Ako riešiť podráždený žalúdok vašej mačky

Publikoval
Doba čítania: minúty

Pomoc, moja mačka má podráždený žalúdok!

Všimli ste si, že vaša mačka má krvavé výkaly alebo stále zvracia? Veľa mačiek z času na čas trpí podráždeným žalúdkom. Aj keď konkrétne detaily sa niekedy nezisťujú ľahko, je dôležité, aby ste vedeli, čo možno očakávať a čo urobiť. Zvracanie a hnačka nie sú pre našich domácich miláčikov ani pre nás ako majiteľov žiadnou zábavou, ale občasné opakovanie zvracania alebo vodnatých výkalov sú neoddeliteľnou súčasťou života našich domácich miláčikov.


Pozrite si príznaky 

Ak počujete, že vaša mačka vydáva zvuky, ako keby práve išla zvracať, rýchlo konajte a položte pred ňu nejaké noviny alebo starú misku či podnos. Týmto spôsobom sa vyhnete premiestňovaniu mačky, keď jej je zle, čím obmedzíte množstvo neporiadku na minimum. Podobne, mačka pýtajúca sa von škrabaním na dvere môže trpieť nevoľnosťami a nemusí mať rovnakú kontrolu nad svojim vyprázdňovaním, ako zvyčajne. Niektoré mačky sa môžu zdať nepokojné, keď ich bolí brucho, alebo sa môžu len schúliť a vyzerať nešťastne. Medzi ďalšie príznaky, na ktoré je potrebné dávať pozor, patrí strata hmotnosti, zmeny chuti do jedla, plynatosť, škvŕkanie v žalúdku alebo ťažkosti pri vyprázdňovaní.


Čo je spúšťačom? 

Žalúdočné ťažkosti sú väčšinou spôsobené tým, že mačky zjedia niečo, na čo majú reakciu, ako napríklad vtáka alebo myš, ktoré chytili, príliš rýchlo zožrané krmivo alebo chlpy. Väčšina mačiek prekoná tieto problémy s trochou pomoci pomerne rýchlo, preto požiadajte svojho veterinára o radu v ranom štádiu. Niektoré domáce zvieratá však majú dlhšie trvajúce problémy, ktoré sa nikdy úplne nevyriešia alebo sa v rôznych časoch zhoršia. Veterinár bude zvyčajne musieť vykonať rôzne testy, aby zistil príčinu ťažkostí s bruškom, ktoré trvajú dlhšie. Zapisujte si do denníka, kedy má mačka problémy, aké príznaky má a čo konzumovala v dňoch, ktoré viedli k opakovaniu problémov, aby ste pomohli stanoviť diagnózu.

Top rady

 • Ak vaša mačka zvracia, okamžite odoprite prístup ku krmivu a zabezpečte, aby mala k dispozícii čerstvú vodu.
 • Ak mačka nevyzerá dobre, naďalej zvracia alebo má krv vo zvratkoch či hnačke, kontaktujte svojho veterinára.
 • Opýtajte sa svojho veterinára, kedy môžete začať podávať malé množstvá veľmi ľahko stráviteľného krmiva pre mačky. Pre domáce zvieratá po žalúdočnej nevoľnosti sa často odporúča terapeutické krmivo pre mačky, dostupné výhradne u veterinára.
 • Pokračujte v kŕmení odporúčaným krmivom pre domáce zvieratá približne 5 dní alebo podľa pokynov vášho veterinára.
 • Po uplynutí tejto doby pomaly pridávajte trochu bežného krmiva pre vašu mačku, postupne zvyšujte množstvo a počas nasledujúcich 7 dní znižujte množstvo terapeutického krmiva, až kým nebude vaša mačka kŕmená ako obvykle.

Ak máte obavy o zdravie vášho domáceho miláčika, vždy požiadajte o radu svojho veterinára.

Súvisiace články

 • Priberá vaša mačka na váhe?

  Cat playing with ownerw Získajte informácie o varovných príznakoch, symptómoch a liečbe obezity mačiek a regulácii ich telesnej hmotnosti a tiež o podmienkach, ktoré majú vplyv na vašu mačku.
 • Jednoduché spôsoby, ako pomôcť svojej mačke schudnúť

  154502253 Prečítajte si, ako môže vaša mačka jednoduchšie schudnúť a vrátiť sa k zdravej váhe, ktorá jej vylepší kvalitu života a zaistí celkové zdravie.
 • Zvracanie a hnačka: Ide u mačiek o núdzovú situáciu?

  Rovnako ako ľudia, aj mačky môžu občas zažívať žalúdočnú nevoľnosť. Ak vaša mačka vykazuje niektorý z nasledujúcich prejavov, najmä po jedle, môže mať citlivý žalúdok.
 • Dôvody prečo vaša mačka zvracia

  Prečítajte si, ake sú rôzne príčiny zvracania u mačiek, od pomerne bežného vyvrhovania bezoárov (chumáče chlpov) až po závažnejšie zdravotné ťažkosti, a tiež ako sa tomu dá predchádzať stravou a starostlivosťou.

Súvisiace produkty