Rozdiely medzi kocúrmi a mačkami

Publikoval Chrissie Klinger
minút: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Biologické rozdiely medzi kocúrmi a mačkami sú vám známe, no možno sa pýtate, či je jedno pohlavie lepšie ako druhé, pokiaľ ide o výber nového chlpatého priateľa do vašej rodiny. Skúmanie kontrastov medzi vznešenými kocúrmi a pradiacimi kráľovnami vám môže pomôcť vybrať si mačku, ktorá lepšie vyhovuje vášmu životnému štýlu a osobnosti. Takže, máte si zaobstarať kocúra alebo mačku? Poďme najprv preskúmať rozdiel medzi kocúrmi a mačkami.

Ktoré pohlavie sa správa lepšie?

Rozdiely v správaní medzi samcami a samicami sú najzreteľnejšie u mačiek, ktoré nie sú sterilizované alebo kastrované, pretože rozdiely v správaní zvyčajne súvisia s hormónmi mačiek. Napríklad kocúry sa v štádiu sexuálnej zrelosti môžu stať agresívnejšími, rozstrekovať svoj moč a pokúšať sa utiecť z domu. Mačky v ruji sa však môžu stať láskavejšie, majú tendenciu sa obtierať takmer o všetko a môžu byť aj hlasnejšie. Hoci väčšina intaktných (nesterilizovaných či nevykastrovaných) mačiek má veľmi odlišné správanie, neexistuje konsenzus, že všetky mačky oboch pohlaví sa správajú určitým spôsobom. Niektoré mačky v ruji rozstrekujú moč, zatiaľ čo o niektorých kocúroch je známe, že sú láskavejší. Väčšina adopčných centier dôrazne nabáda milovníkov domácich zvierat, aby svoje mačky sterilizovali alebo vykastrovali. Mačiatka sú určite rozkošné, ale skôr ako skončíte s novým vrhom mačiatok, mali by ste zvážiť, či by pre vášho domáceho maznáčika nebola lepšia sterilizácia alebo kastrácia.

Ako sa zistilo v prieskume Veterinárnej lekárskej fakultnej nemocnice Kalifornskej univerzity, ľudia často predpokladajú určité osobnostné črty u mačiek na základe vecí, ako je plemeno alebo farba srsti. Oranžové mačky ľudia charakterizovali napríklad ako priateľskejšie a čierne alebo biele mačky boli považované za menej socializujúce. Väčšina majiteľov mačiek a veterinárov vám však povie, že výber mačky podľa pohlavia alebo farby vám nezaručí, že získate rozkošné mačiatko alebo nezávislú mačku. Prostredie, v ktorom mačka vyrastá, a osobnosť domáceho maznáčika môžu často ovplyvniť správanie viac ako genetika.

Mainská mývalia sa hrá s hračkou oranžovej mačky na zemi.

Jednotka s hviezdičkou za vzhľad

Plemená mačiek je často ťažšie rozlíšiť ako plemená psov. Vaša budúca mačka môže mať kombináciu vlastností, výraznú farbu a dlhú alebo krátku srsť. Rovnako ako väčšina cicavcov, kocúry akéhokoľvek plemena majú tendenciu byť o niečo väčšie ako mačky. Vo všeobecnosti však kocúry aj mačky vážia 2,5 až 5,5 kilogramov a dosahujú výšku približne 20 až 25 cm. Typ krmiva, ktorým mačku kŕmite, množstvo pohybu, ktoré má, a jej celkový zdravotný stav budú mať veľký vplyv na jej vzhľad.

Výber mačky iba na základe vzhľadu nie je ideálny. Ak si do svojho domova chcete priniesť novú mačku, navštívte adopčné centrum, ako je napríklad Modrý kríž, ktoré má širokú škálu plemien a osobností mačiek v rôznom veku. Mnohé centrá ponúkajú webovú stránky s fotkami mačiek, ktoré si môžete pred návštevou prezrieť, a pracovníci útulku vám môžu poskytnúť informácie o minulosti danej mačky. Keď sa prvýkrát stretnete s mačkou, sadnite si neďaleko k nej a počkajte, kým k vám príde. Pred kontaktom nechajte mačku chvíľu trieť sa o vás a narážať do vás. A vždy si vymedzte čas na kontakt s niekoľkými rôznymi mačkami, kým urobíte konečné rozhodnutie.

Mám si zaobstarať kocúra alebo mačku?

Pokiaľ ide o výber dokonalého maznáčika pre vás, pravdou je, že na pohlaví mačky skutočne nezáleží. Aj keď existujú určité rozdiely v správaní medzi kocúrmi a mačkami, pri raste mačiatka do dospelej mačky zohráva genetika a prostredie mačky najväčšiu úlohu v tom, aké puto medzi vami vznikne. Nájdite si preto čas na stretnutie s niekoľkými mačkami a vyberte si tú, o ktorej si myslíte, že bude vaša najlepšia kamarátka. Rozdiely medzi kocúrmi a mačkami by mali zohrávať pri výbere mačky len malú úlohu.

Biografia prispievateľa

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger je majiteľka domácich miláčikov, ktorá sa rada delí o svoj domov so svojimi chlpáčmi, dvomi deťmi a manželom. Keď práve nevyučuje, nepíše alebo nebloguje, Chrissie rada trávi čas s celou svojou rodinou. Snaží sa písať články, ktoré pomáhajú majiteľom zvierat žiť aktívnejší a zmysluplnejší život so svojimi miláčikmi.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Súvisiace články

Súvisiace produkty