Bežné obavy u mačky s nadváhou

Publikoval Chrissie Klinger
Doba čítania: minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Všimli ste si, že sa vaša mačka dosť zaguľatila a máte z toho obavy? Ľudia si ľahko všimnú, že pribrali, keď zistia, že sa nezmestia do šiat. Pokiaľ však ide o vášho mačacieho kamaráta, je na vás, aby ste sledovali varovné signály. Ak vaša mačka potrebuje schudnúť, postupujte podľa týchto tipov.

Kontrola, či vaša mačka nie je obézna

Svoju mačku vidíte každý deň. Nie je však vždy ľahké spozorovať zmenu jej váhy, najmä ak ide o plemeno s dlhšou srsťou. Preto je sledovanie váhy vašej mačky počas celého jej života skutočne dôležité. Pravidelná kontrola váhy vašej mačky, či už chudne alebo priberá, vám dáva možnosť, aby ste získali odbornú pomoc skôr, než bude príliš neskoro.

Verte tomu alebo nie, aj strata hmotnosti mačky môže byť problémom. Zmeny váhy – v oboch smeroch, nahor aj nadol – môžu byť spôsobené zdravotnými problémami. Aj samotná váha vašej mačky jej môže spôsobiť zdravotné problémy. Ak vaša mačka vykazuje známky akýchkoľvek zdravotných problémov, určite sa porozprávajte so svojím veterinárom. Môže zhodnotiť, či vaša mačka potrebuje schudnúť, aby sa zlepšilo jej zdravie. Takisto ju môže vyšetriť, či nemá iné nežiaduce zdravotné problémy.

Nedostatok aktivity

Ďalším znakom toho, že môžete mať mačku s nadváhou je, ak je menej aktívna ako zvyčajne. Po kastrácii začnú mačky obvykle vykazovať známky pomalšieho metabolizmu, čo znamená, že vaša mačka môže byť zrazu menej aktívna, a preto potrebuje menej kalórií. Ak množstvo kalórií v podávanom krmive správne neupravíte, vaša mačka môže aj naďalej priberať na váhe a stať sa obéznou.

Pri monitorovaní úrovne aktivity je tiež potrebné zvážiť vek mačky. Staršie mačky sú zvyčajne menej aktívne, a preto im môže stačiť menej krmiva. Niekedy si milovníci mačiek, ktorí príslušne upravia krmivo pre svoju mačku, všimnú, že sa v dôsledku toho úroveň jej aktivity zvýšila.

Neprekrmujete svoju mačku?

Prvým krokom, ako pomôcť mačke správne schudnúť, je kontrolovať množstvo krmiva, ktoré jej dávate do misky. S pomocou vášho veterinára vyberte kompletné a vyvážené krmivo, ktoré zodpovedá aktuálnemu veku a stravovacím potrebám vašej mačky. (Mačky by samozrejme nemali dostávať ľudské potraviny!)

Nie ste si istí, koľko krmiva dať svojej mačke? Začnite tým, že sa pozriete na zadnú stranu balenia, kde nájdete odporúčania od výrobcu. Poviete si, zopár gramov viac alebo menej... Pre mačku to však môže znamenať veľký rozdiel, preto je dobrým nápadom odvážiť si porciu pomocou kuchynskej váhy, aby ste sa uistili, že ste nachystali čo najpresnejšiu dávku krmiva.

Denná dávka krmiva pre vašu mačku by mala byť rozdelená do 4 až 6 pravidelných porcií, pokiaľ je to možné. To lepšie vyhovuje jej tráveniu a pomáha jej to, aby sa cítila sýta po celý deň. Automatické kŕmidlá s nastavením času môžu byť v tomto prípade skutočne užitočné, ak ste napríklad mimo domova. A vašu mačku môžu dokonca nakŕmiť, aj keď práve spíte!

O presnom množstve a frekvencii podávania krmiva sa poraďte so svojím veterinárom. Hoci zadná strana obalu krmiva poskytuje všeobecné informácie, váš veterinár vie najlepšie určiť, aký typ a množstvo krmiva by mala vaša mačka jesť, aby schudla alebo si udržala zdravú váhu.

Akonáhle budete vedieť správne množstvo krmiva a vhodný časový rozvrh kŕmenia, ďalším krokom bude začleniť správne (ale zároveň zábavné) cvičenie do rutiny vašej mačky.

Pomôžte jej schudnúť cvičením

Samotné úpravy stravovacích návykov a krmiva môžu mačkám pomôcť vyhnúť sa obezite, ale pre väčšinu musí ísť o kombináciu stravy a cvičenia. Hranie sa s vašou mačkou je skvelým spôsobom, ako ju stimulovať, rozhýbať a posilniť si s ňou puto.

Mačky sú prirodzené predátory, takže je dôležité, aby si vaša mačka našla hravé spôsoby, ako využiť tento inštinkt. Pre mačky aj milovníkov mačiek môže byť zábavné vymýšľať si nové a kreatívne hry, ako sú schovávačky alebo miniatúrne prekážkové dráhy v dome. Ak vo svojej domácnosti nemáte jednoduché bežné predmety, s ktorými by sa vaša mačka mohla hrať, kúpte jej niekoľko nových hračiek, ktoré ju zaujmú. Ak sa s nimi bude zabávať, zvýši sa jej aktivita. Pozrite si náš zoznam hier pre mačky, ktoré môžete hrať so svojou mačkou, aby ste ju rozhýbali.

Začnite tým, že budete povzbudzovať svoju mačku, aby sa pravidelne každý deň niekoľko minút hrala. V priebehu nasledujúcich týždňov sa pokúste nachystať si pre ňu každý deň niekoľko hier. Mačky sa prirodzene rady hrajú bez prerušenia asi len päť minút. Je preto lepšie si užiť veľa krátkych hier, než sa snažiť vynútiť si jej pozornosť na dlhšiu dobu.

Akékoľvek zvýšenie aktivity pomôže vašej mačke s nadváhou schudnúť a trvalo si udržať zdravú váhu. Keď bude vaša mačka jesť správne krmivo a bude mať aktívnejšiu rutinu, prejaví sa to na lepšej kvalite jej života – a to je niečo, čo chcú všetci majitelia domácich miláčikov.

Kroky na udržanie zdravej váhy

Je dôležité udržať mačku v zdravom rozsahu hmotnosti. Nielenže to zlepší kvalitu jej života, ale ušetrí vám to tiež veľa peňazí. Podľa portálu PFMA, majitelia domácich miláčikov míňajú každý rok milióny na boj so zdravotnými problémami spôsobenými obezitou. Či už máte obéznu mačku alebo mačku, ktorá vykazuje varovné príznaky nadváhy, prípadne máte len obavy a zdá sa vám, že by v budúcnosti mohla byť obézna, neváhajte a podniknite príslušné kroky. Regulácia príjmu potravy a zvýšenie úrovne aktivity vašej mačky prospeje celej rodine.

Ak chcete, aby si vaša mačka udržala zdravú váhu, neustále monitorujte úroveň jej aktivity, vážte jej denný príjem potravy a nechajte svojho veterinára pravidelne kontrolovať jej hmotnosť a stravovacie potreby. Takisto je vhodné sa svojho veterinára opýtať na špeciálne krmivo pre kastrované mačky. Toto krmivo môže podporiť zníženie rýchlosti metabolizmu vašej mačky, aby sa zmenšila pravdepodobnosť, že začne priberať.

Životopis autora

Životopis Chrissie Klinger, fotografia

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger je vychovávateľka, matka a majiteľka domáceho miláčika s vášňou pre zdravý a ekologický životný štýl.

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

 • Jednoduché spôsoby, ako pomôcť svojej mačke schudnúť

  154502253 Prečítajte si, ako môže vaša mačka jednoduchšie schudnúť a vrátiť sa k zdravej váhe, ktorá jej vylepší kvalitu života a zaistí celkové zdravie.
 • Ako riešiť podráždený žalúdok vašej mačky

  Veľa domácich miláčikov z času na čas trpí podráždeným žalúdkom. Aj keď konkrétne detaily sa niekedy nezisťujú ľahko, je dôležité, aby ste vedeli, čo možno očakávať.
 • Priberá vaša mačka na váhe?

  Cat playing with ownerw Získajte informácie o varovných príznakoch, symptómoch a liečbe obezity mačiek a regulácii ich telesnej hmotnosti a tiež o podmienkach, ktoré majú vplyv na vašu mačku.
 • Čo spôsobuje nárast váhy u mačiek?

  154502253 Nadváha vystavuje mačku riziku vzniku mnohých vážnych zdravotných problémov. Prírastok hmotnosti zvyčajne naznačuje nárast objemu telesného tuku. Obvykle je to spôsobené tým, že vaša mačka príliš veľa žerie a príliš málo cvičí.

Súvisiace produkty