Môžu mačky prdieť?

Publikoval
minút: Doba čítania

Môžu mačky prdieť? Hoci to nie je nevyhnutne najlepšia téma k večeri, mačacie prdy sú dôležitou témou, o ktorej by sa majitelia domácich zvierat mali dozvedieť.

Rovnako ako iné gastrointestinálne funkcie, plynatosť je u zvierat prirodzeným javom. Hoci nie tak často (alebo tak hlasno) ako psi a ľudia, ale aj dôstojná mačka skutočne prdí. Nadmerná plynatosť môže byť príznakom tráviacich problémov, ako je hnačka alebo riedka stolica. Keďže veľa mačiek chodí na potrebu vonku, niekedy môže byť prebytočná plynatosť najzrejmejším vodítkom, že niečo nie je v poriadku.

Prečo mačky prdia?

Plynatosť je zvyčajne výsledkom nahromadenia plynu v tráviacom systéme, ktorý sa následne uvoľňuje z tela. Vo väčšine prípadov sú vetry u mačiek v poriadku. Nadmerné vetry však môžu nastať, keď vaša mačka prehltne príliš veľa vzduchu.

zrelaxovaná mačka na gauči
Potravinové alergie alebo citlivosť môžu tiež prispieť k nadmernej plynatosti. Skutočne, potrava sa považuje za jednu z hlavných príčin mačacích prdov. Svetová veterinárna asociácia malých zvierat (WSAVA) vo svojich usmerneniach týkajúcich sa výživy zaraďuje plynatosť ako „zmenenú funkciu gastrointestinálneho traktu“ do svojho globálneho kontrolného zoznamu „Rizikové faktory nutričného skríningu“ pre veterinárne hodnotenie výživy. Nutričné hodnotenie WSAVA zahŕňa "maškrty, pochúťky, jedlo zo stola, potraviny používané na podávanie liekov a doplnky stravy" - v podstate všetko, čo vaša mačka môže zožrať.

Potrava a plynatosť u mačiek

Zvolenie tej správnej stravy pre vášho mačacieho kamaráta je skvelým prvým krokom na zvládnutie plynatosti. Vyberte si jedálniček, ktorý obsahuje potrebné vitamíny a minerálne látky a zodpovedá veľkosti, veku a úrovni aktivity vašej mačky. Vláknina je napríklad skvelá pre tráviaci systém mačiek, ale príliš veľa vlákniny môže spôsobiť nadmernú plynatosť. V určitých prípadoch môže váš veterinár odporučiť terapeutické krmivo pre mačky, ktoré je špeciálne navrhnuté pre správne trávenie mačiek.

Mačacie vetry sú tiež jedným z dôvodov, prečo by ste vo všeobecnosti nemali svojim mačkám dávať potraviny pre ľudí. Ako zdôrazňuje organizácia RSPCA, aj keď vaša mačka toleruje nejaké ľudské jedlo, najlepšie je držať sa potravy, ktoré je určené pre vášho chlpatého priateľa. Upozorňuje, že väčšina potravín pre ľudí nespĺňa nutričné potreby vašej mačky a niektoré potraviny môžu byť dokonca jedovaté.

Vždy kontaktujte svojho veterinára skôr, ako budete mačke podávať jedlo pre ľudí, aby ste sa uistili, že je to bezpečné. Nezabudnite tiež obmedziť tieto pochúťky na minimum.

Plynatosť a zdravotné problémy

V zriedkavých prípadoch môže byť plynatosť mačiek spôsobená vážnym ochorením, ako je Tritrichomonas foetus. Univerzita v Liverpoole trvdí, že u mačiek postihnutých týmto črevným parazitom môže byť plynatosť sprevádzaná „zapáchajúcou“ hnačkou. Ak vaša mačka vykazuje iné príznaky gastrointestinálnych ťažkostí, vrátane hnačky,  zvracania, a jej vetry majú silný zápach, okamžite ju vezmite k veterinárovi, aby mohol skontrolovať základný zdravotný stav.

Môžete však byť kľudní, väčšina mačacích prdov nie je dôvodom na obavy. Nebudú mať vetry často, a keď ich aj budú mať, budú pravdepodobne rovnako prekvapené ako vy. Mačky sú elegantné stvorenia; nie vždy ich budete počuť či cítiť, pretože väčšina vetrov je bez zápachu – jemná, rovnako ako vaša mačka.

Prdík je väčšinou len prdík. Ak však máte akékoľvek obavy, určite sa porozprávajte so svojím veterinárom. Môže vám tiež odporučiť kvalitné krmivo pre vašu mačku, aby ste sa uistili, že robíte všetko pre jej zdravé trávenie.

Biografia prispievateľa

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovateľka, mama a dlhoročná majiteľka mačiek, ktorej domu vládnu dve ruské modré mačky. Jej práca sa objavuje aj na stránkach Care.com, What to Expect a Fit Pregnancy, kde píše o domácich miláčikoch, tehotenstve a rodinnom živote. Nájdite a sledujte ju na Instagrame a Twitteri @brovelliobrien.

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

Súvisiace produkty