Tipy, ako podať mačke tablety a iné lieky

Publikoval Christine O'Brien
minút: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Ochorenie nie je žiadna sranda, najmä ak musíte užívať lieky, aby ste sa cítili lepšie. U našich chlpatých kamarátov to nie je inak. Či už kvôli chorobe alebo alergii, mačky niekedy potrebujú lieky na zlepšenie svojho zdravia.

Využite tieto užitočné tipy, ako dať mačke tabletu, aby bol tento proces pre vás oboch menej stresujúci a pomohol jej vrátiť sa k lepšiemu zdraviu.

Držanie vašej mačky

Niektorým mačkám môže už samotné jednoduché držanie spôsobiť stres. Keď potrebujete mačku uchopiť, opatrne k nej pristúpte a hovorte na ňu jemným a upokojujúcim hlasom. Ak podopriete jej nohy zospodu, aby voľne neviseli, mačka sa bude cítiť pohodlnejšie a bezpečnejšie.

Ako podať mačke tabletu

Lieky pre mačky sú väčšinou vo forme tabliet. S liekmi v ruke majte na pamäti toto: mačky sú inteligentné stvorenia, ktoré neznášajú zmeny vo svojej rutine a nič vám neuľahčia. Na rozdiel od vášho psa, ktorý si s radosťou pochutná na tablete ukrytej v pochúťke, k mačke budete musieť pristupovať pokojne, no vypočítavo.

Hand holding out pills over the top of a gray cat.

 

Ak máte spolupracujúcu mačku, skúste jej tabletu vložiť rovno do papule. Tabletu jej do papule nehádžte, pretože by to mohlo spôsobiť udusenie (alebo ju jednoducho vypľuje späť na vás!). Mačke ponúknite misku s čerstvou vodou, aby ju prehĺtla.

Metóda "mäsová gulička"

Ďalší spôsob, ako dať mačke tabletku, si vyžaduje nenápadnejší úkon. Začnite tým, že tabletu skryjete do obvyklej misky na krmivo vašej mačky s jej obvyklým krmivom. Mokré alebo polovlhké krmivo pre mačky funguje najlepšie, ale ak vaša mačka konzumuje iba suché krmivo, vlhké krmivo jej môžete dať, keď si vezme tabletu, čo poslúži ako vzrušujúca pochúťka.

Ak vaša mačka tabletu v krmive odmietne, možno sa pýtate, či to môžete skúsiť s jedlom pre „ľudí“, ako je tuniak. Vždy sa poraďte so svojím veterinárom skôr, ako svojej mačke podáte krmivo, ktoré nie je pre domáce zvieratá.

Krmivo pre mačky vo forme omáčky

Ak hľadáte inú možnosť, ako dať mačke tabletu, možno budete v pokušení skúsiť ju rozdrviť na prášok.

Ak liek vašej mačky možno rozdrviť, môžete ho rozdrviť medzi dvoma lyžicami alebo investovaním do drviča/rezačky na tablety z miestnej lekárne či obchodu so zvieratami.

Rozdrvený liek zamiešajte do malej porcie krmiva pre mačky vo forme omáčky, ktorú (dúfajme) vaša mačka zje. Výrazná chuť omáčky v ideálnom prípade zakryje nepríjemnú chuť tablety. Nikdy nepodávajte mačke lieky v mlieku, pretože mnohé mačky nedokážu stráviť mliečne výrobky. Ak odmieta lyžicu omáčky, zamiešajte ju do jej bežného krmiva, buď ako špeciálnu polevu do suchého krmiva alebo zmiešajte s mokrým krmivom.

Tekutá forma

Ak vaša mačka odmieta užívať lieky alebo je príliš chorá na to, aby mohla normálne jesť, veterinár vám môže predpísať liek v tekutej forme, ktorý sa podáva injekčnou striekačkou. Väčšina foriem tekutých liekov sa musí uchovávať v chladničke. Avšak mačky s väčšou pravdepodobnosťou akceptujú liek, ktorý má izbovú teplotu. Nikdy nepoužívajte lieky ohrievané v mikrovlnnej rúre. Liek môžete zahriať tak, že striekačku na niekoľko minút podržíte v ruke alebo ju ponoríte do šálky teplej (nie horúcej) vody.

Ako už bolo uvedené, mačku držte bezpečným a pohodlným spôsobom. Striekačku držte v dominantnej ruke. Nechajte mačku, aby olizovala hrot striekačky, aby mohla vyskúšať liek, a potom pomaly stláčajte piest. Nasmerujte prúd lieku smerom k zadnej časti hrdla, ale dávajte pozor, aby ste jej nezaklonili hlavu dozadu, pretože by mohla vdýchnuť časť tekutiny alebo sa na nej pridusiť.

Keď sa liek nachádza v papuli vašej mačky, držte jej papulu na chvíľu zatvorenú, aby ste sa uistili, že tekutinu prehltne. Nerobte si starosti, ak čast lieku vypľuje - je to bežné. Aj keď časť lieku skončí na vašom kolene, nepodávajte jej ďalší liek a počkajte, kým sa má podať ďalšia dávka.

Kvapky do očí a uší

Niekedy mačka potrebuje očné alebo ušné kvapky, najmä vtedy, ak má alergie. Rovnako ako keď podávate tabletu alebo tekuté prípravky, na podanie kvapiek budete musieť mačku bezpečne držať.

Následne ich môžete odmeniť maškrtou, aby si vôňu spojili s pozitívnym pocitom. Keď ste pripravení podať očné kvapky, použite prst a palec svojej nedominantnej ruky na podržanie otvoreného očného viečka mačky a potom použite svoju dominantnú ruku na podanie lieku. Často je najlepšie podávať kvapky zhora, zospodu alebo zboku hlavy, a nie rovno do tváre, aby to mačka nevidela. Nikdy sa nedotýkajte oka mačky kvapkadlom ani prstami.

Pokiaľ ide o ušné kvapky, požadovaný počet kvapiek nakvapkajte do ucha svojej mačky a potom jemne masírujte základňu ucha krúživými pohybmi. Vaša mačka nebude mať rada ani jednu z týchto metód, ale ako pri všetkých liekoch pre mačky, je to životne dôležité pre ich zdravie.

Pair of hands in blue latex gloves injects a calico cat in the back.

Niektoré ochorenia, ako je cukrovka, si vyžadujú, aby majitelia domácich zvierat injekčne podávali lieky pod kožu. Pri podávaní injekcií budete ideálne, ak vám pomôže ďalšia osoba, preto si prizvite pomocníka, ktorý podrží vašu mačku na mieste pomocou uteráka alebo pevného, ale jemného uchopenia.

Mačka môže v závislosti od lieku potrebovať injekciu, preto požiadajte svojho veterinára, aby vám ukázal, ako a kam by ste mali injekciu podať. Pri každej dávke vždy použite novú ihlu a zaznamenajte si čas a dátum každej injekcie.

Po podaní liekov sa so svojou mačkou pekne pomaznajte. Môže tiež chcieť byť nejaký čas osamote, takže ak sa chce na chvíľu skryť, poskytnite jej čas a priestor, ktorý potrebuje. Ihlu nikdy nehádžte do odpadkového koša; zlikvidujte ju v schválenej nádobe na ostré predmety alebo ju prineste do miestnej lekárne, prípadne k veterinárovi.

Ak máte podozrenie, že je vaša mačka chorá, najskôr kontaktujte svojho veterinára, aby si naplánoval prehliadku a svojmu miláčikovi podávajte iba konkrétny liek predpísaný veterinárom.

Tieto tipy sú určené len na užitočné zamyslenie. O najlepšom postupe pri podávaní lieku vašej mačke by ste sa vždy mali porozprávať so svojím veterinárom. Okrem toho je dôkladné vyšetrenie veterinárom najlepším postupom na správnu diagnostiku a liečbu akýchkoľvek chorôb vašej mačky.

Či už ide o krátkodobé podávanie antibiotík alebo celoživotný liečebný režim na zvládnutie určitého stavu, liek pre mačky je niekedy nevyhnutný. Možno sa vám nepoďakuje, no vaša mačka bude šťastná, že je zdravá!

Biografia prispievateľa

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovateľka, mama a dlhoročná majiteľka mačiek, ktorej domu vládnu dve ruské modré mačky. Jej práca sa objavuje aj na stránkach Care.com, What to Expect a Fit Pregnancy, kde píše o domácich miláčikoch, tehotenstve a rodinnom živote. Nájdite a sledujte ju na Instagrame a Twitteri @brovelliobrien.

Súvisiace články

Súvisiace produkty