Typické zdravotné problémy psov malých plemien

Publikoval Erin Ollila
Doba čítania: minút: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Blahoželáme! Vy a vaša rodina sa chystáte adoptovať psa malého plemena. Preskúmali ste už všetko, od najlepších hračiek pre malých psov až po možnosti vziať psa na dovolenku, ale mali by ste vedieť aj o niektorých najčastejších zdravotných problémoch malých psov.

Samozrejme to, že niektoré zdravotné problémy sú pre malé psy bežné, neznamená, že ich bude mať aj váš nový člen rodiny. Ako starostlivý milovník mačiek a psov však budete pripravený na všetky veselé a hravé chvíle, ale zároveň budete aj vedieť, čo môžete očakávať, ak sa niečo stane. Prečítajte si o piatich bežných zdravotných problémoch, ktorým môžu čeliť malé psy.

1. Ochorenia zubov

Dobrá starostlivosť o chrup je dôležitá pre všetkých psov, ale u psov malých plemien je vyššie riziko vzniku zubných problémov okrem iného aj z dôvodu ich preplneného chrupu. Prvým príznakom problémov so zubami je často zápach z úst, ale môže sa objaviť aj zubný kameň a začervenané ďasná. Postupujúce ochorenie zubov môže spôsobiť bolesť, infekciu, uvoľnenie zubov a problémy s prijímaním potravy.

Je veľmi dôležité zaviesť správny postup pre udržanie čistoty zubov vášho psa. Každodenné čistenie zubov je zlatým štandardom, ale s týmto návykom sa musí začať už u šteniat, pretože u starších psov môže byť ťažšie ho zaviesť. K dispozícii je množstvo krmív, pochúťok a zubných pást pre psov. Uistite sa, že je na obale uvedená pečať Rady veterinárnych lekárov pre ústnu hygienu (Veterinary Oral Health Council – VOHC), aby ste sa uistili, že ste si vybrali produkt, ktorý účinkuje. Aj váš veterinárny lekár vám môže odporučiť konkrétne produkty, ktoré môžu vášmu psovi pomôcť, a upozorní vás, kedy je potrebné kompletné čistenie zubov.

2. Vykĺbenie pately

Patela sa bežne nazýva aj jabĺčko alebo kolenná kosť. Nachádza sa v drážke v spodnej časti stehennej kosti a mali by ju pevne držať tkanivá okolo kolenného kĺbu. U niektorých psov, najmä u psov malých plemien, dochádza k vykĺznutiu jabĺčka, čo sa nazýva vykĺbenie. Dochádza k tomu z rôznych dôvodov. Drážka môže byť príliš plytká, nohy môžu byť pokrútené alebo ohnuté alebo tkanivá príliš uvoľnené na to, aby ju udržali na mieste.

Závažnosť tohto stavu je rôzna, u niektorých psov sa kolenná kosť v zriedkavých prípadoch vykĺbi, čo je samozrejme náhle a bolestivé, až po kolenné kosti, ktoré sú tak uvoľnené, že neustále kĺžu a nikdy nie sú na svojom mieste.

Psy s vykĺbením pately nemusia vždy vykazovať zjavné príznaky, ale väčšinou niekoľko krokov ťahajú postihnutú končatinu a pred návratom k normálnej chôdzi „poskočia“ alebo potrasú nohou. Toto krívanie sa časom stáva pravidelnejším, pretože stav sa zhoršuje a môže sa vyvinúť artritída. Spôsob liečby môže závisieť od intenzity, pričom v závažnejších prípadoch sa odporúča operácia. Ak si všimnete, že váš pes kríva alebo „skáče“, vášho psa by mal vyšetriť veterinár a poskytnúť vám najlepšie možnosti liečby.

PDSA uvádza, že najčastejšie sú postihnuté psy izbových a trpasličích plemien, ako sú pudlíci, čivavy, jorkšírske teriéry a pomeraniáni.

Svetlosrstý pomeranian sa upravuje

3. Kolaps priedušnice

Trachea, často nazývaná aj priedušnica, sa skladá z malých prstencov pevnej chrupavky, ktoré sa nachádzajú v rúrke z mäkkého tkaniva. Chrupavkové krúžky držia dýchacie cesty pevne otvorené a udržiavajú prietok vzduchu bez prekážok. Kolaps priedušnice je chronický, progresívny stav, pri ktorom chrupavkové prstence čiastočne strácajú svoju pevnosť. To spôsobuje, že sa trubica prehýba a v niektorých prípadoch sa upchá. Môže to sťažovať dýchanie, najmä počas cvičenia alebo stresu, keď je zvýšená potreba kyslíka a voľné dýchacie cesty sú dôležitejšie ako bežne.

Problémy s priedušnicou postihujú väčšinou psy v strednom a vyššom veku, ale občas sa môžu vyskytnúť aj u mladších psov. Najčastejším príznakom tohto problému je suchý, drsný kašeľ, ktorý sa niekedy označuje ako „husací“. Zvyčajne sa zhoršuje v noci, pri vzrušení alebo keď sa im na krk tlačí obojok. Ak váš pes kašle, je dôležité poradiť sa s veterinárom. Kašeľ môže byť aj príznakom ochorenia srdca alebo infekcie, preto je dôležité zistiť príčinu. Kolaps priedušnice sa ťažko lieči a obezita ho ďalej zhoršuje, preto sa snažte, aby bol váš pes po celý život štíhly.

4. Ochorenie mitrálnej chlopne

Jeden z najvážnejších zdravotných problémov malých psov sa objavuje v srdci. Počas starnutia sa srdcové chlopne môžu začať „opotrebovávať“ a netesnia, čo spôsobuje, že srdce pracuje menej efektívne. Netesnosť mitrálnej chlopne, jednej z hlavných chlopní na ľavej strane srdca, sa nazýva insuficiencia mitrálnej chlopne alebo mitrálna regurgitácia. Tento stav má genetický základ a niektoré plemená postihuje oveľa častejšie, napríklad Cavalier King Charles španiel.

Príznaky ochorenia mitrálnej chlopne sa neprejavujú u všetkých psov, ale PDSA uvádza ako najčastejšie príznaky málo energie, dýchavičnosť, lapanie po dychu, úbytok hmotnosti a kolaps. Ďalším častým príznakom je kašeľ, ktorý sa zhoršuje v noci alebo po spánku či ležaní.

Psy so závažnými problémami s mitrálnou chlopňou môžu byť ohrozené kongestívnym zlyhaním srdca. Ide o konečné štádium mnohých ochorení srdca vrátane ochorenia mitrálnej chlopne. Čím dlhšie srdce bije neefektívne, tým viac sa zaťažuje, pretože krv sa hromadí v srdci a v cievach pred ním a neodčerpáva sa riadne. Postupom času sa srdce zväčšuje, jeho steny sa oslabujú a ďalej strácajú svoju účinnosť. Je to smrteľný začarovaný kruh. Tlak nahromadenej krvi vytláča tekutinu do pľúc a končatín a spôsobuje edém. Preto je dôležité čo najskôr navštíviť veterinára, ak váš pes vykazuje príznaky, aby sa v prípade potreby mohli začať podávať lieky. Váš veterinár urobí vyšetrenie na prítomnosť šelestu pomocou stetoskopu a zváži nutnosť ďalších testov, ako je ultrazvuk, röntgenové vyšetrenie alebo EKG (používa sa na kontrolu srdcového rytmu vášho psa).

Žiaľ, neexistujú žiadne preventívne metódy, ktorými by ste mohli tomuto stavu predísť. Pravidelné prehliadky však znamenajú, že váš veterinár môže problém včas zachytiť a navrhnúť plán kontrol a starostlivosti. Pri výbere psa malého plemena si vždy urobte prieskum a kupujte ho len od chovateľov, ktorí otestovali srdce psích rodičov bežne postihnutých plemien.

5. Obezita

Môže byť lákavé dávať malému psovi veľa pochúťok, je však dôležité si uvedomiť, že to môže viesť k priberaniu na váhe. Psy s nadváhou môžu mať problémy s pohybom a môžu byť vystavené riziku iných ochorení, napríklad artritídy. Medzi príznaky nadváhy vášho psa patrí to, že nie je možné mu ľahko nahmatať rebrá a už nemá zjavný pás.

Dbajte na to, aby ste svojho psa kŕmili správnym množstvom krmiva, ktoré zodpovedá jeho ideálnej hmotnosti, ponúkali mu obmedzené množstvo malých pochúťok a každý deň mu poskytli dostatok príležitostí na pohyb – aj keď sa iba hrá s hračkami doma alebo na záhrade.

Ak sa domnievate, že váš pes má nadváhu, alebo si nie ste istí, aká by mala byť jeho ideálna hmotnosť, obráťte sa na svojho veterinára. Môže vám pomôcť začať s vhodným plánom kŕmenia.

Ak poznáte niektoré z bežných zdravotných problémov, s ktorými sa váš nový malý pes môže stretnúť, môžete sa uistiť, že urobíte všetko pre udržanie jeho zdravia. Ale pamätajte – to, že váš pes je pre svoju veľkosť potenciálne náchylný na niektoré z týchto zdravotných problémov, ešte neznamená, že sa uňho raz vyskytnú. Ak už viete, na čo si treba dávať pozor, môžete požiadať svojho veterinára o včasné ošetrenie alebo sa niektorým problémom úplne vyhnúť.

Biografia autora

Erin Ollila

Erin Ollila verí v silu slov a v to, ako môže správa informovať – a dokonca transformovať – určené publikum. Jej texty možno nájsť na celom internete i v tlači a zahŕňajú rozhovory, ghostwriting, blogové príspevky a kreatívnu literatúru faktu. Erin sa zaujíma o sociálne média a SEO. Získala titul M.F.A na Fairfield University v tvorivom písaní. Oslovte ju prostredníctvom siete Twitter @ReinventingErin, prípadne sa o nej môžete dozvedieť viac na stránke http://erinollila.com.

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

Súvisiace produkty