Sprievodca kastráciou: Kastrácia mačky, kocúra alebo mačiatka

Publikoval
Doba čítania: minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Kastrácia prináša výhody vám aj vášmu milovanému spoločníkovi. Mnohí veterinári odporúčajú kastráciu na začiatku ich života, aby sa zabezpečilo, že nebudú mať nechcené mačiatka, a prináša aj zdravotné výhody pre vašu mačku.

Terminológia súvisiaca s kastráciou môže byť mätúca, ale aby ste si definovali jazyk, ktorý váš veterinár používa:

  • Kastrácia mačky je, keď sa mačke odstránia vaječníky alebo vaječníky aj maternica. 

  • Kastrácia je oficiálne definovaná ako odstránenie akýchkoľvek pohlavných orgánov, ale najčastejšie sa používa na označenie prípadu, keď sa kocúrovi odstránia semenníky. 

  • Slovo „kastrácia“ sa však vzťahuje na obe pohlavia a znamená, že sú sterilizované a nemôžu mať mačiatka.

Výhody kastrácie (mačiek aj kocúrov)

Zabraňuje chorobám

Kastrácia samičky pred jej prvým estrálnym cyklom (príchodom do „sezóny“ alebo „ruje“, alebo pred možnosťou rozmnožovania) výrazne znižuje riziko rakoviny mliečnej žľazy v neskoršom veku. Dôvodom je zníženie hladiny hormónov, ako je estrogén, ktoré podporujú vývoj niektorých druhov rakoviny. Riziko nádorov vaječníkov a infekcií maternice je tiež oveľa nižšie.

Existujú aj iné choroby, ktoré môžu byť dôsledkom prirodzeného správania mačiek pri párení. Podľa Modrého kríža sú mačacia leukémia (FeLV) a mačací AIDS (FIV) dve choroby, ktoré sa šíria prostredníctvom infikovaných mačiek, ktoré uhryznú iné mačky (tieto choroby sa líšia od ľudského AIDS a leukémie a nemôžu sa prenášať z mačiek na ľudí). Znížením sklonov vašej mačky bojovať o partnera a teritórium znížite aj pravdepodobnosť nákazy týmito nevyliečiteľnými chorobami od iných mačiek.

Obmedzuje výskyt bitiek

Nekastrovaných kocúrov poháňajú hormóny, aby hľadali partnerky a bránili svoje teritórium pred votrelcami. Dva alebo viac nekastrovaných kocúrov v jednej domácnosti alebo aj v susedstve môže viesť k bitkám, najmä ak je v blízkosti rujná samička mačky. Kastráciou mačiek obmedzíte ich agresívne inštinkty a znížite pravdepodobnosť vzniku bitiek. Zníži sa tým nielen riziko nákazy FIV a FeLV, ako už bolo spomenuté, navyše vaša kastrovaná mačka má aj oveľa menšiu pravdepodobnosť poranení a bolestivých abscesov. Dve mačky, jedna zúrivá, (hluk plnej sily)Budete sa rozprávať s labkou!

Obmedzuje túlanie

Keď sa samica mačky dostáva do ruje, jej hormóny aj inštinkty ju nabádajú, aby si našla partnera. Nezabúdajte, že aj kocúry poháňajú hormóny a inštinkty párenia. Kastrácia pomôže zabrániť tomu, aby sa vaše mačky zatúlali príliš ďaleko pri hľadaní „lásky“, a zníži riziko nehôd, ako sú autonehody a zranenia pri šplhaní...

Domácnosť zostáva čistejšia

Kocúry striekajú svoj moč na zvislé plochy, aby si označili svoje teritórium. Prenikavý zápach moču nekastrovanej mačky upozorňuje ostatné samce, že v blízkosti je ďalší „muž v dome“, ktorý si vyhradil túto oblasť za svoje územie, a oznamuje samiciam, že čaká na svoju príležitosť spáriť sa s ňou. Nekastrovaný kocúr vo vašom dome môže spôsobiť neporiadok a veľmi zapáchať. Kastrácia znižuje alebo eliminuje nutkanie striekať, a ak sa tak stane, pach bude oveľa miernejší.

Aj samice mačiek vylučujú telesné tekutiny, keď prídu do ruje. Tieto tekutiny obsahujú aj pachy, ktoré samce upozorňujú, že sa v blízkosti nachádza plodná samica. Kastráciou mačky sa odstráni tento problém.

Kedy by ste mali kastrovať svoju mačku alebo mačiatko?

Váš veterinár vám odporučí optimálny vek, v ktorom by sa mala kastrácia vykonať. Vo všeobecnosti väčšina veterinárov uprednostňuje kastráciu vo veku od štyroch do šiestich mesiacov, teda pred dosiahnutím pohlavnej dospelosti.

Aký je postup kastrácie?

Chirurgická kastrácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Váš veterinár vám všetko vysvetlí a poskytne vám konkrétne pokyny pre predoperačnú a pooperačnú starostlivosť. Možno bude potrebné, aby ste určitý počet hodín pred operáciou nepodávali potravu. Zatvorenie mačky v noci pred operáciou pomôže zabrániť tomu, aby jedla inde, a zabezpečíte, že nebude vonku, keď príde čas na odchod!

Počas operácie dostane vaša mačka anestetikum, takže nebude cítiť ani si uvedomovať, čo sa deje. U kocúrov sa urobí malý rez a odstránia sa semenníky. Rez sa uzavrie buď rozpustnými stehmi, alebo chirurgickým lepidlom. U samíc mačiek môže byť na odstránenie vaječníkov a/alebo maternice potrebný väčší rez. Niektorí veterinári v súčasnosti kastrujú mačky laparoskopicky, čo je menej invazívne. Väčšina mačiek môže ísť domov zvyčajne ešte v ten istý deň, ak sa nevyskytnú komplikácie alebo osobitné problémy.

Niektorí veterinárni lekári po operácii nasadia mačke kryt na telo alebo kužeľ/obojok. To zabráni vášmu domácemu miláčikovi, aby sa počas hojenia škriabal, hrýzol alebo olizoval na mieste operácie. Väčšina mačiek nepotrebuje lieky ani špeciálnu následnú starostlivosť. Ak chce váš veterinár po operácii vašu mačku opäť skontrolovať, prineste ju včas.

Bude moja mačka po kastrácii iná?

Po kastrácii sa vaša mačka veľmi rýchlo vráti k svojmu starému, hravému ja. Uisťujeme vás, že to bude stále tá istá mačka, ktorú ste vždy poznali a milovali, ale s dodatočnou výhodou, že sa bude viac zdržiavať v okolí domu a bude menej pravdepodobné, že si bude značkovať svoje teritórium.

Kŕmenie mačiek po kastrácii

Nie je nezvyčajné, že mačky po kastrácii rýchlejšie priberajú na váhe, preto je dôležité, aby ste sa uistili, že vaša mačka je aktívna a dostáva správne krmivo, aby si udržala ideálnu hmotnosť. Opýtajte sa svojho veterinára, či by ste mali zmeniť krmivo, a dbajte na to, aby sa pravidelne kontrolovala ich hmotnosť, keď rastú. Pomôže vám to udržať ich štíhlu a zdravú postavu a odhaliť nežiaduce priberanie skôr, než bude neskoro. Výhody kastrácie vašej mačky ďaleko prevyšujú všetky nevýhody. Áno, môže byť desivé priniesť svojho milovaného domáceho miláčika na operáciu, ale stojí to za to, keď si uvedomíte vyššie riziko vážnych chorôb, nechcených mačiatok, túlania sa a iných problémov. Ak ste tak ešte neurobili, poraďte sa so svojím veterinárom o kastrácii vašej mačky.

Biografia autora

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert je autorka kníh, blogerka a spisovateľka na voľnej nohe z Virgínie. Na svojej 17-akrovej farme vo Virgínii sa stará o šesť zachránených mačiek a zachráneného psa menom Shadow.

  

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS