Psychológia mačiatok: Pochopenie toho, čo si vaša mačka myslí

$authorText
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Porozumenie vášmu mačiatkuObrázok mačky

Mačky majú povesť záhadných a na prvý pohľad ťažko čitateľných zvierat. Pokúste sa pochopiť, čo si vaše mačiatko myslí a prečo sa správa tak, ako sa správa. Takto nielenže pochopíte jeho zámery a vybudujete si ešte užšie puto, ale pomôže vám to zvládnuť prípadné problematické správanie, aby sa z neho stala mačka, s ktorou budete radi zdieľať svoj domov.

Ako sa z vášho mačiatka stane chytrá mačka

Mačiatka sa učia skúsenosťami. Ak je zážitok šťastný, vaše mačiatko si ho bude chcieť zopakovať. Nepríjemným zážitkom sa bude snažiť vyhýbať. Pri výchove mačiatka je najdôležitejšie pamätať na to, že odmeny fungujú. Krik rozhodne nie je vhodný; jediné, čo tým dosiahnete, je, že mačiatko vystrašíte.

Ak chcete mačiatko odradiť od toho, čo nechcete, aby robilo, vytvárajte pozitívne asociácie k veciam, ktoré smie robiť. Ak chcete napríklad zabrániť tomu, aby škrabalo nábytok, podporujte ho v používaní škrabadla. Urobte z neho vzrušujúce centrum aktivít tým, že okolo neho umiestnite hračky a trochu kocúrnika, a keď ho používa, pochváľte ho.

Nežiaduce správanie je často len dôsledkom nudy. Ak je váš vzťah s mačiatkom zábavný a hravý, trávite spolu čas a poskytnete mu množstvo podnetných hračiek, nebude mať čas robiť neplechu.

Prečo dočertarobí toto?

A je po normálnom správaní! Vaše mačiatko bude niekedy robiť veci, ktoré sú trochu bizarné. Tu je niekoľko vysvetlení.

Prečo moje mačiatko cmúľa veci?

Niekedy si môžete všimnúť, že vaše mačiatko cmúľa deku alebo hračku. Niekedy sa ľudia budia na to, že im ich mačiatko cmúľa uši! Niektoré plemená sú viac náchylné na toto správanie a mláďatá, ktoré boli odstavené skôr, majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa budú prisávať na veci. Skúste striedať hračky vášho mačiatka, aby boli preň zaujímavé, ak sa však toto správanie stane nadmerným, mali by ste sa obrátiť na kvalifikovaného odborníka na správanie zvierat.

Keď zvieratá konzumujú niečo iné ako potraviny, ide o picu. Pica môže byť nebezpečná, ak mačky jedia veci, ktoré by mohli blokovať trávenie, napríklad látky alebo šnúry. Aj niektoré izbové rastliny môžu byť pre mačky toxické. Je normálne, že mačky jedia trávu, takže tým sa nemusíte znepokojovať. V zriedkavých prípadoch môže byť pica spojená s určitými chorobami, takže ak máte obavy, neváhajte kontaktovať svojho veterinára.

Prečo moje mačiatko toľko spí?

Väčšina mačiek spí 13 až 18 hodín denne, závisí to však aj od ich povahy a veku. Vaše mačiatko pravdepodobne spí ešte viac. Keď sa mačiatka narodia, väčšinu času prespia.

Veľa ľudí si myslí, že mačky sú nočné zvieratá, ale nie je to tak. V skutočnosti sú tzv. krepuskulárne, čo znamená, že najaktívnejšie sú za súmraku a na úsvite. Ak si vy alebo vaše deti všimnete, že vaša mačka nejaví záujem o vás v iných častiach dňa, odporúčame počkať na tieto prirodzene hravé časy.

Možno ste už počuli výraz: „Psy majú majiteľov, mačky majú služobníctvo“. Je to múdre príslovie. Mačky sú najspokojnejšie, keď žijú podľa svojich vlastných podmienok, preto ich podľa možnosti nechajte, nech si samy vyberú, kedy sa budú hrať, skúmať okolie a hľadať potravu, a snažte sa ich nechať v pokoji, keď odpočívajú.

Recenzovala Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články