Dávajú mačky pozor na svojich majiteľov?

Publikoval
minút: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

O psoch je známe, že sú neuveriteľne oddaní svojim majiteľom, ale existuje niečo ako mačka, ktorá na nás dáva pozor? Zistite, či vaša mačka cíti, že vás chráni a ako vám to môže dať najavo.

Dávajú mačky na nás pozor?

Mačky sa často stereotypizujú ako odmerané a rezervované, dokonca aj voči ľuďom, ktorí ich najviac milujú. No pravdou je, že mačky dokážu svojich ľudí chrániť rovnako ako psi. Jednoducho povedané, mačky milujú svoje rodiny a ich rodiny im lásku vracajú. V prelomovej štúdii zverejnenej v roku 2011 výskumníci prvýkrát preukázali, že putá medzi mačkou a človekom sú rovnako silné ako medzi ľuďmi.

Možno si neuvedomujete, ako veľmi vaša mačka venuje pozornosť tomu, kde ste a čo robíte, ale mačky využívajú svoje schopnosti sluchu a čuchu ostré ako britva, aby rodiny svojich domácich miláčikov udržiavali v bezpečí. BBC upozorňuje na mačky, ktoré u svojich majiteľov zistili rakovinu a srdcové choroby, upozornili ich na infarkt, chránili svojich malých mladých majiteľov pred šikanovaním a dokonca slúžili po boku ľudí v kráľovskom námorníctve!

Žena sa túli k sivej škótskej mačke.

Mačky sa často snažia ochrániť svojich majiteľov pred osobami, o ktorých si myslia, že sú nebezpečné. Aj keď sú mačky obávanými predátormi, niektorí ľudia sa im môžu zdať veľký a vzbudzujúci strach. Mačka má inštinkt chrániť svoje teritórium a nás.

No aj keď je rozkošné predstavovať si, že sa vaša mačka ponáhľa zachrániť deň, mačky pravdepodobne svoje činy nevnímajú rovnako. Renomovaný odborník na správanie zvierat, Dr. John Bradshaw, upozorňuje v National Geographic, na tendenciu ľudí "predstavovať si, že mačky majú rovnaké myšlienky a úmysly." Ak sa vaša mačka snaží chrániť vás pred niečim (alebo niekým), v skutočnosti pravdepodobne iba nasleduje svoj inštinkt.

Znaky prehnane ochraňujúcej mačky

V niektorých prípadoch môžu mačky na nás dávať pozor až do bodu agresivity. Snažte sa venovať pozornosť neverbálnej komunikácii vašej mačky, aby ste mohli určiť, čo spôsobuje, že sa vaša mačka začne brániť.

Aby ste boli schopný povedať, že vaša mačka je v režime bodyguard, sledujte jej nasledujúcu reč tela:

  • Rozšírené zrenice
  • Špicaté uši nastavené ako satelitné paraboly
  • Rýchle a ostré pohyby chvosta
  • Prikrčený postoj
  • Odhalené zuby a/alebo pazúry
  • Syčanie, vrčanie alebo škrípanie
  • Hryzenie alebo škrabanie

Ako sa vysporiadať s prehnane ochraňujúcou mačkou

Ochraňujúca mačka je bojazlivá mačka a strach sa môže zmeniť na agresiu. Ale skôr, než pôjdete von a kúpite si na predné dvere značku "Pozor! Útočná mačka", pracujte na spôsoboch, ako upokojiť vašu agresívnu mačku a naučiť ju, že jej správanie je neprijateľné.

Vedzte, že aj keď by ste nemali odmeňovať nepriateľské správanie vašej mačky, trestanie agresívnej mačky tiež nie je produktívne. RSPCA (Britská Kráľovská spoločnosť pre prevenciu krutosti voči zvieratám) vysvetľuje, že ak svoju mačku za zlé správanie vyhrešíte alebo ju potrestáte, je veľmi nepravdepodobné, že to pochopí. Namiesto toho, aby ste ju odradili od nežiaduceho správania, môžete ho ešte zhoršiť tým, že svoju mačku ešte viac znervóznite alebo vystrašíte. Najlepší postup v takejto situácii? Odíďte a ostatných ľudí vo vašej domácnosti poproste, aby urobili to isté.

Dávajú na nás mačky pozor? Je to inštinkt vášho domáceho maznáčika reagovať, keď zacíti, začuje alebo inak cíti niečo zvláštne. Obranný mechanizmus v momentoch pocitu strachu je aj v ich DNA. Je dobré vedieť, že v prípadoch núdze vám vaša mačka "kryje chrbát".

Biografia prispievateľa

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovateľka, mama a dlhoročná majiteľka mačiek, ktorej domu vládnu dve ruské modré mačky. Jej práca sa objavuje aj na stránkach Care.com, What to Expect a Fit Pregnancy, kde píše o domácich miláčikoch, tehotenstve a rodinnom živote. Nájdite a sledujte ju na Instagrame a Twitteri @brovelliobrien.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Súvisiace články

Súvisiace produkty