Rakovina kože upsov: príznaky, diagnostika adetekcia

Publikoval
minúty: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Počuli ste o rakovine pokožky u ľudí, no môžu rakovinu kože dostať psy? Ako vyzerá vaša koža u psov? U psov sa môže vyvinúť niekoľko rôznych typov rakoviny kože a rovnako ako u ľudí, každý môže mať iné príznaky. Našťastie väčšina kožných výrastkov u psov je benígna, od tukových nádorov (lipómov) až po mazové cysty.

Môžu psy dostať rakovinu kože?

Áno. Podľa Royal Veterinary College existujú rôzne typy rakoviny kože, ktoré sa môžu vytvoriť u psov. Patria medzi ňe:

  • Nádory žírnych buniek. Najbežnejšie nádory u psov, nádory žírnych buniek, postihujú typ bielych krviniek nazývané žírne bunky, čo môže spôsobiť rakovinové bujnenie na koži alebo pod ňou.
  • Karcinóm. Táto rakovina môže zasiahnuť rôzne kožné bunky a pozná sa podľa typu zasiahnutých buniek. Príklady zahŕňajú bazocelulárny karcinóm a karcinóm dlaždicových buniek.
  • Melanóm. Táto rakovina postihuje pigmentové bunky, ktoré stanovujú farbu kože vášho psa.
  • Lymfóm. Táto rakovina vzniká v lymfatickom systéme a je známa ako kožný lymfóm, ktorý postihuje kožu.

Napriek tomu, že neexistuje jasná odpoveď na to, čo spôsobuje rakovinu kože u psov, organizácia Blue Cross popisuje nasledujúce rizikové faktory:

  • vystavenie slnku a spálenie kože, 
  • kompulzívne olizovanie určitej oblasti kože, 
  • genetika a plemeno.

Organizácia Blue Cross vysvetľuje, že celkovo najvyššie riziko rakoviny kože existuje u psov so svetlou kožou, tenkou srsťou alebo krátkou srsťou. Niektoré plemená majú tiež väčšiu pravdepodobnosť, že dostanú špecifické typy rakoviny ako iné. Napríklad bígle, boxeri a buldogi patria medzi plemená, ktoré sú podľa organizácie PDSA najviac ohrozené nádormi žírnych buniek.

Rovnako, benígne výrastky sú bežnejšie u niektorých plemien; Labradory sú náchylnejšie na lipómy, zatiaľ čo pudle sú obzvlášť náchylné na tvorbu cýst. Rakovina však môže postihnúť akékoľvek plemeno psov a niektoré rakovinové výrastky je možné omylom zameniť za nezhubné. Z tohto dôvodu je dôležité zostať ostražití a akékoľvek zmeny na koži vášho psa prediskutovať s vašim veterinárom.

Ako vyzerá rakovina kože u psov?

Môžu psy dostať rakovinu kože? Áno. Tak ako vyzerá vaša koža u psov? Organizácia Blue Cross hovorí, že rakovina kože môže mať mnoho rôznych foriem, od hrčiek a hrbolčekov až po chrasty a bradavice. Znamienka alebo výrastky sa môžu líšiť aj farbou.

Napríklad väčšina typov rakoviny kože vyzerá ako hrudky v koži, ktoré môžu ale nemusia mať srsť. Malígny melanóm sa však môže javiť ako čierne alebo hnedé znamienko a môže byť vyvýšený ako bradavica alebo plochý. Na druhej strane kožný lymfóm sa môže javiť ako škvrny červenej, šupinatej kože, ktoré vyzerajú podobne ako lišaj. Kožný lymfóm aj malígny melanóm môžu spôsobiť rýchlu smrť a vyžadujú si rýchlu diagnostiku a liečbu.

Ak nájdete na svojom psíkovi hrčku, ako veľmi by ste sa mali obávať? Ako všeobecné pravidlo platí, že akákoľvek hrčka na koži vášho psa môže byť dôvodom na obavy, najmä ak je nová alebo rýchlo rastúca. Povedzme, že svojho psa hladkáte stále na jednom obľúbenom mieste. Jedného dňa si všimnete malú hrčku. Neskôr si všimnete, že sa zväčšuje. Môže to byť príznakom problémov. Majte však na pamäti, že niektoré druhy rakoviny môžu byť stvrdnuté a iné mäkké, takže pocit rastu nie je spoľahlivým indikátorom.

Ďalším znakom, ktorý treba sledovať, je hrčka, ktorá bez dôvodu krváca alebo z ktorej niečo vyteká. Vášho psa to môže ale nemusí obťažovať, takže úroveň ich záujmu alebo úzkosti nie je vo všeobecnosti spoľahlivým indikátorom rakovinového bujnenia.

Diagnostikovanie rakoviny kože u psov

Keď privediete svojho psa k veterinárovi s kožnými príznakmi z ktorých máte obavy, veterinár pravdepodobne vykoná aspiráciu ihlou. Tento proces zahŕňa vpichnutie ihly, ako sú tie, ktoré sa používajú na očkovanie, do hrčky, aby sa extrahovala vzorka buniek. Váš veterinár potom môže preskúmať bunky pod mikroskopom, prípadne môže vzorku poslať špecialistovi na patológiu. Niekedy niekoľko buniek na sklíčku nestačí na diagnózu, takže váš veterinár môže potrebovať vykonať u vášho psa biopsiu alebo chirurgicky odstrániť celú hrčku, aby ju poslal na testovanie. Toto je najpresnejší spôsob stanovenia diagnózy.

Orezaný portrét veterinára vyšetrujúceho bieleho labradora na veterinárnej klinike, kopírovať priestor

Liečba rakoviny kože u psov

Zistenie, že váš psík má rakovinu, nie je nikdy jednoduché. Spolu so všetkými emóciami, ktoré môžete cítiť, pravdepodobne premýšľate o ďalších krokoch. Aká liečba je k dispozícii? Ako môžete najlepšie podporiť svojho psa?

Našťastie mnohé typy rakoviny kože psov možno vyliečiť chirurgickým odstránením. Ak je rakovina agresívna alebo sa rozšírila do iných častí tela („metastázovala“), váš veterinár môže odporučiť aj chemoterapiu alebo ožarovanie. Je dôležité absolvovať otvorenú diskusiu so svojím veterinárom, aby ste pochopili všetky možnosti liečby, ktoré máte vy a váš pes k dispozícii.

Včasná detekcia je kľúčová

Aj keď rakovine kože u psov nie je možné úplne zabrániť, včasná detekcia môže znamenať obrovský rozdiel v tom, že váš pes sa rýchlejšie zotaví – a možno bude aj dlhšie žiť. Ak chcete mať zdravie svojho psa pod kontrolou, doprajte mu aspoň raz týždenne dôkladné pohladenie a hľadajte akékoľvek podozrivé hrčky, hrbolčeky či znamienka. Považujte to za psiu masáž! U starších psov, ktorí majú veľa hrbolčekov, si uchovávajte tabuľku alebo diagram, kde si budete zaznamenávať, aké sú hrčky veľké. Týmto spôsobom, ak niektorá začne rýchlo rásť, budete to rýchlo vedieť zistiť.

U svojho veterinára skonzultujte akékoľvek nové hrčky alebo znamienka. Nahmatať malú hrčku môže byť niekedy, keď máte svojho psa v ordinácii veterinára, náročné, takže zvážte orezanie okolitej srsti alebo dokonca obkrúženie hrčky pomocou zvýrazňovača.

Môžu psy dostať rakovinu kože? Aj keď je odpoveď áno, môžete byť pokojní s vedomím, že väčšina rakovín kože u psov je liečiteľná. Najdôležitejšou vecou je pravidelne sledovať svojho psa a akékoľvek obavy okamžite oznámiť svojmu veterinárovi.

Biografia prispievateľa

Dr. Karen Louis

Dr. Karen Louis

Dr. Karen Louis získavala doktorát z molekulárnej bunkovej biológie a resedlala na kariéru vo veterinárnej medicíne. Vyštudovala University of Illinois a v praxi je takmer 20 rokov. Vlastní ordináciu pre malé zvieratá neďaleko St. Louis, v štáte Missouri, kde kombinuje návštevy u pacientov s vedením svojej jedinečnej nízkostresovej kliniky. Publikovaná autorka a ocenená fotografka prírody, zachraňuje starších psov z miestnych útulkov a rozmaznáva ich v posledných rokoch života.