Priberá vaša mačka na váhe?

Publikoval
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Ak máte doma mačku, máte tiež zodpovednosť za zdravie a pohodu svojej mačky. Jednou z dôležitých častí tohto vzťahu je aj udržiavanie jej optimálnej hmotnosti, aby mačka nemala nadváhu, ale ani podváhu. Niekedy môže byť zložité nájsť tú správnu rovnováhu, pretože váha mačky môže prirodzene kolísať, a to v súvislosti s jej rôznymi životnými štádiami. Kastrované mačky budú napríklad pravdepodobne potrebovať menej jedla než predtým a môžu rýchlo získať nadváhu alebo dokonca sa stať obéznymi, ak sa množstvo alebo typ potravy nezmenia tak, aby zodpovedali zmenám v ich tele.

Nie vždy je to jednoduché. Ak však pochopíte, na čo si dávať pozor a ako im môžete pomôcť vhodnou stravou a každodennou rutinou, tak môžete predísť potenciálnym zdravotným rizikám ešte skôr, než sa rozvinú.

Prečo je nadváha problémom?

Podľa článku na portáli International Cat Care, vedecké štúdie dokazujú, že obezita skracuje priemernú dĺžku života mačiek. A nielen to, mačky s nadváhou sú vystavené väčšiemu riziku, že budú trpieť množstvom rôznych chorôb, ako sú napríklad:

 • diabetes
 • artritída
 • problémy s močovými cestami
 • rakovina

Žiaľ, nadváha môže tiež viesť k oveľa menej spokojnej mačke, pretože jej výrazne sťažuje viesť šťastný a naplnený život. A preto je vašou povinnosťou:

 1. Starajte sa, aby vaša mačka mala zdravú váhu.
 2. Ak už má nadváhu, pomôžte jej schudnúť.

Ako zistím, či má moja mačka nadváhu?

Pravidelné váženie je skvelým zvykom, ktorý vám pomôže rozpoznať, že váha vašej mačky stúpa. Ak sa však vaša mačka rada nechá občas jemne pohladiť, existujú aj iné veci, na ktoré si môžete dať pozor:

 • Má pod bruchom a medzi zadnými nohami väčšie množstvo tuku?
 • Ak počas hladenia jemne zatlačíte, cítite rebrá svojej mačky? Ak nie, je tam pravdepodobne príliš veľa tuku.
 • Pri pohľade zhora by ramená a hrudník vašej mačky mali byť širšie a slabiny – oblasť medzi rebrami a panvou – by mali byť užšie než pás. Ak sa pozriete zboku, obrys tela mačky by sa mal pri prechode z hrudníka smerom k bruchu zdvíhať.

Prečo má moja mačka nadváhu?

Väčšina mačiek má nadváhu kvôli prekrmovaniu. Je však až príliš ľahké pochopiť prečo. Ako majitelia totižto hneď rýchlo zistíme, akú radosť im robia niektoré špeciálne pochúťky alebo nové jedlá.

Aby ste však dostali svoju mačku späť do formy, budete musieť znížiť jej príjem kalórií alebo zvýšiť úroveň jej aktivity. Pri znižovaní množstva prijatých kalórií je však potrebné pamätať na niekoľko dôležitých vecí. Môže byť nebezpečné jednoducho len zmenšiť porcie ich bežného jedla, pretože im potom môžu chýbať iné živiny, ako sú vitamíny a minerály. Tiež to môže spôsobiť, že vaša mačka bude hladná a frustrovaná a následne bude s väčšou pravdepodobnosťou žobrať a kradnúť jedlo, prípadne bude agresívna.

Niekoľko tipov na reguláciu telesnej hmotnosti mačky

Váš veterinár je tou najlepšou osobou, ktorá vám pomôže nastaviť program zdravého stravovania pre mačku s nadváhou. Pomôcť vám však môžu aj tieto tipy:

 • Mačky by mali mať každý deň niekoľko malých jedál. Ak ste často mimo domova, skúste využívať dávkovač jedla s časovačom.
 • Ak vaša mačka prosí o jedlo, doprajte jej radšej maznanie a svoju pozornosť.
 • Uistite sa, že si každý deň vyhradíte čas, aby ste sa mačkou pohrali. Doprajte im nejaké nové hračky alebo im spravte guľôčku z pokrčeného papiera.
 • Kúpte mačke vysoké škrabadlo alebo centrum aktivít, ktoré ju povzbudí, aby pravidelne liezla.
 • Porozmýšľajte, na aké rôzne, napríklad aj vyvýšené miesta, môžete položiť niektoré jedlá, aby sa vaša mačka musela viac hýbať, kým sa k nim dostane.
 • A pozor na mačacie pochúťky – môžu obsahovať veľa kalórií.
 • Požiadajte svojho veterinára, aby vám odporučil krmivo na reguláciu telesnej hmotnosti vašej mačky.
 • Skúste mačku kŕmiť konzervami alebo vreckami, pretože jej to môže pomôcť cítiť sa sýtejšie a bude menej pravdepodobné, že bude hľadať pochúťky alebo žobrať o krmivo.
 • Vždy sa uistite, že vaša mačka konzumuje kompletnú a vyváženú stravu.

Aj keď zodpovednosť za udržanie zdravej hmotnosti vašej mačky záleží len na vás, váš veterinár vám vie povedať, či má vaša mačka nadváhu a zároveň vám môže odporučiť správne postupy, ktoré zabezpečia, že zostane dlho šťastná a zdravá.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

Súvisiace produkty