Zdravie trávenia pre psov

 

 

Aké sú poruchy trávenia u psov?

 

Porucha trávenia je akýkoľvek stav, ktorý bráni správnemu tráveniu alebo mení rýchlosť, ktorou krmivo prechádza tráviacim traktom vášho psa. Problémy s trávením psov sú jedným z najčastejších dôvodov konzultácie s veterinárnym lekárom.

 

 

Spoznajte príznaky úzkosti

 

 

Niektoré príznaky tráviacich problémov vášho psa sú ľahko rozpoznateľné. Uistite sa, že ste sa poradili so svojím veterinárom, ak váš pes vykazuje niektorý z týchto príznakov.

 • Zvracanie
 • Hnačka alebo mäkká stolica
 • Zmena chuti do jedla
 • Plynatosť
 • Žalúdočné grganie
 • Zápcha
 • Náhla nečinnosť alebo depresia

Majte prosím na pamäti, že niekedy sa u domácich zvierat prejavia iné príznaky, ako je svrbenie kože alebo uší.

ČO SPÔSOBUJE PSOVI TRÁVIACE PROBLÉMY?

 

Poruchy trávenia sa môžu vyskytnúť z rôznych dôvodov a ktorýkoľvek z nich môže spôsobiť, že sa váš pes nebude cítiť tak dobre. Tu sú niektoré z najbežnejších príčin porúch trávenia a žalúdočných problémov psov.

CITLIVOSŤ NA POTRAVINY

Citlivosť na potraviny je individuálna záležitosť. Napriek tomu, že je každý pes iný, zvyčajne citlivosť na potraviny zahŕňa bežné zložky, ktorým bol váš pes predtým bežne vystavovaný. Ide napríklad o hovädzie mäso, kuracie mäso, mliečne výrobky alebo pšenicu. Ak má váš pes pravidelne hnačku alebo zvracia najmä tesne po jedle, môže to signalizovať citlivosť na potraviny.

 

Stres u psov

 

Rovnako ako ľudia, niektorí psi sú citlivejší na zmeny ako iní. Existuje veľa vecí, ktoré psy považujú za stresujúce. Chronický stres alebo časté záchvaty krátkodobého stresu môžu spôsobiť celý rad negatívnych reakcií vrátane tráviacich ťažkostí. Bežné spúšťače stresu u psov zahŕňajú:

 • Zmeny v každodennej rutine (vystavenie novým ľuďom, miestam alebo veciam, nové dieťa, hostia v domácnosti, zmeny v rozvrhu domácnosti)
 • Hlasné zvuky (ako sú ohňostroje alebo búrky)
 • Zmena prostredia (sťahovanie do nového domova alebo cestovanie na dovolenku)
 • Invázia do osobného priestoru (narušenie pri odpočinku alebo prílišné objímanie a bozkávanie)
 • Odlúčenie od rodinných príslušníkov (vytváranie separačnej úzkosti)

 

 

 

Iné príčiny

Zápal a podráždenie žalúdka vášho psa (gastritída)
Zápal tenkého alebo hrubého čreva vášho psa (enteritída, kolitída)
Nadmerný rast baktérií v črevách vášho psa
Zápal pankreasu vášho psa (pankreatitída) alebo nedostatok tráviacich enzýmov

 

 

Ako môžete pomôcť?

 

Po prvé, ak máte podozrenie, že váš pes trpí tráviacou poruchou, porozprávajte sa so svojím veterinárom o liečbe, ktorá vám môže pomôcť.

 

Pomocou niektorých z týchto návrhov môžete svojmu psovi ďalej pomôcť tým, že mu pomôžete znížiť množstvo spúšťačov stresu v jeho prostredí.

Držte sa rutiny

 

Psy milujú predvídateľnosť. Vedieť, že dokáže predvídať, kedy prídete domov, kedy sa objavia jedlá a kedy bude čas na prechádzku, mu pomôže nájsť poriadok a pokoj v jeho dňoch.

Socializujte sa, socializujte sa, socializujte sa!

 

Keď sú psy dobre socializované, nielenže boli vystavené širokému spektru ľudí, zvierat, pohľadov, zvukov a situácií, ale majú k týmto udalostiam aj pozitívne asociácie. Ak sa uistíte, že vaše vychádzky budú pre vášho psa príjemným zážitkom, pomôže mu to udržať ho uvoľneného.

Príslušenstvo

 

Existujú rôzne produkty zamerané na zníženie stresu u psov – od akupresúrnych búnd alebo „úzkostných viest“ až po zásuvné difúzory, existuje množstvo spôsobov, ako pomôcť vášmu psovi upokojiť sa v situáciách vyvolávajúcich úzkosť. Tieto produkty sa nedostanú ku koreňu problému, ale môžu pomôcť riešiť okamžitý stres alebo reakciu psa naň.

 

Postavte sa stresu na jeho vlastnom území – váš pes!

 

Keď zasiahne stres, môže spôsobiť zmätok vo vnútri vášho psa. Mozog produkuje chemikálie, ktoré signalizujú "stres!" zvyšku tela, vrátane tráviaceho systému. Avšak výživa, ktorá je súčasťou vášho psa, môže mať veľký vplyv. Upokojujúce zložky, ako je mliečna bielkovina, môžu pomôcť upokojiť stresovaných psov. Potraviny vyrobené z vysoko stráviteľných surovín môžu byť šetrné k podráždenému brušku. A táto úľava môže byť taká jednoduchá ako zmena krmiva pre vášho psa – porozprávajte sa so svojím veterinárom.

anchor

Starostlivosť o vášho psa

ČLÁNKY A NÁSTROJE

Centrum starostlivosti o domáce zvieratá

 • Výživa a kŕmenie

  Zistite, aké zložky sú dôležité pre krmivo pre psov, a tiež to, ako vybrať to najlepšie krmivo pre Vášho psa. Prečítajte si naše články a zistite viac.
 • Správanie a vzhľad

  Naučte sa psychológiu zvláštneho správania Vášho psa a tiež to, čo znamenajú jeho výrazy. Prečítajte si naše články a zistite viac.