4 spôsoby, ako pomôcť vašej mačke udržať si ideálnu váhu

$authorText
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Obávate sa, že je vaša mačka obézna, prípadne sa vám zdá, že má trochu nadváhu? Nadváha spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie kĺbov vašej mačky a zvyšuje pravdepodobnosť niektorých chorôb, ako je napríklad cukrovka. Váš veterinár vám prezradí, aká je zdravá váha konkrétne pre vašu mačku. Takisto vám povie, ako jej pomôcť čo najefektívnejšie a najzdravšie zhodiť prebytočné kilogramy.

Tu je niekoľko tipov, čo robiť, aby vaša mačka dosiahla svoju ideálnu hmotnosť a následne si udržala zdravú váhu po celý život.

 1. Zaznamenávajte chudnutie svojej mačky.
  Vaša mačka môže schudnúť a byť zdravšia len vtedy, ak bude chudnúť zdravým a kontrolovaným spôsobom. Aby ste sa uistili, že vaša mačka chudne zdravým tempom, nezabudnite ju pravidelne vážiť a vyhodnocovať jej skóre telesnej kondície. Váš veterinár alebo veterinárna zdravotná sestra vám to vysvetlia a budú vám vedieť vypočítať aj jej skóre telesnej kondície. Ideálne je začať každé dva týždne a potom raz mesačne. Väčšina ordinácií veterinárnych lekárov má k dispozícii váhu, ktorú môžete použiť bezplatne. Ak však vašej mačke nevadí, keď ju zoberiete do náručia, môžete použiť aj vlastnú váhu a odvážiť sa spolu. Jednoducho sa odvážte s mačkou v náručí a potom odčítajte svoju vlastnú váhu, aby ste zistili, koľko váži.

 2. Zahrňte do denného programu aj zdravú aktivitu.
  Ak svoju mačku kŕmite komplexným a vyváženým krmivom na chudnutie, máte istotu, že vaša mačka bude jesť zdravo. Plán úpravy hmotnosti vašej mačky však nebude úplný bez primeraného množstva fyzickej aktivity. Uistite sa, že má vaša mačka dostatok fyzickej aktivity, ktorú potrebuje na to, aby bola a zostala zdravá. Hranie hier s mačkou posilňuje vaše vzájomné puto a zároveň je to pre ňu stimulujúce cvičenie.

 3. Pravidelne navštevujte svojho veterinára.
  Pravidelné návštevy veterinárneho lekára zabezpečia, že plán úpravy hmotnosti vašej mačky sa bude dodržiavať. Váš veterinár určí ideálnu hmotnosť mačky, vie, ako rýchlo by mala chudnúť a aké krmivá sú pre ňu v každej fáze plánu úpravy hmotnosti najvhodnejšie. Môže vám tiež dať tipy, ako rozdeliť príjem potravy počas dňa, aby sa vaša mačka dlhšie cítila sýta.

 4. Udržujte jej ideálnu váhu po celý život.
  Plán úpravy hmotnosti vašej mačky by nemal byť dočasný. Keď mačka dosiahne svoju ideálnu váhu, porozprávajte sa so svojím veterinárom o tom, či máte používať rovnaké krmivo ako doteraz, možno vo väčšom množstve, alebo či máte prejsť na iné. A nezabudnite tiež pokračovať v cvičení, vážiť mačku približne každý mesiac a sledovať, či nezačala znova priberať.

Vaša mačka môže priberať na váhe ľahšie ako ostatné. Plemeno, vek, výber krmiva, zdravotný stav a množstvo ďalších faktorov môžu mať vplyv na to, ako rýchlo mačka priberá na váhe. Podľa toho je nutné vybrať jej vhodné krmivo. Ak si myslíte, že vaša mačka môže potrebovať plán úpravy hmotnosti, požiadajte o radu svojho veterinára.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

 • Prečo je cvičenie dôležité pre zdravie vašej mačky

  Pozrite si rôzne spôsoby, ako udržať svoje mačiatko fit a zároveň spoznajte, aký pozitívny vplyv má naňho cvičenie
 • Ako potrestať mačku

  Naučte sa, ako napomenúť svoju mačku efektívnym spôsobom, ktorý jej pomôže porozumieť nežiaducemu správaniu bez fyzickej ujmy alebo kriku.
 • Keď si domov prinesiete mačiatko

  Ak uvažujete o obstaraní mačiatka, existuje niekoľko vecí, ktoré potrebujete vedieť, aby ste sa uistili, že mu poskytnete dobrý domov. Viac sa dozviete tu.
 • Vaše prvé mačiatko

  Okrem toho, že je mačiatko rozkošné, mať v domácnosti tohto domáceho miláčika má aj mnoho ďalších výhod. Mačky sú vo všeobecnosti veľmi čistotní domáci miláčikovia.

Súvisiace produkty