Pomoc, môj pes má podráždený žalúdok!

$authorText
Doba čítania: minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Všimli ste si, že váš pes má krvavé výkaly alebo stále zvracia? Veľa psov z času na čas trpí podráždeným žalúdkom. Aj keď konkrétne detaily sa niekedy nezisťujú ľahko, je dôležité, aby ste vedeli, čo možno očakávať a čo urobiť. Zvracanie a hnačka nie sú pre našich domácich miláčikov ani pre nás ako majiteľov žiadnou zábavou, ale občasné opakovanie zvracania alebo vodnatých výkalov sú neoddeliteľnou súčasťou života našich domácich miláčikov.

Pozrite si príznaky 

Ak počujete, že váš pes vydáva zvuky, ako keby práve išiel zvracať, rýchlo konajte a položte pred neho nejaké noviny alebo starú misku či podnos. Týmto spôsobom sa vyhnete premiestňovaniu psa, keď mu je zle, čím obmedzíte množstvo neporiadku na minimum. Podobne, pes pýtajúci sa von kňučaním na dvere môže trpieť nevoľnosťami a nemusí mať rovnakú kontrolu nad svojim vyprázdňovaním, ako zvyčajne. Niektorí psi sa môžu zdať nepokojní, chodia sem a tam,  dokonca môžu začať vyhrabávať diery, ak ich bolí brucho, alebo sa môžu jednoducho stočiť do kĺbka a vyzerať nešťastne. Medzi ďalšie príznaky, na ktoré je potrebné dávať pozor, patrí strata hmotnosti, zmeny chuti do jedla, plynatosť, škvŕkanie v žalúdku alebo ťažkosti pri vyprázdňovaní.

Čo je spúšťačom?

Podráždený žalúdok je väčšinou spôsobený tým, že sa psy prejedajú, zožerú nesprávny druh potravy (napríklad pokazené jedlo), zožerú niečo, na čo zareagujú, alebo zožerú svoju potravu extrémne rýchlo. Väčšina psov prekoná tieto problémy s trochou pomoci pomerne rýchlo, preto požiadajte svojho veterinára o radu v ranom štádiu.

Niektoré psy však majú dlhšie trvajúce problémy, ktoré sa nikdy úplne nevyriešia alebo sa časom zhoršia. Veterinár bude zvyčajne musieť vykonať rôzne testy, aby zistil príčinu ťažkostí s bruškom, ktoré trvajú dlhšie. Zapisujte si do denníka, kedy má pes problémy, aké má príznaky a čo konzumoval v dňoch, ktoré viedli k opakovaniu problémov, aby ste pomohli stanoviť diagnózu.

Top rady

  • Ak váš pes zvracia, okamžite odoprite prístup ku krmivu a zabezpečte, aby mal k dispozícii čerstvú vodu.
  • Ak pes nevyzerá dobre, naďalej zvracia alebo má krv vo zvratkoch či hnačke, kontaktujte svojho veterinára.
  • Opýtajte sa svojho veterinára, kedy môžete začať podávať malé množstvá veľmi ľahko stráviteľného krmiva pre psov. Pre domáce zvieratá po žalúdočnej nevoľnosti sa často odporúča terapeutické krmivo pre psov, dostupné výhradne u veterinára.
  • Pokračujte v kŕmení odporúčaným krmivom pre psov približne 5 dní alebo podľa pokynov vášho veterinára.
  • Po uplynutí tejto doby pomaly pridávajte trochu bežného krmiva pre vášho psa, postupne zvyšujte množstvo a počas nasledujúcich 7 dní znižujte množstvo terapeutického krmiva, až kým nebude váš pes kŕmený ako obvykle.

Ak máte obavy o zdravie vášho domáceho miláčika, vždy požiadajte o radu svojho veterinára.

Súvisiace články

Súvisiace produkty