Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o psom hovienku

Publikoval
Doba čítania: minút

Psie výkaly alebo psie hovienka, ako to niektorí ľudia radšej nazývajú, nemusí byť najpríjemnejšia téma, ale zdravé psie hovienka sú často znakom zdravého psa. Sledovanie charakteristík výkalov vášho psa môže byť dobrým spôsobom, ako odhaliť akékoľvek zdravotné problémy, ktoré môže mať. Pozrime sa na to, čo odlišuje zdravé psie hovienka od abnormálnych výkalov (vodnaté, tekuté, krvavé atď.), ktoré by mohli byť znakom zásadnejších zdravotných problémov.

Ako vyzerá dokonalé hovienko?

Psie hovienka majú štyri hlavné charakteristiky: farbu, obsah, konzistenciu a povlak. Farba súvisí s tým, čo váš miláčik žerie; v odtieňoch od zlatohnedej po tmavšiu mahagónovú v závislosti od prísad v krmive vášho domáceho miláčika. Pokiaľ ide o obsah výkalov, „špinavú“ prácu možno budete chcieť nechať na svojho veterinára. Väčšina ľudí toho vo vnútri výkalov bez mikroskopu veľa neuvidí. Zdravé psie výkaly by tiež mali mať mierne tuhú konzistenciu, niečo ako plastelína. V ideálnom prípade by mali byť v tvare guľatinky s malými zárezmi, ktoré by sa pri prípadnom gúľaní rozlomili na menšie kúsky. A v neposlednom rade, zdravé hovienka na sebe vôbec nemajú povlak. Takže, ak má váš pes čokoládovohnedé, mierne tuhé hovienka bez povlaku, z ktorých nič nápadne nevyčnieva, môžete byť kľudní. Čítajte však ďalej o príznakoch, ktoré by mohli naznačovať zdravotný problém.


Kedy mám mať obavy v súvislosti s hovienkom môjho miláčika?Majiteľ upratuje po psovi pomocou plastového vrecka

Opäť platí, že štyri vyššie uvedené charakteristiky výkalov domácich zvierat vám môžu pomôcť určiť, kedy môže byť váš pes chorý. Aj keď to nemusí byť príjemné, pozorovanie stolice vášho psa, kým je čerstvá, je najlepší moment na zachytenie niečoho, čo nie je v poriadku.

Obavy týkajúce sa obsahu

 • Červy: môžu byť dlhé i tenké alebo môžu vyzerať ako malé kúsky ryže. No opäť platí, že znepokojení by ste mali byť iba vtedy, ak sa objavia v čerstvej vzorke. Ak stolica už nejaký čas "sedí v tráve", červy si k nej môžu nájsť cestu.

 • Srsť: veľké chumáče srsti v stolici môžu byť znakom nadmerného samočistenia, alergie alebo kožného ochorenia. Sledujte, ako často vidíte srsť v stolici a prediskutujte to so svojím veterinárom.

 • Cudzie objekty: v stolici vášho psa sa niekedy môžu nachádzať tráva, plasty, kamene, tkaniny a dokonca aj peniaze, koniec koncov psy môžu občas prehltnúť skutočne zvláštne veci. Hoci to, čo ide dovnútra, často vyjde aj von, ak si v stolici svojho psa všimnete zvláštne objekty, možno bude vhodné kontaktovať veterinára, aby potvrdil, či chce urobiť dôkladnú kontrolu alebo röntgen. V niektorých prípadoch uviazli v tráviacom trakte psov cudzie predmety, pričom bolo potrebné ich chirurgicky odstrániť. To je dôvod, prečo je najlepšie okamžite zavolať svojmu veterinárovi, ak si vo výkaloch vášho psa všimnete kúsky tkaniny alebo plastu.

Náznaky vyplývajúce z povlaku

Ak zbierate hovienka vášho domáceho miláčika z trávy, nemali by ostávať žiadne stopy. Hlienový povlak často sprevádza zápal hrubého čreva a zvyčajne sa vyskytuje súčasne s hnačkou. Ak tento hlien v stolici svojho psa pozorujete dlhšie ako jeden deň, mali by ste kontaktovať svojho veterinára, aby zhodnotil vaše ďalšie kroky.

Kľúč je vo farbe

Nižšie je jednoduchý návod, ako vyzerajú zdravé psie hovienka oproti nezdravým z hľadiska farby.

 • Hnedá: výkaly zdravého psa by mali mať čokoládovo hnedú farbu.

 • Zelená: zelená stolica môže naznačovať, že váš pes žerie trávu. Ide o normálne správanie u psov, ak však pes žerie viac trávy ako obvykle, možno tak robia na upokojenie podráždeného žalúdka.

 • Čierna alebo gaštanová: môže ísť o príznak krvácania do žalúdka alebo tenkého čreva.

 • Červené pruhy: toto je ďalší príznak krvácania, pravdepodobne v dolnom tráviacom trakte.

 • Žltá: žltá stolica môže byť spôsobená mnohými rôznymi problémami, ako je hlien vo výkaloch, zlé trávenie alebo zožratie zvláštnych vecí.

 • Sivastá: môže to byť príznakom problémov s pankreasom alebo žlčníkom, ak nedochádza k stráveniu určitých živín.

 • Biele škvrny: ak si v stolici všimnete malé biele škvrny, váš pes môže mať červy.

Konzistencia

Pri hodnotení konzistencie stolice väčšina veterinárov používa stupnicu od jednej do päť, pričom jedna je veľmi tekutá alebo tekutá a päť je pevná a valcového tvaru. Optimálna konzistencia spadá na číslo päť na stupnici. Ak je však stolica vášho psa trochu riedšia, nezľaknite sa. Stačí sledovať výkaly vášho psa, aby ste zistili, či sú stále mäkšie a mäkšie, a uchovávajte vzorky v chladničke pre prípad, že by ste ich potrebovali vziať k veterinárovi.

Je dôležité mať aj vzorky zdravej stolice vášho domáceho miláčika na bežné návštevy u veterinára. Ak potom váš miláčik začne vykazovať známky nezdravej stolice, váš veterinár bude mať nejaký záznam z minulosti, s ktorým môže porovnať. Ak váš pes má stolicu, ktorá sa zdá byť v poriadku, ale má iné príznaky ochorenia (nežerie, zvracia, je letargický atď.), stále je dobré odobrať vzorku stolice, kedykoľvek budete potrebovať vziať svojho domáceho miláčika k veterinárovi. Mnohokrát možno umiestnením vzorky stolice pod mikroskop alebo vykonaním iných testov získať kúsky dôležitých informácií.

Odber vzorky stolice

Je veľmi pravdepodobné, že ste našli mnoho rôznych spôsobov, ako upratať výkaly na vašom dvore alebo počas prechádzky. Od naberačiek až po špeciálne biologicky rozložiteľné vrecká, pokiaľ ide o čistenie psích výkalov, vybavenia na trhu je dostatok. Takže, keď odoberáte zdravé psie výkaly alebo dokonca vzorku nezdravej stolice, ktorú je potrebné vziať k veterinárovi, použite čisté vrecko, vzorku jemne zodvihnite a vložte do čistej plytkej plastovej nádobky s vrchnákom. Vzorku uchovávajte do momentu odchodu k veterinárovi v chladničke. Ak je hovienko príliš vodnaté na to, aby sa dalo zodvihnúť, nezabudnite urobiť niekoľko jasných fotografií pomocou smartfónu, aby ste mohli ukázať jeho konzistenciu. Časť tekutých výkalov sa tiež môžete pokúsiť dostať do nádobky pomocou čistej tyčinky alebo plastovej lyžice. Nikdy neodoberajte vzorku stolice, ktorá dlho ležala v horúčave alebo v tráve. Takéto vzorky môžu obsahovať nečistoty alebo parazity, ktoré neboli súčasťou stolice. Posledná vec, ktorú treba poznamenať: rýchle odstránenie psích výkalov je prospešné aj pre vášho psa. Príliš veľa výkalov povaľujúcich sa na dvore môže viesť k tomu, že váš pes začne jesť svoje vlastné hovienka. Existujú aj problémy týkajúce sa verejného zdravia, kedy môžu psie výkaly prenikať do podzemnej vody a kontaminovať vodné zdroje. Malo by sa tiež spomenúť, že po zodvihnutí výkalov by ste si mali umyť ruky, a to aj v prípade, že ste tak urobili s rukavicami alebo ste si pre istotu dali na ruku vrecko.

Finálne poznámky k hovienkam

Pamätajte, že stolica vášho psa prezrádza veľa o jeho zdraví. Na lepšie pochopenie svojho psa a jeho zdravia postupujte podľa nasledujúcich tipov:

 • Keď váš pes kaká, myslite na štyri charakteristiky: farbu, obsah, konzistenciu a povlak.

 • Pri každom stretnutí s veterinárom vždy doneste čerstvé vzorky stolice.

 • Či už na prechádzkach alebo na dvore, vždy okamžite upratajte psie výkaly.

 • Ak sa vášmu psovi stane nehoda doma, okamžite ho vyveďte von a snažte sa pozitívne posilniť správnu procedúru kakania.

 • Ak sa stolica vášho psa drasticky zmení, váš pes začne jesť vlastné hovienka, má časté nehody doma alebo ak nekaká viac ako 24 hodín, okamžite informujte svojho veterinára.

Psie hovienka nie sú témou, o ktorej všetci radi hovoríme, no hovienka môžu byť dobrým ukazovateľom celkového zdravia vášho psa. Včasné zachytenie príznakov vám môže pomôcť udržať psíka zdravého.

Biografia prispievateľa

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger je majiteľka domácich miláčikov, ktorá sa rada delí o svoj domov so svojimi chlpáčmi, dvomi deťmi a manželom. Keď práve nevyučuje, nepíše alebo nebloguje, Chrissie rada trávi čas s celou svojou rodinou. Snaží sa písať články, ktoré pomáhajú majiteľom zvierat žiť aktívnejší a zmysluplnejší život so svojimi miláčikmi.

Súvisiace články

Súvisiace produkty