Prečo je cvičenie dôležité pre zdravie vašej mačky

$authorText
Doba čítania: minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Obrázok mačky
Problémy s obezitou a nadváhou sú „zväčšujúcim“ sa problémom (pardon za drobnú slovnú hračku) pre ľudí aj zvieratá. Predpokladá sa, že asi 40 % mačiek v Európe trpí nadváhou alebo obezitou. Vieme tiež, že obézne mačiatka majú tendenciu stať sa obéznymi dospelými mačkami a následne je pre nich oveľa ťažšie schudnúť. Ak svoje mačiatko udržíte štíhle, aktívne a zdravé, bude zdravšie počas celého svojho života.

Jednou z najlepších a najjednoduchších metód, ako sa zbaviť ťažkostí súvisiacich s nadmernou hmotnosťou vašej mačky, je pravidelné cvičenie. Ak sa budete snažiť, aby bola neustále aktívna, doprajete jej nielen dlhší, ale aj šťastnejší život.

Mačiatka, ktoré chodia aj von

Pár týždňov po poslednej sérii očkovaní sa môžete rozhodnúť nechať mačiatko chodiť aj von. Ak tak urobíte, nebudete sa musieť vôbec obávať, či bude mať dostatok pohybu. Inštinktívne sa začne túlať, loviť, liezť a vlastným tempom objavovať svet, čím získa prirodzený tréning.

Svet vonku však môže byť pre malé mačiatko trochu skľučujúcim miestom, preto naň vždy dávajte pozor. Čím menšie mačiatka sú, keď sa dostanú prvýkrát von, tým opatrnejšie začínajú svet objavovať a obvykle zostávajú v dosahu domova. Najskôr môžete len sedieť vo dverách a čakať, čo bude mačiatko robiť. Nenúťte ho do ničoho. Nechajte mačiatko, aby sa riadilo podľa svojej vrodenej zvedavosti a čoskoro zistíte, že jeho sebavedomie postupom času rastie.

Než však pustíte mačiatko von, dobre sa porozhliadnite po svojej záhrade, či naňho nečíhajú nejaké potenciálne nebezpečenstvá. Mačiatka sa môžu vopchať aj do veľmi malých priestorov. Ideálne je nechať si do dverí nainštalovať priechod pre mačku so záklopkou. Ten jej potom z dlhodobého hľadiska dá slobodu, ktorú mačky tak milujú. Môžete tiež použiť špeciálny priechod do dverí, ktorý vie načítať identifikačný mikročip vašej mačky a pustí dnu len ju. Zabránite tak nechceným návštevám mačiek zo susedstva!

Domáce mačiatka

Mačky milujú slobodu, chcú sa túlať a objavovať. Mnoho mačiek, ktoré žijú výlučne v interiéri, a najmä ak tam žijú aj s inými mačkami, môže byť frustrovaných a vystresovaných a je pravdepodobnejšie, že budú mať problémy so správaním. Popremýšľajte preto dôkladne o živote vášho mačiatka v uzavretom priestore a porozprávajte sa so svojím veterinárom o akýchkoľvek potenciálnych problémoch.

Ak bude vaše mačiatko žiť len v interiéri, budete sa musieť viac snažiť, aby ste sa uistili, že si má ako vybiť svoje prirodzené predátorské inštinkty, ako je lov, šplhanie a škrabanie. Nesmiete zabúdať ani na dostatok stimulácie. Vaše mačiatko tiež potrebuje pravidelné cvičenie, aby bolo v kondícii a zdravé. Našťastie, obe tieto potreby sa dajú naplniť hrou. Všetky mačky sa radi hrajú. V prípade mačiek, ktoré žijú v interiéri, je to však absolútne nevyhnutné.

Tie najlepšie hry a hračky povzbudia vašu mačku, aby labkami bezpečným spôsobom chytala, naháňala, labkou odbíjala alebo sa ako lovec vrhala na rôzne predmety. Bude milovať hračky, ktoré sa pohybujú, takže čokoľvek na šnúrke bude u vás doma pravdepodobne veľkým hitom. Môžete im kúpiť aj mechanické hračky, ktoré môžu naháňať.

Vaše mačiatko bude rado liezť a všemožne sa skrývať. Toto správanie môžete podporiť kúpou mačacieho lozidla, prípadne jej môžete vytvoriť iné bezpečné miesta na lezenie. Nezabudnite ani na škrabadlo. Škrabanie je pre mačky nevyhnutné, pretože im pomáha upravovať si pazúry a značkovať si svoje územie. Škrabadlo posilní svaly na ramenách a chrbte vášho mačiatka. A zabráni tomu, aby sa mačiatko začalo „hrať“ s vaším nábytkom!

Nezabúdajte, že mačky sú inteligentné, a preto sa môžu začať ľahko nudiť. Dobrým tipom je striedať hračky, ktoré dávate svojmu mačiatku k dispozícii, aby malo neustále nejaké zmeny vo svojich bežných herných aktivitách.

Okrem stimulujúcich hračiek si tiež vyhraďte každý deň aspoň 20 minút na spoločnú hru s mačiatkom. To zaručí, že svaly vášho mačiatka budú pevné a jeho kĺby pružné. Je to tiež skvelý spôsob, aby si na vás zvyklo a malo vás rado. Mačky a mačiatka sa zvyčajne chcú hrať len asi päť minút v kuse, takže nebuďte prekvapení a ani sa neznepokojujte, ak sa vám budú zdať po chvíľke znudené. Kratšie a častejšie spoločné hranie je lepšie ako jedno dlhé.

Obézne mačky

Ďalším kľúčovým faktorom na zachovanie pevného zdravia vášho mačiatka je zabezpečiť, aby netrpelo nadváhou. Domáce zvieratá v Európe sú čoraz obéznejšie a niektorí odborníci sa domnievajú, že domáce mačky majú obvykle väčšiu váhu, ako by mali mať. Náchylnejšie na priberanie sú najmä kastrované mačky. Ak chcete predísť tomu, aby sa vaše mačiatko pridalo k tejto smutnej štatistike, postupujte podľa niekoľkých jednoduchých pokynov.

 1. V prvom rade, kŕmte mačiatko komplexnou a vyváženou stravou. Pre jeho zdravý rast je absolútne nevyhnutné, aby dostávalo správny pomer živín. Je tiež dôležité, aby ste ho kŕmili krmivom, ktoré je určené pre mačiatka, nie pre dospelé mačky. Počas prvých 12 mesiacov vývoja prechádza telo mačiatok obrovskými zmenami, tak ako postupne rastú a dospievajú. Vyžadujú špeciálne prispôsobenú stravu, ktorá tento rast podporuje, aby z nich v budúcnosti vyrástli dokonale zdravé mačky. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybnosti sa neváhajte obrátiť na svojho veterinára.
 2. Nedávajte mačiatku kúsky ľudského jedla. Ak chcete mačiatku dávať nejaké pochúťky, používajte špeciálne pochúťky pre domácich miláčikov a nezabudnite ich započítať do ich denného príjmu potravy.
 3. Uistite sa, že vaše mačiatko má dostatok pohybu. Chcete predsa podporiť rast zdravých svalov, kĺbov a kostí, ale zároveň ich nechať preskúmať a spoznať svoje prostredie a ľudí a zvieratá, s ktorými zdieľajú svoj domov.
 4. Pravidelne kontrolujte hmotnosť svojho mačiatka. Váš veterinár vám môže poskytnúť graf, do ktorého si môžete zapisovať jeho váhu, aby ste sa uistili, že rastie zdravým tempom a nemá nadváhu. Mačiatka, ktoré majú nadváhu, budú mať s väčšou pravdepodobnosťou nadváhu aj v dospelosti. Preto je dôležité, aby boli od začiatku štíhle.
 5. Je užitočné, aby ste mačiatko navykli na pravidelné mesačné váženie, či už na veterinárnej klinike alebo u vás doma. Zmeny hmotnosti sa často dajú ľahko prehliadnuť, môžu však byť skorým príznakom zdravotných problémov. Pravidelná kontrola hmotnosti je preto skvelým zvykom (a to platí aj pre nás, ľudí).

Vplyv mačiatka na vaše zdravie

Pokiaľ ide o zdravie a kondíciu, vedeli ste, že vlastniť mačiatko je veľmi dobré pre vaše zdravie a duševnú pohodu? Výskum napríklad preukázal, že hladkanie domáceho maznáčika preukázateľne spôsobuje pokles krvného tlaku. Samozrejme, to by pre vás nemalo byť veľkým prekvapením. Koniec koncov, nepotrebujete vedcov, aby ste vedeli, aké šťastie vám vaše mačiatko prináša!

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

 • Ako potrestať mačku

  Naučte sa, ako napomenúť svoju mačku efektívnym spôsobom, ktorý jej pomôže porozumieť nežiaducemu správaniu bez fyzickej ujmy alebo kriku.
 • Keď si domov prinesiete mačiatko

  Ak uvažujete o obstaraní mačiatka, existuje niekoľko vecí, ktoré potrebujete vedieť, aby ste sa uistili, že mu poskytnete dobrý domov. Viac sa dozviete tu.
 • 4 spôsoby, ako pomôcť vašej mačke udržať si ideálnu váhu

  Naučte sa, ako zabezpečiť, aby vaša mačka dosiahla svoju ideálnu váhu a následne si udržala zdravú váhu po celý život, pomocou týchto štyroch krokov k zdravšej mačke od vašich dobrých priateľov zo spoločnosti Hills Pet Nutrition.
 • Vaše prvé mačiatko

  Okrem toho, že je mačiatko rozkošné, mať v domácnosti tohto domáceho miláčika má aj mnoho ďalších výhod. Mačky sú vo všeobecnosti veľmi čistotní domáci miláčikovia.