Stravovací plán na chudnutie a ako vám s ním môže pomôcť váš pes

Publikoval
Doba čítania: minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nadváha alebo obezita je v dnešnej dobe veľkým problémom pre ľudí aj zvieratá. Približne 40 % mačiek a psov v Európe má nadváhu alebo sú obézne. Rýchle životné tempo však môže mať za následok, že aj vy postupne začnete priberať. Krmivá určené na chudnutie alebo udržiavanie hmotnosti môžu pomôcť s plánom chudnutia pre vášho psa, ale cvičenie je skutočne dôležité pre vás oboch.

Máte svoj osobný plán na chudnutie? Ak áno, určite ste už počuli, že najlepší spôsob, ako sa držať svojich zdravotných plánov, je mať kamaráta, ktorý s vami bude chudnúť. Váš pes môže byť ideálnou voľbou. Bude vaším verným fitness kamarátom a budete spolu chudnúť. Nie ste si istí, ako by mal vyzerať zdravý pes? Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť o tréningu so svojím psom.

Bežné znaky toho, že váš pes má nadváhu

Ak ste si všimli, že váš pes je v poslednom čase menej aktívny, môže to byť znakom toho, že má nadváhu alebo pociťuje nedostatok energie. Medzi ďalšie znaky zavalitého psíka patria dýchavičnosť, nutnosť povoliť mu vôdzku alebo obojok a tiež to, že už mu nevidieť bežne úzky „driek“ za rebrami. Vždy by ste sa však mali porozprávať so svojím veterinárom, aby vám povedal, aká je zdravá váha vášho psa. Nespoliehajte sa na internet ani priateľov. To, či by váš domáci maznáčik mal schudnúť, záleží na rozhodnutí veterinára.

Existuje mnoho dôvodov, prečo môže mať váš pes nadváhu. Niektoré zdravotné problémy, ako napríklad srdcové choroby, môžu byť tiež dôvodom, prečo sa vášmu psovi odrazu nechce hýbať, uvádza portál PDSA. Skôr, ako si teda pripravíte spoločný stravovací plán na chudnutie, vždy sa najskôr poraďte so svojím veterinárom. Mohlo by byť nebezpečné naordinovať chorému zvieraťu diétu. A samozrejme, vždy platí, že čím skôr sú možné zdravotné problémy diagnostikované, tým lepšie. Bez ohľadu na príčiny je váš veterinár tou najlepšou osobou, ktorá vie stanoviť najvhodnejší postup.

Ak má váš pes zdravú váhu alebo len začína mierne priberať, je ten najlepší čas začať konať! Ak sa váš pes stane obéznym, niektoré súvisiace zdravotné problémy môžu byť potom nezvratné. Vždy je jednoduchšie predchádzať priberaniu, ako následne chudnúť.

Portál PDSA odhaduje, že takmer polovica psov v Spojenom kráľovstve má nadváhu, čo ich vystavuje riziku zdravotných problémov, ako sú napríklad:

  • problémy s kĺbmi
  • problémy s dýchaním
  • kožné problémy
  • ochorenie obličiek
  • ochorenie srdca
  • diabetes
  • kratšia dĺžka života

Dobrou správou však je, že ak zavediete pravidelnú fitness rutinu, môžete tak pomôcť vášmu chlpatému spoločníkovi prežiť dlhší a šťastnejší život. Myslite na to, že kilogram alebo dva nadváhy sa nemusia zdať veľa, no v prípade menších psov to pre nich môže znamenať toľko, ako by ste vy sami pribrali 10 kg. Najlepšie je nemyslieť na váhu svojho psa v kilogramoch, ale radšej na jeho skóre telesnej kondície. Toto je presnejší spôsob, ako zistiť, či má váš pes nadváhu, pričom do úvahy sa berú aj rozdiely v typoch plemien. Požiadajte svojho veterinára alebo zdravotnú sestru, aby vám ukázali, ako posúdiť stav tela vášho psa.

Aj keď váš pes nevyzerá obézne alebo sa zdá byť stále dosť aktívny, je dobré si nechať potvrdiť, že má zdravú váhu ešte skôr, než ako začnete spolu cvičiť. Vy a váš veterinár by ste mali tiež skontrolovať typ, množstvo a frekvenciu krmiva, ktoré dávate svojmu psovi.

Ako sa váš pes môže pripojiť k vašim cieľom v oblasti chudnutia

Ak do aktivít zameraných na chudnutie zapojíte aj svojho psa, môže to zvýšiť vašu motiváciu plniť svoje vlastné zdravotné ciele. Dodatočné úsilie potrebné na vytvorenie cvičebnej rutiny vhodnej pre psov vás môže tiež podnietiť, aby ste si tréning plánovali vopred, pretože si budete musieť premyslieť miesta a aktivity, ktoré vám a vášmu psovi umožnia byť spolu aktívni. Plánovanie cvičenia sa môže stať integrálnejšou súčasťou vášho života a zvýši sa tak pravdepodobnosť, že budete plán dodržiavať. Časom si aj váš pes osvojí vašu cvičebnú rutinu a možno budete prekvapení, že vás on sám bude poštuchávať a upozorňovať, že je čas na spoločné cvičenie.

Výhody cvičenia so psom

Portál Net Doctor a ďalší odborníci na zdravie a fitnes vyzdvihujú výhody väčšej motivácie, ak cvičíte s partnerom. Tento kamarát však nemusí byť človek! Trávenie spoločného času so psom má výhody, ktoré nesúvisia len s tým, že chudnete. Psy majú na nás tak dobrý vplyv, že niekedy slúžia ako terapeutické a asistenčné zvieratá pre ľudí so širokým spektrom fyzických a emocionálnych zdravotných potrieb. Majú pozitívny vplyv na úzkosť, posttraumatickú stresovú poruchu (PTSD) a tiež zlepšujú pooperačnú rehabilitáciu, uvádza portál Patient.info. Či už je váš pes asistenčným psom alebo len domácim miláčikom, je tiež vaším celoživotným spoločníkom. Chudnutie a lepšie stravovanie, aby ste mohli byť energickejším a zdravším „rodičom“ domáceho maznáčika, môže byť obrovskou osobnou motiváciou.

Čivava na prechádzke so svojím majiteľom

Beh a cvičenie je pre vášho psa len ďalšou formou hry. Čím dlhšie sa spolu budete hrať, tým viac kalórií vy aj váš domáci maznáčik spálite. Dlhšia hra má však aj ďalšiu výhodu: nižšiu úroveň stresu. Stres spúšťa uvoľňovanie hormónu kortizolu, ktorý je spojený s nadmerným brušným tukom, uvádza portál University College London. Redukcia stresu vám môže pomôcť predísť priberaniu na váhe.

Či už si každý deň naplánujete ďalšiu extra prechádzku, vytvoríte si na svojom dvore prekážkovú dráhu pre vás aj vášho psa, alebo si len nájdete miestnu komunitu majiteľov psov, ktorú budete navštevovať a spoločne sa hrať, viac času stráveného hraním vo dvojici pravdepodobne povedie k vášmu lepšiemu celkovému zdraviu a zároveň aj zdraviu vášho chlpatého kamaráta.

Dávajte však pozor

Vždy sa predtým, ako sa pustíte do nového cvičebného režimu so svojím psom, porozprávajte so svojím veterinárom. Ak váš nie je v kondícii alebo má veľkú nadváhu, možno budete musieť jeho aktivitu zvyšovať veľmi postupne. A pamätajte, že aj keď psy milujú behanie, nemusí ich nevyhnutne baviť behať dlhé trasy ako ľudia. Je naozaj dôležité, aby sa psy mali možnosť sa na chvíľu zastaviť a oňuchať a preskúmať si okolie. Extra prechádzky s cvičením bez vôdzky sú oveľa zábavnejšie. A chôdza je tiež skvelým spôsobom, ako spáliť kalórie.

Pokiaľ ide aj o zlepšenie vašich vlastných stravovacích návykov, porozprávajte sa so svojím veterinárom o zdravých pochutinách, ktoré by mohli chutiť vám aj vášmu psovi. Vy a vaše šteniatko by ste tiež mali zvýšiť príjem vody a zostať hydratovaní, a to najmä počas teplého počasia. Ak vás stres alebo nuda núti maškrtiť, hoďte svojmu psovi žuvaciu hračku ešte predtým, ako si pôjdete do chladničky vybrať nejakú dobrotu – a uvidíte, či vaša chuť bude stále trvať aj po hodine behania so svojím domácim miláčikom.

Dať si predsavzatie schudnúť a lepšie jesť (a zároveň prinútiť svojho psa, aby robil to isté), môže byť zo začiatku trochu náročné. Ak ale zo svojho domáceho maznáčika spravíte kamaráta na chudnutie, bude to pre vás oboch oveľa zábavnejšie a účelnejšie. Bavte sa pri chôdzi, behaní a aportovaní, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky!

Contributor Bio

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

 

Chrissie Klinger je majiteľka domácich miláčikov, ktorá sa rada delí o svoj domov so svojimi chlpáčmi, dvomi deťmi a manželom. Keď práve nevyučuje, nepíše alebo nebloguje, Chrissie rada trávi čas s celou svojou rodinou. Snaží sa písať články, ktoré pomáhajú majiteľom zvierat žiť aktívnejší a zmysluplnejší život so svojimi miláčikmi.

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA aDr. Emma Milne BVSc FRCVS

 

Súvisiace články

Súvisiace produkty