Psi a krmivo zo stola: Prečo im nedávať zvyšky

Publikoval
minút: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Keď začne prosíkanie, je ťažké nedať vášmu psovi aspoň kúsoček z vášho taniera. Ale viete o tom, že krmivo zo stola môže byť pre vášho psa škodlivé?

Môžu psi dostávať krmivo zo stola?

Otázka neznie tak, či váš pes môže zvyšky, ale skôr tak, či je to preňho dobré. Tu je niekoľko dôvodov, prečo je kŕmenie vášho psa krmivom z vášho taniera zlý nápad.

Môže to spôsobiť tráviace problémy

Pes sedí vedľa ženy v čiernobielych bodkovaných šatách a na stole je rajnica.
Tráviaci systém psa sa líši od toho ľudského. Typické ľudské jedlo je príliš bohaté a obsahuje príliš veľa tuku na to, aby ho pes mohol správne stráviť; jeho konzumácia môže viesť k zvracaniu, hnačke a ešte závažnejším ťažkostiam, ako je zápal pankreasu. Veľa ľudských pokrmov tiež obsahuje pre psov nezdravé množstvá sodíka.

Niektoré ľudské jedlá sú pre psov toxické

Ľudské jedlá častokrát obsahujú zložky, ktoré sú pre psov toxické. Čokoláda, hrozienka, hrozno, makadamové orechy, mandle, cibuľa a cesnak sú pre psov nebezpečné. Ak presne neviete, čo je vo zvyškoch z reštaurácie, ktoré ste si priniesli domov, mohli by ste svojmu žobrajúcemu psovi nevedomky ublížiť tým, že mu dáte hoci len malý kúsok. Mnohé spracované potraviny obsahujú aj umelé sladidlá, ako je xylitol, ktoré sú mimoriadne škodlivé pre domáce zvieratá.

Môže to viesť k nárastu hmotnosti

Psi, ktoré sú kŕmené zvyškami zo stola, zvyčajne jedia aj pravidelnú dennú stravu. Aj keď by ste si mohli myslieť, že malé sústo alebo dve nespôsobia, že váš pes priberie, možno vás prekvapí, ako málo stačí. Pre 9 kilového psa je len 28 gramov syra čedar kalorickým ekvivalentom jedného a pol hamburgeru. Malé kúsky sa môžu rýchlo sčítavať a spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti, ktoré môže viesť k celému radu zdravotných problémov, ako je zápal kĺbov, cukrovka a srdcové choroby. Váš pes by nikdy nemal skonzumovať viac ako 10 % svojho denného kalorického príjmu z pochúťok alebo iných ľudských jedál.

Podporuje to nežiaduce správanie

Ďalším problémom pri podávaní krmiva zo stolu psom je to, že podporuje žobravé správanie. A hoci sa vám to môže zdať rozkošné, vaši hostia nemusia oceniť to, že sa váš pes vznáša nad ich taniermi. Váš pes sa tiež môže rozhodnúť, že keďže je kŕmený zo stola, je v poriadku "zahryznúť" sa do niečoho na stole alebo kuchynskej linke. Niektorí psi môžu dokonca po nasýtení ľudským jedlom začať odmietať jesť svoju vlastnú stravu.

Zdravé spôsoby odmenenia vášho psa

Husky nakukuje nosom cez piknikový stôl a pozerá sa na jedlo, ktoré je v strede.
Najlepším spôsobom, ako odmeniť vášho psa, je dať mu zdravé, vysokokvalitné maškrty pre psov a započítať ich do jeho denných kalorických požiadaviek. To však neznamená, že potraviny, ktoré konzumujete, sú pre vášho psa úplne zakázané. V skutočnosti je mnoho ľudských potravín, ktoré sú pre psov v poriadku, ak im ich dávate s mierou. Tu je niekoľko pokynov, ako svojmu psovi dávať ľudské jedlo:

 • Vyhýbajte sa spracovaným a predpripraveným potravinám. Aj jedlá, ktoré si sami varíte, môžu obsahovať zložky, ktoré by mohli vášmu psovi uškodiť, preto sa držte jednozložkových maškŕt, ako je nesolené vajíčko, lyžica prírodného nesoleného arašidového masla alebo kúsok ovocia či nesolenej zeleniny.
 • Myslite na kalórie. Pred podaním maškrty zvážte, koľko má kalórií a majte to na pamäti pri vašom rozhodnutí. Váš veterinár vám pomôže porozumieť odporúčaným denným kalóriám, ktoré by mal váš pes prijímať, aby ste si uvedomili vplyv, ktorý bude mať jeden kúsok zvyškov zo stola na zdravie vášho maznáčika.
 • Vzdelávajte sa. Zistite, ktoré potraviny sú pre psov toxické, aby ste sa ubezpečili, že váš psík sa k ich nikdy nedostane.
 • Nekŕmte ich zo stola ani taniera. Namiesto toho dajte svojmu psovi kúsok zdravého ľudského jedla rovnakým spôsobom, akým by ste mu dali akúkoľvek inú maškrtu - ako odmenu za poslušnosť alebo za to, že je to dobrý pes. A vyhýbajte sa tomu, aby ste mu dali maškrtu, keď žobre. Dobrým nápadom je tiež dať mu ju do jeho bežnej misky na krmivo, aby pochopili, že krmivo môžu dostať iba z bežnej misky.

Dôležitosť výberu najlepšieho krmiva

Psi si nevedia sami zregulovať množstvo krmiva, ktoré príjmu. Mnoho psov bude pokračovať v jedení, kým im nepríde zle, takže je dôležité, aby ste dohliadali na ich krmivo a príjem kalórií. Kŕmenie kompletným a vyváženým krmivom pre psov, ktoré je optimálne pre ich fázu života, veľkosť a úroveň aktivity, zabezpečí, že dostávajú živiny, ktoré potrebujú, aby boli zdravé. Aj napriek tým veľkým žiadostivým očiam je kŕmenie správnym krmivom v správnom množstve viac než dosť na to, aby boli psík šťastný a plný energie.

Môžu teda psi dostávať krmivo zo stola? Psi si dajú — a užijú si — množstvo potravín, no to, že ich zjedia, neznamená, že je to pre nich dobré. Ako informovaný majiteľ domáceho maznáčika môžete svojmu psovi pomôcť zostať zdravým tak, že obmedzíte to, čo mu dovolíte zjesť. Aj keď povedať nie tým veľkým, prosebným očiam môže byť náročné, pamätajte, že je to pre jeho dobro. Zdravý pes je štastný pes!

Biografia prispievateľa

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je majiteľkou domácich maznáčikov, blogerkou a spisovateľkou z Tulsy v Oklahome, kde zvyčajne píše pod dohľadom chlpáčov.


Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Súvisiace články

 • Čo robiť so psami, ktoré sú vyberavé v jedle

  Dogs running Ak je váš pes výberčivý čo sa týka stravy, môže to mať svoj dôvod. Zistite, ako z neho môžete vychovať maškrtníka.
 • Môžu psy melón?

  Melón pre psov obvykle predstavuje zdravú pochúťku, ale má aj svoje riziká. Nižšie nájdete tipy, ktoré časti psovi môžete dávať a aké množstvo je pre neho zdravé.
 • Ako a kedy kŕmiť Vaše šteňa

  Dogs running Spoznajte, aké dôležité je kŕmiť šteňa alebo dospelého psa správnym množstvom krmiva v správnych intervaloch a zistite, aký spôsob kŕmenia je pre vášho psa najlepší.
 • Môže môj pes žrať pizzu?

  Zistite, či je bezpečné podeliť sa o kúsok pizze so svojím psom, ktoré ingrediencie môžu spôsobiť zdravotné problémy a aké veľké máte mať obavy, ak kúsok zožerie.

Súvisiace produkty