Môžu psy melón?

Published by Jean Marie Bauhaus
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Môžu psy melón? Jedná sa o bežnú pochúťku na pikniku, ale je melón bezpečný aj pre psa? Pokiaľ si na tomto šťavnatom ovocí sami radi pochutíte, ale svojmu maznáčikovi ste ho nikdy neponúkali, aby z toho nemal zdravotné problémy, mal váš inštinkt čiastočne pravdu. Melón môže slúžiť ako zdravá psia pochúťka - ale jedine ak ho správne podávate.

Môžu psy melón?

Jack russell terrier eating watermelon.Červená dužina melónu je plná zdravých živín, ktoré prospievajú ľuďom aj naším psím spoločníkom.

Podľa serveru Dogtime má melón vysoký obsah draslíka a vitamínu C, naviac predstavuje skvelý zdroj vitamínu A a B6. Ďalej je bohatý na vlákninu, ktorá podporuje zdravé trávenie. Melón síce obsahuje veľa cukru, ale nespôsobuje nezdravé výkyvy cukru v krvi, pretože prítomnosť vlákniny psom pomáha vstrebávať cukor do krvného obehu pomaly.

Toto ovocie neobsahuje sodík, tuk ani cholesterol. Z 92% je zložený z vody, takže neslúži len ako niečo sladké pod zub, ale zároveň tak psa počas leta kreatívym spôsobom ochladíte a hydratujete.

Je pre psov melón bezpečný?

Melónová dužina pre psov predstavuje bezpečnú a výživnú pochúťku, ale ostatné časti ovocia by maznáčik konzumovať nemal. Podľa Amerického klubu chovateľov môžu psom prehĺtnuté melónové semienka zapchať črevá - čo bude pre psa nie len bolestivé, ale vo vážnych prípadoch je k vyšetreniu nutná operácia.

Jedno alebo dve semienka veľkým psom neublížia, ale u malých plemien ich stačí málo, aby napáchali škodu.

Zároveň sa neodporúča dávať psovi šupku (tvrdú zelenú vonkajšiu vrstvu melónu), pretože jej požitie môže spôsobiť tráviace problémy a vyvolať zvracanie či hnačku. V malých dávkach je síce melónová dužina zdravou desiatou, ale v príliš veľkom množstve môže psovi kvôli vysokému obsahu vlákniny podráždiť žalúdok.

Ako psovi podávať melón (a čomu sa vyhýbať)

Golden retriever puppy licks watermelon slice being held out on a fork.Tak ako sa o pochúťku podeliť so psím priateľom? Tu nájdete niekoľko tipov, ako na to:

 • Dávajte psovi iba bezsemienkový melón alebo kúsky, z ktorých ste všetky semienka odstránili.
 • Naberajte ovocie vykrajovačom na melón alebo ho nakrájajte na malé kúsky a dávajte pozor, aby na nich nezostala žiadná šupka.
 • Dávajte psovi iba skutočný melón. Pochúťky a sladkosti s umelou príchuťou melónu môžu obsahovať ďalšie látky, pridané cukry alebo umele sladidká, ktoré by mohli miláčikovi uškodiť.

Nech už psovi dávate akékoľvek pochúťky, nemali by tvoriť viac než 10% jeho denného kalorického príjmu, odporúčajú na serveri Preventive Vet. Je jedno, aký je váš pes veľký. Toto pravidlo platí, aj keď uvažujete, koľko dať psovi melónu. Myslite na to, že jedna šálka melónu nakrájaného na kocky obsahuje 45,6 kalórií. A keď na vás miláčik bude robiť oči, spomeňte si, že psy sú uplne spokojné, keď dostávajú rovnaké krmivo deň čo deň. Takže aj keď pocítite pokušenie občas zhrešiť, vášmu psovi viac prospejú živiny z bežného krmiva. Predtým, ako psovi ponúknete akékoľvek jedlo pre ľudí, overte si najprv u veterinára, že to nevadí. Melón môže síce pre veľa psov predstavovať zdravú pochúťku, ale najlepšie je sa najprv uistiť, že nebude mať negatívny dopad na tráviaci trakt vášho konkrétneho psa.

Tak keď si nabudúce urobíte piknik, môžete sa o pár kúskov melónu bez semienok spokojne rozdeliť s vaším psom. Pokiaľ budete pamätať na riziká a podávať ho s mierou, je melón ako psia pochúťka takmer bezkonkurenčná.

Jean Marie Bauhaus

SÚVISIACE ČLÁNKY

 • Čo robiť so psami, ktoré sú vyberavé v jedle

  Dogs running Ak je váš pes výberčivý čo sa týka stravy, môže to mať svoj dôvod. Zistite, ako z neho môžete vychovať maškrtníka.
 • Psi a krmivo zo stola: Prečo im nedávať zvyšky

  Zatiaľ čo kŕmenie vášho psa krmivom zo stola alebo zvyškami sa môže zdať nevinné, v skutočnosti to môže byť pre nich škodlivé. Zistite dôvody prečo nedávať zvyšky svojmu miláčikovi.
 • Ako a kedy kŕmiť Vaše šteňa

  Dogs running Spoznajte, aké dôležité je kŕmiť šteňa alebo dospelého psa správnym množstvom krmiva v správnych intervaloch a zistite, aký spôsob kŕmenia je pre vášho psa najlepší.
 • Môže môj pes žrať pizzu?

  Zistite, či je bezpečné podeliť sa o kúsok pizze so svojím psom, ktoré ingrediencie môžu spôsobiť zdravotné problémy a aké veľké máte mať obavy, ak kúsok zožerie.

SÚVISIACE PRODUKTY