Riešenie problémov s vetrami a plynatosťou vášho psa

Publikoval Erin Ollila
minút: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Existuje milión vtípkov, ktoré sa dajú urobiť o psom prdení, ak však máte domáceho miláčika, ktorý má nadmerné vetry, zápach alebo zvuk môžu spôsobiť zmätok vo vašom osobnom živote. Navyše, v niektorých prípadoch môže byť odpoveďou na to, prečo psy vylučujú taký páchnuci plyn, že ich zdravie si vyžaduje pozornosť. Páchnuce vetry môžu byť terčom mnohých vtipov, ale ak to nie je u vášho psa bežné alebo je to sprevádzané ochorením, hnačkou či neobvyklými vecami, ako sú žlté hovienka, nemusí to byť až taká smiešna záležitosť.

Alebo na druhej strane, váš pes môže byť len super-prďoch, ktorému nevadí, že vás vyprdí z miestnosti. Veru, všetci máme svoje špeciálne talenty; toto môže byť ten jeho.

Ak ste si niekedy všimli, že váš pes má často vetry, alebo ste sa museli vysporiadať s rozpakmi, že sa to deje, keď máte hostí, potom je tento návod určený práve vám. Tu je návod, ako môžete určiť, čo môže byť príčinou škodlivého zápachu a či si vetry vyžadujú rýchlu návštevu veterinára.

Čo spôsobuje vetry u psov?

Existuje mnoho dôvodov, prečo môže vášho psa nadúvať. Niektoré bežné dôvody zahŕňajú zmenu potravy, gastrointestinálne ochorenia a poruchy výživy, ako je intolerancia potravy.

Ďalšou príčinou môže byť typ, kvalita a množstvo prísad v krmive vášho psa, čo ovplyvňuje množstvo plynu vytvoreného v čreve. Keď baktérie v hrubom čreve fermentujú vlákninu alebo zle stráviteľné bielkoviny a sacharidy, vzniká plyn. Krmivo pre domáce zvieratá obsahujúce určité oligosacharidy (nachádzajú sa v prísadách, ako sú sójové bôby, fazuľa, cícer a šošovica) má tendenciu produkovať veľké množstvo plynov v čreve.

Existujú však aj iné, menej časté dôvody, prečo by váš pes mohol smradom bombardovať vašu rodinu. Žerie váš psík príliš rýchlo? Organizácia American Kennel Club (AKC) uvádza: „Všeobecne sa verí, že aerofágia alebo zvýšené prehĺtanie vzduchu môže viesť k plynatosti u psov. Nenásytní jedáci, ktorí hltajú potravu, a brachycefalické plemená majú zvýšené riziko, že prehltnú viac vzduchu ako je bežné, čo môže neskôr viesť, takpovediac, k úniku plynu.“Mopslík s tvárou zaborenou v kovovej miske na krmivo.

Nie, ale vážne. Môj pes VEĽMI prdí.

Vetry sú pre psov rovnako bežné ako pre ľudí. Je však potrebné spozornieť, ak si všimnete výrazné zvýšenie plynatosti vášho psa.

To, čo môžete považovať za „príliš veľa vetrov“, môže naznačovať, že váš miláčik má gastrointestinálne problémy. Okrem toho organizácia AKC dodáva, že prdenie môže byť znakom črevných parazitov alebo problémov s pankreasom.

Akákoľvek veľká zmena u domáceho miláčika, aj keď sa zdá byť taká hlúpa ako vetry, si vyžaduje návštevu veterinára, aby sa ubezpečil, že nemá závažný problém. Ak je plynatosť sprevádzaná slabou chuťou do jedla, hnačkou, zvracaním, chudnutím alebo zmenami správania, určite je dobré zavolať veterinárovi.

Ako zastaviť vetry

Ak si myslíte, že váš pes veľa prdí a premýšľate, ako to znížiť na vhodnejšie množstvo – máte šťastie. Ak bude váš veterinár vedieť identifikovať príčinu nadbytočnej tvorby plynu, možno sa vám podarí zredukovať prdenie. Ak napríklad kŕmite svojho psa syrom ako pochúťkou, no váš veterinár zistí, že váš miláčik je citlivý na mliečne výrobky, jednoduché vylúčenie z jeho jedálnička môže drasticky znížiť jeho plynatosť.

Rovnako ako nemôžete ovládať vetry iného človeka, nemôžete úplne ovládať ani vetry vášho domáceho miláčika. To čo žerú môže však poskytnúť vášmu nosu trochu úľavy. Krmivo pre psov, ktoré obsahuje vysoké hladiny bielkovín alebo zle stráviteľné zdroje bielkovín, často vedie k väčšiemu množstvu páchnucich prdov. Suroviny ako brokolica, kapusta, karfiol a ružičkový kel môžu byť tiež fermentované a produkovať plyny obsahujúce síru, ktoré vedú k zapáchajúcim vetrom.

Dôležitosť výživy a jej úloha pri vetroch u psov

Keď už hovoríme o tom, čo váš pes žerie, jeho každodenná výživa zohráva enormnú úlohu v zdraví jeho trávenia, čo zase ovplyvňuje, koľko vetrov môže mať. Črevné baktérie môžu fermentovať nestrávené bielkoviny a produkovať plyny obsahujúce síru. Takto môže správne vyvážené krmivo pre psov so správnymi živinami prispieť k zdravšiemu tráveniu. Nezabudnite požiadať svojho veterinára, aby vám odporučil zdravé krmivo pre psov. Okrem toho u psov, ktorým bola diagnostikovaná choroba spôsobujúca zlé trávenie alebo nedostatočnú absorpciu živín, môžu byť tieto stavy spojené s nadúvaním a plynatosťou. Pre týchto psov môžu veterinári odporučiť krmivo špeciálne vytvorené na podporu zdravia ich GI traktu. Nezabudnite sa svojho veterinárneho lekára opýtať, či je jedno z týchto terapeutických krmív pre domáce zvieratá dobrou voľbou.

Teraz, keď už viete, čo spôsobuje, že psy majú vetry, môžete snáď skoncovať s aspoň niektorými smradľavými bombami vo vašom dome! Pozrite sa bližšie na potravu vášho psa a zistite, či existuje niečo, čo by mohlo spôsobovať, že jeho tráviaci systém je vyvedený z miery. A pamätajte, že rýchla návšteva veterinára vám vždy môže pomôcť určiť, ako postupovať v najlepšom záujme zdravia vášho domáceho miláčika.

Biografia prispievateľa

Erin Ollila

Erin Ollila verí v silu slov a v to, ako môže správa informovať – a dokonca transformovať – určené publikum. Jej texty možno nájsť na celom internete i v tlači a zahŕňajú rozhovory, ghostwriting, blogové príspevky a kreatívnu literatúru faktu. Erin sa zaujíma o sociálne média a SEO. Vyštudovala Fairfield University s titulom M.F.A. v tvorivom písaní. Oslovte ju prostredníctvom siete Twitter @ReinventingErin, prípadne sa o nej môžete dozvedieť viac na adrese http://erinollila.com.

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA, Brana Bonder, B.S, M.S a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

Súvisiace produkty