Jednoduché spôsoby, ako pomôcť svojej mačke schudnúť

$authorText
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika


Ak vám veterinár povedal, že váha vašej mačky je vyššia, ako je vhodné, nie ste sami. Organizácia International Cat Care uvádza, že 39 % až 52 % mačiek v Spojenom kráľovstve má nadváhu. A tento problém sa netýka iba Británie. Približne 60 % mačiek v Spojených štátoch bolo v roku 2018 klasifikovaných ako mačky s nadváhou, podľa Association for Pet Obesity Prevention (Asociácia pre prevenciu obezity u domácich maznáčikov).

Ako ale pomôcť mačke schudnúť? Kľúčom k úspechu je kombinácia vhodnej stravy a pohybu. V rámci procesu chudnutia sa riaďte nasledujúcimi radami.

Má moja mačka nadváhu?

Dlouhosrstá černo-rezavá kočka s nadváhou se dívá z okna.

Pokiaľ si nie ste istý, či má vaša mačka nadváhu, existuje jednoduchý spôsob, ako ju zmerať doma a nepotrebujete na to ani váhu! The World Small Animal Veterinary Association (Svetová veterinárna asociácia pre malé zvieratá) odporúča použiť bodový systém telesného stavu, ktorý vám pomôže posúdiť telesný stav vašej mačky. Zahŕňa tri jednoduché kroky, pomocou ktorých zistíte, kde sa vaša mačka nachádza na stupnici 1-9 (ideálna je 5).

 • Prejdite oboma rukami s dlaňami natočenými smerom dole pozdĺž oboch strán hrudníka mačky až k pánve.
 • Pozrite sa na mačku z bočnej strany tak, aby ste dobre videli celý jej profil.
 • Pozrite sa na mačku zhora, aby ste videli oblasť okolo pása.

Pokiaľ pri dotyku necítite rebrá alebo nevidíte pás, má vaša mačka pravdepodobne nadváhu. Ak si to chcete overiť a zistiť, aká váha je u vašej mačky ideálna, vezmite ju k veterinárovi na celkovú kontrolu, ktorá tiež vylúči prípadné iné dôvody, ktoré by mohli spôsobovať prírastok na váhe.

Ako pomôcť mačke schudnúť

Keď zistíte, že vaša mačka má nadváhu, je len na vás, spoločne s vaším veterinárom, aby ste pre ňu vytvorili plán výživy a fyzickej aktivity. Dobrá poučka, ktorou sa pri vytváraní takého plánu môžete riadiť, znie: "Dobre jesť, viac sa hrať."

Výber správneho krmiva pre zníženie hmotnosti

Pruhovaná šedá kočka spí.

Výživa zohráva pri znižovaní hmotnosti dôležitú úlohu, ale pred tým, ako zmeníte svojej mačke stravu (a najmä pred tým, ako jej zmenšíte kŕmne dávky), by ste všetko mali prebrať s veterinárom, aby nevznikli prípadné zdravotné komplikácie. Organizácia Cats Protection varuje, že by ste svoju mačku nemali nikdy nechať vyhladovať ani ju nútiť podstúpiť drastickú diétu. Takéto riešenie nie je vhodné pre nikoho, ale u mačiek môže navyše spôsobiť vážne pečeňové problémy. To je síce jeden z najhorších scenárov, ale akákoľvek zmena v mačacej strave má vplyv na jej zdravie, preto keď chcete meniť spôsob kŕmenia, spolupracujte úzko so svojim veterinárom.


Krmivo s nižším objemom kalórií a krmivo určené na kontrolu hmotnosti síce nájdete v každom miestnom obchode s chovateľskými potrebami, je ale dôležité si vopred overiť u svojho veterinára, či je naozaj vhodné pre vašu mačku. Pokiaľ je u vašej mačky nutné znížiť hmotnosť výrazne, veterinár vám môže odporučiť diétne krmivo, ktoré je špeciálne navrhnuté tak, aby pomohlo vašej mačke vrátiť sa k zdravej váhe. Takéto krmivo má zvyčajne vysoký podiel vlákniny a menej kalórií v porovnaní s bežnými krmivami. Tiež je navrhnuté tak, aby obsahovalo dostatok bielkovín, vitamínov a minerálov a vaša mačka tak mohla chudnúť bezpečne, aj keď bude konzumovať menej kalórií za deň.A v neposlednom rade, pokiaľ svojej mačke radi dávate maškrty alebo zvyšky zo stola, najlepší spôsob, ako posilniť jej zdravie, je tieto zbytočné kalórie obmedziť alebo sa im úplne vyhnúť. Aj keď sa vám môže zdať, že vás za to bude mačka nenávidieť, v skutočnosti bude spokojná, keď namiesto toho od vás dostane pomaznanie navyše a spoločný čas strávený hrou.

Ako pomáha pohyb a fyzická aktivita

Výživné krmivo je len jednou súčasťou znižovania váhy. Mačky sú typicky sedavé stvorenia, ale v čase, keď vaša mačka nespí, sa ju snažte rozpohybovať. Považujte sa za jej osobného trénera. Hádžte okolo seba malú hračku, ktorú môže mačka chytať, alebo si vyrobte domáce mačacie škrabadlo. Malého lovca zabaví dokonca aj gulička pokrčeného papiera. Striedajte rôzne činnosti, aby jej záujem rýchlo neopadol.


Chcete spojiť fyzickú aktivitu s kŕmením? Zvážte obstaranie interaktívnej misky (puzzle feeding box). Pri týchto špeciálnych miskách je nutné, aby sa mačka hýbala, pokiaľ chce dostať krmivo von, čo jej pomôže spáliť ďalšie kalórie.

Ako zabrániť tomu, aby mačka naberala ďalšie kilá

Zdravé chudnutie predstavuje úbytok telesnej hmotnosti v priemere o pol až dve percentá za týždeň. Organizácia PDSA uvádza, že obal od krmiva síce poskytuje návod, koľko krmiva mačke podávať, ale jej skutočná potreba kalórií za deň sa môže líšiť v závislosti od veľkosti, veku a zdravotného stavu. A pokiaľ ide o znižovanie váhy, uvádza tiež, že by ste mali svoju mačku kŕmiť podľa cieľovej hmotnosti než podľa jej súčasnej hmotnosti. Ak si nie ste istý, koľko krmiva vaša mačka potrebuje, aby chudla zdravo, je najlepšie obrátiť sa na svojho veterinára, ktorý vám poskytne profesionálne rady.Kľúčové je tiež mať pravidelný kŕmny režim, aby mačka zbytočne nepriberala. Niektorým mačkám vyhovuje jesť raz alebo dvakrát denne, zatiaľ čo iné preferujú menšie a častejšie dávky. Sledujte, akým spôsobom sa vaša mačka stravuje a na základe toho sa rozhodnite, aký bude najlepší postup pre vašu mačku, aby sa dostala na optimálnu váhu. Vašej mačke sa tieto zmeny možno zo začiatku nebudú páčiť, ale z dlhodobého hľadiska ich určite ocení. Zdravá váha jej koniec koncov umožní viac sa hýbať a hrať sa a tešiť sa z celkovo lepšej kvality života.

Související články

 • Ako riešiť podráždený žalúdok vašej mačky

  Veľa domácich miláčikov z času na čas trpí podráždeným žalúdkom. Aj keď konkrétne detaily sa niekedy nezisťujú ľahko, je dôležité, aby ste vedeli, čo možno očakávať.
 • Priberá vaša mačka na váhe?

  Cat playing with ownerw Získajte informácie o varovných príznakoch, symptómoch a liečbe obezity mačiek a regulácii ich telesnej hmotnosti a tiež o podmienkach, ktoré majú vplyv na vašu mačku.
 • Čo spôsobuje nárast váhy u mačiek?

  154502253 Nadváha vystavuje mačku riziku vzniku mnohých vážnych zdravotných problémov. Prírastok hmotnosti zvyčajne naznačuje nárast objemu telesného tuku. Obvykle je to spôsobené tým, že vaša mačka príliš veľa žerie a príliš málo cvičí.
 • Zvracanie a hnačka: Ide u mačiek o núdzovú situáciu?

  Rovnako ako ľudia, aj mačky môžu občas zažívať žalúdočnú nevoľnosť. Ak vaša mačka vykazuje niektorý z nasledujúcich prejavov, najmä po jedle, môže mať citlivý žalúdok.

Související produkty