Keď si domov prinesiete mačiatko

Published by
Doba čítania: min read

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nové mačiatko znamená zvláštny záväzokMačka pri pohľade na fotoaparát

Každému sa roztopí srdce pri pohľade na nové mačiatko. Ale to rozkošné klbko chlpov, ktoré ste si doniesli domov, bude potrebovať Vašu starostlivosť po celý život. Ako každý vie, mačky majú deväť životov, takže je to dlhá doba. Dopriať mačke dobrý štart do života je najlepší spôsob ako zaistiť, že s Vašou mačkou spoločne zažijete mnoho zábavných rokov. V priebehu prvých, zraniteľných mesiacov jej venujte mnoho starostlivosti a pozornosti, aby ste jej pomohli hladko sa usadiť a vžiť sa s rodinou.

Domov, sladký domov

Vy ste prirodzene zoznámený s prostredím Vášho domova, ale pre Vaše nové mačiatko to môže byť trochu desivé. Mnoho mačiatok bude vnímať prvé cestovanie ako stresujúci začiatok. Takže je potrebné urobiť všetko čo len môžete, aby sa mačka cítila ako doma.

Po prvé, neponáhľajte sa s predstavovaním Vášho nového maznáčika ďalším členom domácnosti, ľuďom alebo zvieratám (prečítajte si viac o socializácii). Dajte Vášmu mačiatku čas, aby si zvyklo na nové prostredie. Pre istotu sa presvedčte, že sú dobre zatvorené okná aj dvere a pokiaľ kúrite v krbe dajte pred neho mreže. Je dôležité ukázať mačiatku, kde je jeho miska na krmivo, záchod a pelech.

Pohodlné a bezpečné útočište

V priebehu prvých dní Vaše mačiatko objavuje cudzie a niekedy ohromujúce predmety. Keď je takých podnetov na neho príliš veľa, neostáva nič iné, ako sa ukryť v bezpečnom a pohodlnom pelechu. Môžete zaobstarať pelech zo zverimexu, alebo môžete použiť krabicu zo silnejšieho kartónu. Ale hlavne by mal byť teplý a pohodlný, suchý a mimo prievanu. Podložka by mala byť jemná a príjemná. Niekoľko prvých nocí by malo byť mačiatko s Vami, pretože to bude prvýkrát, kedy je preč od svojej matky a súrodencov. Mačiatko sa čoskoro naučí spať samostatne, ale pre začiatok mu môžete dať pod podložku fľašu s teplou vodou, ktorá mu bude pripomínať teplo súrodencov.

O"bezpečnom domove" pre deti ste už počuli, teraz si pozrite o bezpečnom domove pre vaše mačiatko

Ste povinný vytvoriť bezpečný domov ako len je to možné pre Vaše milované mačiatko. Tu je niekoľko typov:

 • Okná musia byť uzavreté tak, aby Vaše mačiatko nemohlo oknom utiecť alebo z neho vypadnúť.

 • Pokiaľ máte doma krb, ktorým by sa Vaše mačiatko mohlo dostať do komína, zabezpečte ho odpovedajúcou zábranou.

 • Ukryte bezpečne všetky elektrické káble, mačiatko by ich mohlo okusávať.

 • Uistite sa, že doma nemáte izbové rastliny, ktoré sú potenciálne nebezpečné pre Vaše mačiatko. Jedovaté sú napríklad ľalia, vianočná hviezda a cyklamén.

Popremýšľajte aj o kŕmení

Výber krmiva pre mačiatko je veľká zodpovednosť. Konieckoncov, krmivo je to, čo pomôže Vášmu mačiatku rásť a naplno rozvíjať jeho potenciál. Aby sa mačiatko cítilo dobre, nie je dobré zmeniť mu jeho jedálniček hneď potom, čo si ho prinesiete domov. Je dobré si zistiť, čím ho kŕmil chovateľ pred Vami a dať mu to isté. Pokiaľ sa ale rozhodnete krmivo zmeniť, urobte to postupne. Zmena by mala byť pozvoľná v priebehu 5-7 dní, kedy ku starému krmivu postupne pridávate zvyšujúci sa objem nového, až pôvodné krmivo celkom nahradíte. Dôležité pravidlo pri kŕmení mačiatka je niekoľko malých porcií za deň. Mačiatko vo veku 8-12 týždňov potrebuje 4 jedlá za deň, 3-6 mesiacov 3 jedlá za deň a od 6 mesiacov 2 jedlá za denne.

Zďaleka najlepší a najúčinnejší spôsob ako zaistiť, aby bolo Vaše rastúce mačiatko zdravé, je kŕmiť ho vyváženou stravou, ktorú poskytuje kompletné prémiové krmivo pre mačiatka. Existujú dva typy kompletných krmív, suché alebo konzervované. Suché krmivo môže byť v miske celý deň a mačiatko sa tak kedykoľvek ho napadne môže ísť najesť. Pri vlhkom krmive je situácia iná. V priebehu ďalšieho pobytu v miske stráca krmivo svoju sviežosť a pre mačiatko je menej aktraktívne. Je teda potrebné mu takéto krmivo podávať vždy čerstvé v čase kŕmenia.

Ale rovnako tak, ako je to pri potravinách pre nás, nie všetky krmivá rovnakej ceny ponúkajú rovnakú kvalitu. Prečítajte si zloženie krmiva alebo ešte lepšie, poproste o radu svojho veterinára. Kvalitné krmivo by malo poskytnúť všetky živiny nevyhnutné pre rastúce mačiatko, aby sa z neho stala zdravá mačka.

Verte tomu alebo nie, neodporúčame aby ste dávali svojmu novému mačiatku mlieko. Väčšie množstvo by mohlo dokonca spôsobiť hnačku. Namiesto toho by malo mať celý deň k dispozícii čerstvú čistú vodu. Pokiaľ mu napriek tomu chcete dávať mlieko, kúpte mu špeciálne upravené mlieko pre mačiatka.

Súvisiace články

 • Prečo je cvičenie dôležité pre zdravie vašej mačky

  Pozrite si rôzne spôsoby, ako udržať svoje mačiatko fit a zároveň spoznajte, aký pozitívny vplyv má naňho cvičenie
 • Ako potrestať mačku

  Naučte sa, ako napomenúť svoju mačku efektívnym spôsobom, ktorý jej pomôže porozumieť nežiaducemu správaniu bez fyzickej ujmy alebo kriku.
 • 4 spôsoby, ako pomôcť vašej mačke udržať si ideálnu váhu

  Naučte sa, ako zabezpečiť, aby vaša mačka dosiahla svoju ideálnu váhu a následne si udržala zdravú váhu po celý život, pomocou týchto štyroch krokov k zdravšej mačke od vašich dobrých priateľov zo spoločnosti Hills Pet Nutrition.
 • Vaše prvé mačiatko

  Okrem toho, že je mačiatko rozkošné, mať v domácnosti tohto domáceho miláčika má aj mnoho ďalších výhod. Mačky sú vo všeobecnosti veľmi čistotní domáci miláčikovia.