Pyodermia u psov: čo je potrebné vedieť

Publikoval
minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Privádza škrabanie vášho psa (a zároveň aj vás) k šialenstvu? Je jeho koža plná chrást alebo je červená? Sú na nej vyrážky, pupienky alebo páchne? Váš pes by mohol mať pyodermiu. Ide o bežné kožné ochorenie, ktoré postihuje psov všetkých plemien, veľkostí a veku. Ak sa obávate, že váš pes má pyodermiu, čítajte ďalej a dozviete sa viac o bežných príčinách a liečbe tohto ochorenia.

Čo je pyodermia u psov?

Pyodermia je bakteriálna infekcia, ktorá môže byť povrchová alebo hlboká. Postihuje vlasové folikuly a okolitú kožu. Ak si slovo pyodermia rozložíme, "pyo" znamená hnis a "derma" znamená kožu. Potenciálne hlavné príčiny pyodermie u psov zahŕňajú:

 • Cudzie teleso, ako napríklad semienko trávy, ktoré sa dostane pod kožu.
 • Poranenie kože alebo rana po uhryznutí.
 • Citlivosť psa na blchy, krmivo alebo environmentálne faktory, ako je napríklad peľ alebo roztoče (atopická dermatitída). Niektoré plemená, najmä buldogy, boxeri a labradory, sú náchylnejšie na atopickú dermatitídu než iné.
 • Roztoče.
 • Hormonálna porucha, ako je Cushingov syndróm alebo hypotyreóza.
 • Autoimunitná porucha.
 • Podávanie liekov na potlačenie imunity, ako sú steroidy alebo chemoterapia.

Niektoré plemená majú problémy s kožnými záhybmi, ako napríklad šar pej. Takisto plemená s krátkou tvárou so záhybmi kože priamo na tvári. Keď sa chlpatá koža navrství, vzduch sa nemôže dostať dovnútra a záhyb kože je preto vlhký, čo môže viesť k zápalu. To umožňuje baktériám množiť sa, čo má za následok zdravotné problémy, ako je pyodermia. Takéto prípady pyodermie môže byť ťažké rozpoznať, pretože sú skryté v záhyboch.

Pes sedí vonku a škriabe sa.

Aké sú príznaky pyodermie u psov?

Pyodermia sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, v závislosti od jej príčin. Môže byť lokalizovaná na jednu oblasť alebo môže pokrývať celú kožu vášho psa. Najčastejšie sú postihnuté niektoré oblasti tela, ako sú kožné záhyby, brada, pery, vulválne záhyby a koža medzi prstami na labách. Niekedy pyodermia extrémne svrbí, inokedy sa však zdá, že psa vôbec nesvrbí. Medzi príznaky pyodermie, na ktoré si treba dávať pozor, patria:

 • Červené vyrážky.
 • Pustuly.
 • Odlupovanie kože.
 • Strata chlpov.
 • Zmena farby kože.
 • Nadmerné vypadávanie chlpov.
 • Začervenanie.

Šteniatka môžu dostať špeciálny druh pyodermie, ktorá sa nazýva pyodermia šteniat. Má tendenciu postihovať menej ochlpené oblasti, ako sú podpazušie, slabiny a brucho. Tieto červené vyrážky sa môžu zmeniť na chrasty a rozširovať sa po koži. Pyodermia šteniat môže vášho psa mierne svrbieť, ale šteniatka s týmto druhom pyodermie sú zvyčajne inak v dobrom zdravotnom stave.

Ako sa lieči pyodermia u psov?

Pyodermia je zvyčajne spôsobená baktériami rodu Staphylococcus (stafylokok). Pokiaľ váš pes nemá druh odolný voči antibiotikám, stafylokoková infekcia sa zvyčajne ľahko vylieči.

Ak má váš veterinár podozrenie na pyodermiu, určite si to najskôr bude chcieť potvrdiť sériou testov. Môže psovi odobrať rôzne vzorky z kože, a to pomocou tampónov, oterov, prípadne aj biopsie. Pod mikroskopom bude potom hľadať baktérie a iné organizmy, ako sú napríklad roztoče. Následne môže tiež poslať vzorku do špecializovaného laboratória, aby sa určilo najúčinnejšie antibiotikum (antibiotiká), ktoré psovi v prípade potreby predpíše. Môže tiež laboratórium požiadať, aby sa zo vzorky kultivovala plesňová kultúra, prípadne nariadi test čiernym svetlom, aby sa vylúčilo iné kožné ochorenie.

Po diagnostikovaní sa pyodermia lieči eliminovaním bakteriálnej infekcie. Pyodermia u psov sa lieči antibiotikami – buď perorálnymi antibiotikami, alebo lokálnymi antibakteriálnymi liekmi, šampónom alebo sprejom aplikovaným na postihnutú oblasť. Používanie antibiotík by sa vždy malo obmedzovať na minimum, preto dôsledne dodržiavajte pokyny svojho veterinára, ktoré vám dal pre užívanie predpísaných antibiotík.

Ak to bude nutné, vy a váš veterinár budete tiež musieť spolupracovať, aby ste stanovili a odstránili príčinu infekcie. Niekedy ju nie je ľahké nájsť. Veterinár preto môže tiež požiadať o odobratie vzoriek krvi, kože alebo moču vášho psa. Možno sa rozhodne realizovať aj potravinový test, aby sa vylúčila citlivosť na určité typy krmiva.

Zohráva pri pyodermii nejakú úlohu aj výživa?

Zlatý retriever leží a je z misky

Výživa a krmivo vášho psa hrajú veľkú rolu z pohľadu zdravia jeho kože. Napríklad, aminokyseliny pochádzajúce z bielkovín v krmive sú stavebnými kameňmi kožných buniek a chlpov, zatiaľ čo mastné kyseliny sú kľúčové pre udržanie kvality srsti a redukovanie straty vody cez kožu.

Niektorí psi môžu byť citliví na určité zložky krmiva, často na bielkoviny, ako je hovädzie alebo kuracie mäso, čo môže viesť k sekundárnej pyodermii. Ak má váš veterinár podozrenie, že príčinou pyodermie je citlivosť na určité zložky krmiva, napriek tomu bude najskôr nutné vyliečiť kožnú infekciu. Potom vám môže odporučiť kŕmenie psa diétnym krmivom, aby sa zistilo, či sa tým problémy s kožou nevyriešia. Tieto skúšky majú vylúčiť citlivosť psa na určité zložky krmiva, preto je veľmi dôležité, aby ste svojho psa nekŕmili ničím iným okrem špeciálneho krmiva, ktoré vám určí veterinár. V prípade kožného ochorenia môže tento test môže trvať 8 až 10 týždňov, takže buďte pripravení na dlhú trať. Uistite sa tiež, že všetci členovia rodiny vedia o tom, že psa nemajú kŕmiť ničím iným.

Ak váš pes nie je citlivý na krmivo, ale pyodermia je len sekundárnym prejavom iných zdravotných problémov, ako je napríklad hormonálna porucha, môže byť aj tak stále dobrým nápadom kŕmiť vášho psa krmivom, ktoré je špeciálne navrhnuté pre psov s citlivou kožou. Je dôležité, aby ste sa porozprávali so svojím veterinárom o ideálnom krmive, pretože samozrejme chcete, aby váš pes dostával len tú najlepšiu možnú výživu. Vhodná výživa a podávanie krmív, ktoré podporujú funkciu kože, môžu pomôcť urýchliť zotavenie a minimalizovať tak náklady na liečbu.

Pyodermia je nepríjemné a bolestivé ochorenie. So správnymi znalosťami a starostlivosťou sa však dá vyliečiť. Ak sa u vášho psa objaví pyodermia, a najmä ak sa pravidelne opakuje, jej príčinou bude pravdepodobne iný zdravotný problém, ktorý je potrebné vyriešiť. Ak spozorujete akékoľvek príznaky tejto infekcie, zavolajte svojmu veterinárovi, ktorý vám pomôže, aby sa váš pes opäť cítil spokojne.

Biografia autora

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten promovala na UC Davis School of Veterinary Medicine v roku 2002. Ako členka Americkej spoločnosti veterinárnych novinárov delí Dr. Wooten svoj profesionálny čas medzi prax pre malé zvieratá v Greeley v štáte Colorado, verejné vystupovanie k pridruženým otázkam, komunikáciu s klientmi a písanie článkov. Má rada kempovanie s rodinou, lyžovanie, potápanie a zúčastňuje sa triatlonov.

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

Súvisiace produkty