Ako potrestať mačku

Published by
min read minút

Mačky sú preslávené svojou chladnosťou, odťažitosťou a vyrovnanosťou. Ako teda mačku správne potrestať keď urobí niečo zlé?

Za normálnych okolností by ste mali mačku trestať iba výnimočne. Obvyklé problémy so škrabaním, značkovaním teritória, mňaukaním a vyprázdňovaním na nevhodných miestach je možné riešiť okamžitým výcvikom a týmto spôsobom by ste tiež mali postupovať. V rámci výcviku je však niekedy potrebné mačku aj ohľaduplne napomenúť.

Pokiaľ sa Vaša mačka začala správať novým a nevhodným spôsobom, pokúste sa predovšetkým prísť na to, prečo k tomu došlo. Pokiaľ napríklad začne močiť mimo svojej toalety, nemusí ísť iba o zmenu správania, ale v rovnakej miere tiež o dôsledok nejakých zdravotných problémov. Mačka môže mať napríklad problémy s močením alebo infekciu močových ciest.

Mačka, ktorá začne z ničoho nič škrabať rámy okien, môže znova týmto spôsobom reagovať na nejaké nové stresujúce okolnosti vo svojom živote. Môže napríklad značkovať svoje teritórium, aby ho bránila pred cudzou mačkou, ktorú videla za oknom, alebo môže byť jednoducho vystresovaná hlučnou domácnosťou. Pokiaľ sa Vám podarí eliminovať alebo napraviť príčinu tohto správania, nebudete ju musieť trestať.

Pokropenie vodou

Jedným z najefektívnejších spôsobov potrestania mačky je pokropenie rozprašovačom. Väčšina mačiek neznáša vodu a neočakávané pokropenie studenou vodou spolu s hlukom rozprašovača ich vyľaká.

Ak chcete pomocou trestov dosiahnuť zmenu správania, je nutné, aby ste boli konzistentný. Nezabudnite, že mačku má zmysel trestať iba priamo vo chvíli, keď ju nachytáte pri nechcenom správaní, alebo okamžite potom. Ak nájdete na podlahe hodinu staré výkaly, nemá už zmysel za to mačku trestať. Dokonca aj keď ju prinesiete na miesto činu, nedokáže si spojiť trest so správaním, za ktoré ju trestáte.

Zvuková asociácia

Či už budete mačku trestať akýmkoľvek spôsobom, vždy pridajte tiež zreteľne vyslovené slovíčko "nie" či lusknutie prstov alebo tlesknutie.

Pokiaľ na to nebudete zabúdať, mačka si začne zvuk spájať so svojim trestom. Potom už k odradeniu mačky od škrabania alebo odohnania od jedálenského stola postačí prísne slovíčko "nie" alebo lusknutie prstov.

Nikdy na mačku nekričte a nikdy ju nebite ani nijak inak fyzicky netrestajte. Niekedy sa hovorí, že je nutné zvieratám "ukázať, kto je pánom", alebo im v tom "namočiť ňufák". To však v žiadnom prípade nie je pravda. Mačky nemajú rady hrubé správanie, a jedná sa preto o veľmi neefektívny spôsob ich trestania. Pokiaľ budete na svoju mačku hrubý, namiesto požadovanej zmeny správania sa Vám skôr začne úplne vyhýbať.

Súvisiace články

  • Keď si domov prinesiete mačiatko

    Ak uvažujete o obstaraní mačiatka, existuje niekoľko vecí, ktoré potrebujete vedieť, aby ste sa uistili, že mu poskytnete dobrý domov. Viac sa dozviete tu.
  • Sťahovanie s mačkou: Tipy a nápady

    Získajte tipy, ako znížiť úroveň stresu vašej mačky, keď budete nabudúce musieť cestovať alebo sa presťahovať. Nájdite spôsoby, ako pomôcť vašej mačke zvyknúť si.

Súvisiace produkty