Čo robiť, keď má mačka nadváhu

$authorText
Doba čítania: minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Neviete si rady s tým, ako správne kŕmiť svoju mačku? Pýtate sa sami seba: „Mám nechať svoju mačku, nech sa naje, kedy sa jej zachce?“

Ako v súčasnej dobe kŕmite svoju mačku? Máte teraz mačku, ktorá je, kedy si to sama určí? Máte daný presný čas kŕmenia alebo využívate kombináciu oboch prístupov? Čítajte ďalej a dozviete sa o troch odlišných spôsoboch, ako majitelia domácich maznáčikov kŕmia svojich mačacích priateľov, vrátane výhod aj nevýhod, ktoré plynú z každého z nich.

Mačky s pevným režimom kŕmenia

Cat Eating

Pravidelné kŕmenie spočíva v tom, že svojej mačke dávate krmivo len v konkrétnych časoch v priebehu dňa. Týmto spôsobom môžete kŕmiť mačky ako mokrým, tak suchým krmivom.

Výhody: Príjem krmiva môžete detailne sledovať, takže jednoducho spoznáte, keď sa vašej mačke zmenia chute. Okrem toho, ak máte to šťastie, že vo vašej domácnosti žije viac mačiek, budú mať všetky rovnaký prístup ku krmivu – v opačnom prípade by jedna mačka mohla zjesť všetko krmivo a pribrať na váhe, zatiaľ čo ostatným mačkám by chýbali živiny, ktoré potrebujú na to, aby boli zdravé.

Nevýhody: Mačky môžu medzi kŕmením prosiť o ďalšie maškrty. Vaša mačka nemôže ovplyvniť, koľko toho v určitú dobu zje. Pokiaľ sa však riadite radami svojho veterinára ohľadom vhodného množstva a pravidelnosti kŕmenia, môžete si byť istý, že skutočne dostávajú vhodné množstvo krmiva a živín.

Zrátané a podčiarknuté: Aj keď by sa mačiatka mali kŕmiť až trikrát denne, akonáhle mačka dospeje (zhruba okolo jedného roka), stačí ju kŕmiť raz či dvakrát denne, tvrdia odborníci z Cornell Feline Health Center. Z toho vyplýva, že kŕmenie raz denne by malo byť dostačujúce pre väčšinu mačiek. Keď sa rozhodujete ohľadom stravovacieho režimu vašej mačky, poraďte sa vždy so svojim veterinárom.

Veterinárna ordinácia The Cat Doctors odporúča, že pokiaľ máte viac mačiek, každá by mala mať svoju vlastnú misku na krmivo a na vodu na tichom, pokojnom mieste, kde rada trávi čas. To preto, že mačky jedia rady nerušene a osamote.

Mačky, ktoré jedia, kedy sa im zachce

Pokiaľ nezvažujete iné možnosti, môžete sa zamyslieť nad tým, či je vhodné nechať mačku, nech si sama určí, kedy bude jesť. Keď tak urobíte, bude mať krmivo neustále k dispozícii. Pamätajte, že takto môžete mačke podávať jedine suché krmivo, pretože mokré krmivo by nemalo byť voľne dostupné celý deň. Pokiaľ si všimnete, že vaša mačka necháva suché krmivo vo svojej miske dlhšie ako jeden deň, mali by ste ho vyhodiť, aby ste mali istotu, že vaša mačka je vždy čerstvé krmivo.

Výhody: Vaša mačka môže jesť niekoľkokrát denne menšie porcie, kedy si sama určí. Kľúčom úspechu pri tomto prístupe je dať zakaždým mačke do misky správne množstvo suchého krmiva na jeden deň.

Nevýhody: Mačky, ktoré jedia, kedy si samy určia, môžu mať sklony k prejedaniu a obezite. Tiež môže byť ťažšie spoznať, či sa mačke zmenila chuť do jedla, či už to vedie k dobrým alebo zlým dôsledkom. Ak máte viac mačiek, je tiež ťažké odhadnúť, koľko toho každá z nich zje.

Zrátané a podčiarknuté: Ak sa nestaráte o stravovacie návyky u mačky, ktorá je, kedy sa jej zachce môže pribrať na váhe. Avšak, existujú spôsoby, ako zohľadniť váhu a celkový prísun jej krmiva. Nezabudnite starostlivo odhadnúť množstvo krmiva, ktoré na deň potrebuje. Akonáhle bude krmivo preč, nedoplňujte ho až do ďalšieho dňa. Tým naučíte svoju mačku, aby jedla viackrát počas dňa, namiesto toho, aby všetko zhltla hneď naraz.

Ďalším dobrým nápadom u mačiek, ktoré si samy určujú, kedy jedia, je použiť mačací hlavolam s vopred vymeraným množstvom krmiva, ktorý vám pomôže určiť, ako veľmi a ako často bude vaša mačka jesť. V rozhovore pre časopis Scientific American uvádza odborníčka na správanie mačiek Mikel Delgado, že má rada mačacie hlavolamy nielen ako formu odmeňovania mačky, ale aj ako jeden zo spôsob každodenného kŕmenia mačiek.

„Je to pre nich dvojaká motivácia: tá prvá spočíva v tom, že hlavolamy dodávajú mačkám aktivitu a mentálnu stimuláciu, a druhá v tom, že ako lovci sa mačky prirodzene usilujú o to, aby získali krmivo. Nikto by predsa mačke nanaservíroval misku plnú myší.“ tvrdí Delgado.

Kombinované kŕmenie

Cat Eating

Kombinované kŕmenie je možné definovať ako podávanie mokrého krmiva dvakrát denne a zároveň voľne dostupné suché krmivo.

Výhody: Kombinované kŕmenie umožňuje vašej mačke jesť niekoľko menších porcií denne, kedy si to sama určí. Keď ju kŕmite mokrým krmivom, môžete aspoň čiastočne sledovať jej chuť do jedla. Aj tým mačkám dodávate nutričné výhody ako mokrého, tak suchého krmiva.

Nevýhody: Rovnako ako keď necháte svoju mačku, nech si je kedy chce, môže viesť kombinované kŕmenie k prejedaniu a obezite. Je teda dôležité krmivo presne vymeriavať a nedopĺňať misku až do ďalšieho dňa. Ak máte viac mačiek, môže byť zložité sledovať celkový príjem potravy jednej mačky, takže nechať mačku, aby sa kŕmila sama, v tomto prípade nebude tá najlepšia voľba.

Zrátané a podčiarknuté: Ak ide o mačky, mokré aj suché krmivo má svoje výhody aj nevýhody. Napríklad u mačiek, ktoré majú diagnostikované isté choroby, ako sú močové alebo obličkové problémy, môže váš veterinár navrhnúť, že vašej mačke bude svedčiť väčší obsah vlhkosti. Naopak suché krmivo je lepšie pre mačacie zuby a lepšie sa uchováva.

Ak predsa len chcete vyskúšať kombinované kŕmenie, zvážte zaobstaranie hlavolamu na maškrty, aby vaša mačka mala motiváciu sa hrať.

Pokiaľ máte v domácnosti viac mačiek, majte na pamäti, že množstvo ponúkaného krmiva by nemalo byť väčšie ako celkové kalorické požiadavky pre všetky mačky na jeden deň. V opačnom prípade začnú vaše mačky trpieť nadváhou, čo vedie k vyššiemu riziku výskytu zdravotných problémov.

Či už si vyberiete akúkoľvek metódu, strážte množstvo krmiva každý deň, aby ste mohli dobre sledovať, koľko toho vaša mačka zje. Odporúčanie vhodných denných dávok krmiva pre vašu mačku nájdete na každom balení krmiva Hill's, a v odporúčaniach ku kŕmeniu pri jednotlivých produktoch na internetových stránkach spoločnosti Hill's.

Nezabudnite, že toto sú iba odporúčania. Potreby mačky sa líšia v závislosti od jej veľkosti, množstva energie a zdravotných problémov. Preberte so svojim veterinárom, aké množstvo kalórií by vaša mačka mala každý deň dostávať.

Či už zvolíte akúkoľvek metódu kŕmenia svojho mačacieho parťáka, uistite sa, že vyberiete vysoko kvalitné krmivo, ktoré jej poskytne živiny nevyhnutné na to, aby prežila šťastný a zdravý život. Pokiaľ máte pocit, že vaša mačka má problém s váhou alebo všeobecne s príjmom potravy, dôrazne vám odporúčame objednať ju na prehliadku k veterinárovi, aby vám pomohol určiť ten najzdravší stravovací režim.

Contributor Bio

Cat Eating

Kara Murphy

Kara Murphy je spisovateľka na voľnej nohe a majiteľka domáceho maznáčika z mesta Erie v Pensylvánii. Má fenku goldendoodla Maddie.

Related Articles

Related products