Ako porozumieť správaniu mačky

$authorText
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Mačky sú dobré v tom, že vám vždy dajú vedieť, ak niečo chcú. Či už hlasom alebo telom. Ale čo presne sa vaša mačka snaží povedať? Čítajte ďalej a dozviete sa viac o správaní mačiek.

Čo chcú mačky povedať, keď mňaukajú?

Ako vaše mačiatko postupne rastie, jeho spočiatku slabé „míau“ sa zmení na dospelejšie a výraznejšie „mňau“. Je zaujímavé, že mačky sa prostredníctvom vydávania zvukov naučili „hovoriť“ s ľuďmi. Mačky takmer nikdy nemňaukajú na iné mačky, obvykle len na ľudí. No tak ich predsa počúvajte, rozprávajú sa s vami!

Mňaukanie v nízkej tónine zvyčajne znamená, že vaša mačka je z nejakého dôvodu nešťastná alebo sa cíti nepríjemne. Mňaukanie vo vysokých tónoch znamená, že je šťastná, a ak ho stále opakuje, z nejakého dôvodu hľadá vašu pozornosť. Po čase zistíte, kedy sa vaše mačiatko pokúša povedať vám „nakŕm ma“, „pomaznaj sa so mnou“ alebo „stačí, už mám dosť hladkania“!

Čo znamená pradenie?

Pradenie je zvyčajne znakom spokojnosti, aj keď tomu tak nie je vždy. Mačka, ktorá je chorá alebo má strach, niekedy pradie, aby sa sama upokojila.Keď vaše mačiatko nahlas pradie, keď sa o vás obtiera, alebo keď vám sedí na kolenách, je to prejav náklonnosti alebo žiadosti o niečo, napríklad o krmivo.

Prečo vaša mačka syčí a prská

Ak počujete tieto zvuky, máte doma vystrašené alebo nahnevané mačiatko. Tieto zvuky sú zvyčajne sprevádzané postojmi a výrazmi, ako je zježenie srsti alebo sťahovanie uší. Mačiatko sa snaží znieť čo najstrašidelnejšie, aby odvrátilo nejakú hrozbu. Zvyčajne ho budete počuť syčať a prskať počas nervóznych stretnutí s inými zvieratami, no tieto zvuky môže mačiatko použiť aj na to, aby vám oznámilo, že je nešťastné z niečoho, čo mu robíte.

Prečo si o vás mačky obtierajú tvár?

Keď si vaša mačka trie o vás tvár, značkuje si vás svojimi lícami pomocou feromónov. Je to spôsob, ako povedať „toto je moje“! Feromóny sú chemické správy produkované na celom tele mačky, ktoré môžu komunikovať rôzne veci, ako je vlastníctvo, alarm alebo sexuálny stav.Trenie tváre je dobré znamenie, pretože vaše mačiatko dáva najavo, že vás má rado a vo vašej spoločnosti sa cíti dobre.

Reč tela pomocou mačacieho chvosta

Chvost je vynikajúcim ukazovateľom mačacích pocitov. Šťastné mačiatko bude držať chvost vzpriamený, ale ak sa bojí, strčí si ho medzi nohy alebo sa mu na ňom zježia chlpy. Výrazné mávanie chvostom dospelej mačky ukazuje na jej mrzutosť alebo netrpezlivosť. A ak je naozaj rozrušená, jej chvost sa bude rýchlo pohybovať zo strany na stranu. Toto správanie naznačuje, že sa cíti naozaj ohrozená. Mykanie chvostom je istým znakom vzrušenia a zvedavosti mačiatka. Ak hladíte mačku a jej chvost sa začne krútiť alebo švihnúť zo strany na stranu, najlepšie je prestať ju hladiť, pretože je to často znakom toho, že už toho má dosť. Uistite sa, že tieto znaky poznajú aj vaše deti, pretože ak nesledujú tieto jemné náznaky mačacej komunikácie, často to končí poškriabaním alebo uhryznutím. Príliš často potom zvaľujeme vinu na mačku, aj keď sme si len jednoducho nevšimli, čo sa nám snažila povedať.

Uši vášho mačiatka vám tiež môžu veľa napovedať. Vztýčené uši sú prejavom záujmu o dianie okolo. Ak mačka drží uši vzpriamené a naklonené dopredu, cíti sa uvoľnene a priateľsky. Ale keď si mačka pritlačí uši k hlave, je to znak strachu alebo agresie. Uši pritlačené k hlave môžu byť tiež znakom napätia a bdelosti.

Čo znamená, keď vaše mačiatko driape

Je bežné vidieť mačku, ako si labkami driape miesto, na ktorom sa chystá odpočívať, alebo keď vám sedí na kolenách či na hrudi. Tento pohyb naznačuje spokojnosť a je pre ňu duševným návratom do doby, keď salo mlieko od matky, a keď si jej bradavky stláčalo labkou, aby zvýšilo prietok mlieka.

Zvyky vašej mačky: je stále zvedavejšia a zvedavejšia

Niet pochýb o tom, že mačky majú veľmi zvláštne návyky. Už ste si niekedy rozložili noviny na stôl a skúšali ste ich čítať spolu so svojou mačkou? Vyskočí na stôl, usadí sa priamo v strede novín – a skúste s ňou pohnúť! Noviny určite nebude chcieť za nič vymeniť a ani ju nepresvedčíte, aby šla odpočívať na pohodlný vankúš alebo stoličku. Prečo? Pretože tým, že vám sedí na novinách, vie, že bude mať vašu plnú pozornosť.

Recenzovali Dr. Emma Milne BVSc FRCVS a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Súvisiace články