvalitným, kompletným a vyváženým krmivom určeným pre mačiatka, určite nie krmivom pre dospelé mačky, pretože rastúce mačky majú iné potreby ako dospelé mačky.

Mačiatka majú maličké žalúdky, takže budú krmivo potrebovať po celý čas a neskôr približne 4 až 6 porcií denne. Ak počas dňa nie ste doma, ideálne sú krmítka s časovačom. Pamätajte tiež na to, že by mali mať vždy k dispozícii čerstvú vodu.

Mačiatko tiež potrebuje pravidelne navštevovať veterinára. Najskôr chodí na kontroly a očkovanie a neskôr potom pôjde na kastráciu. Očkovanie sa zvyčajne začína vo veku okolo 8 až 9 týždňov a kastrácia sa zvyčajne robí medzi 4. až 6. mesiacom veku. Opýtajte sa svojho veterinára, v akom veku odporúča začať s očkovaním a kedy ideálne spraviť kastráciu vášho mačiatka.

Pripravte sa na príchod mačiatka

Mačky sú veľmi rafinované a zložité stvorenia, preto si vopred o nich veľa prečítajte, aby ste sa uistili, že dokážete splniť všetky ich potreby.

Nový domov môže byť pre ne trošku skľučujúci, najmä ak sú tam deti alebo iní domáci miláčikovia. Mali by ste byť pripravení trpezlivo nechať mačiatko, aby sa v priebehu niekoľkých dní upokojilo a zvyklo si vo svojom novom domove a cítilo sa bezpečne a pohodlne. Dajte mačiatko na pokojné miesto, napríklad do voľnej spálne, a nebojte sa, ak sa na úvod niekam skryje. Uistite sa, že má vo svojom bezpečnom priestore prístup ku krmivu, vode, mačaciemu záchodu a škrabadlu. Neponáhľajte sa, nechajte ho, aby samo prišlo k vám, keď bude na to pripravené. Snažte sa ho nestresovať prílišným maznaním a pozornosťou, pretože to pre neho môže byť spočiatku desivé.

Mačky sú prirodzene samotárske, často nemajú rady objímanie alebo zdvíhanie na ruky. Veľmi dobre sa orientujú v priestore. To znamená, že budú potrebovať veľa vyvýšených miest na odpočinok, skúmanie okolia a niekedy aj únik od zhonu bežného ľudského života.

Pozor na zdravotné problémy mačiatka

Uistite sa, že viete, aké správanie je pre vaše mačiatko normálne. Mačky sa vedia veľmi dobre skrývať, keď sa necítia dobre. Klinické príznaky určitých ochorení nemusia byť vždy tak zjavné, ako keď má mačiatko napríklad hnačku. Sledovanie ich návykov pri jedení, toalete, hraní a spánku vám pomôže včas rozpoznať príznak, že je vaše mačiatko choré. Môžete mu tak čo najskôr poskytnúť správnu lekársku pomoc.

Ak sú choré, mačiatka môžu veľmi rýchlo zoslabnúť, keďže sú ešte veľmi malinké. Dávajte si pozor na príznaky, ako sú výtoky z očí alebo nosa, kýchanie a kašeľ. Je normálne, že mačiatko veľa spí. Ak sa ale cez deň pravidelne nehrá, neje ani nepije, vyhľadajte čo najskôr pomoc veterinára. Ak spozorujete vracanie alebo hnačku, tiež sa poraďte so svojím veterinárom. Niekedy má len podráždené bruško zo stresu z nového prostredia. Mačiatka sa však môžu rýchlo dehydrovať, takže, ak máte akékoľvek obavy, vždy je lepšie požiadať o radu odborníka.

Recenzovali Dr. Emma Milne BVSc FRCVS a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Súvisiace články