Nádory žírnych buniek upsov: príčiny, vzhľad, liečba aďalšie informácie

Publikoval
minúty: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Podľa organizácie Animal Trust sú nádory žírnych buniek u psov najbežnejšími kožnými nádormi psov. Ale čo vlastne je nádor žírnych buniek, aké sú príznaky nádorov žírnych buniek u psov a dajú sa tieto nádory liečiť?

Nádory žírnych buniek u psov

Mladá žena hrajúca sa doma so svojim psom

Žírne bunky samé o sebe nie sú rakovinové bunky. Ako vysvetľuje organizácia Animal Trust, ide o typ bielych krviniek. Tvoria sa v kostnej dreni a nachádzajú sa v rôznych tkanivách tela, kde zohrávajú množstvo úloh. Patria sem zápalové reakcie, alergické reakcie, reakcie na prítomnosť parazitov a dokonca aj rozpad mŕtvych tkanív.

Bohužiaľ, niekedy veci nefungujú tak, ako majú. Z dôvodov, ktorým veterinárni vedci ešte nerozumejú, žírne bunky niekedy mutujú a hromadne sa množia, čo je v rozpore s normálnym životným cyklom buniek, ktorý ich počet drží pod kontrolou. Tento neregulovaný rast má za následok vznik rakovinových žírnych buniek. Tieto nádory sa môžu vyskytnúť u psov všetkých plemien a vekových kategórií, hoci organizácia PDSA poznamenáva, že sú bežnejšie u psov stredného veku a určitých plemien, ako sú boxeri alebo bíglovia.

Klinické príznaky nádorov žírnych buniek u psov

Organizácia Animal Trust navrhuje dávať pozor na nasledujúce príznaky nádorov žírnych buniek:

  • Hľadajte jednu alebo viac hrčiek kdekoľvek na tele vášho psa. Môžu byť viditeľné na koži, ňufáku, papuli alebo genitáliách (alebo tesne pod nimi).

  • Nádory žírnych buniek u psov sa zvyčajne objavujú vo forme hrčky, ale vyzerajú ako uzliny, škvrny, opuchy alebo vredy. Zvyčajne majú priemer 2-3 cm.

  • Hrčka môže vytekať alebo krvácať a okolo postihnutej oblasti môže byť začervenanie, zápal, opuch, uzliny alebo žihľavka.

  • Váš pes môže mať stratu chuti do jedla, stratu hmotnosti, gastrointestinálne príznaky (napr. vracanie, hnačka) alebo čierne/krvavé výkaly.

Keď hladíte alebo kontrolujete svojho psa, dávajte pozor na oblasti kože, ktoré majú iný vzhľad alebo ktoré sú na dotyk iné. Pamätajte, že rakovinová hmota sa môže zdať pevná a pevne držať na tele vášho psa, no môže byť tiež mäkká a pod kožou pohyblivá. Môže sa rýchlo zväčšiť alebo zostať rovnako veľká, no môže sa zdať, že aj ustupuje; to nevyhnutne neznamená, že to nie je nebezpečné, takže je pre istotu dôležité navštíviť svojho veterinára.

Diagnostikovanie nádorov žírnych buniek u psov

Hrudkovitá, hrboľatá, vyvýšená, plochá, neforemná, mäkká, pevná, veľká i malá – každú hrčku na vašom psovi by mal posúdiť veterinárny lekár.

Váš veterinár môže potrebovať vykonať diagnostický test nazývaný aspirácia jemnou ihlou, aby odobral malú vzorku buniek z hrudky. Našťastie je tento test rýchly a minimálne invazívny a zvyčajne sa dá urobiť po úvodnom vyšetrení. Občas sa však z nádoru pri tomto teste nemusí uvoľniť dostatok buniek alebo vzorka nemusí reprezentovať celú léziu. Takže aj keď je tento test skvelým východiskovým bodom, váš veterinár môže odporučiť biopsiu, pretože umožňuje komplexnejšie vyšetrenie architektúry hmoty. Po biopsii sa mikroskopické vyšetrenie tkaniva odošle do špecializovaného histopatologického laboratória, aby ho vyhodnotil veterinárny patológ.

Po diagnostike nádoru žírnych buniek môže váš veterinár odporučiť ďalšiu diagnostiku, ako sú krvné testy, röntgenové snímky, CT vyšetrenia a ultrazvuk, aby sa zistilo, či sa nádor rozšíril do ďalších miest (známe ako metastázy). Odporúča sa aj aspirácia lymfatickej uzliny v blízkosti nádoru jemnou ihlou.

Labrador leží na podlahe v dome.

Liečba nádoru žírnych buniek

Liečbu rakoviny u psov nastavuje veterinárny onkológ s prispením veterinárneho patológa, ktorý preskúma výsledky diagnostických testov a posúdi stupeň alebo rozsah rakoviny. Nádory žírnych buniek sa označujú ako „nízko-pokročilé“ alebo „vysoko-pokročilé“ v závislosti od toho, v akom sú štádiu a či sa rozšírili. V závislosti od zistení veterinárneho onkológa a patológa bude patológ schopný sformulovať vhodný plán liečby.

Patológ môže odporučiť operáciu na odstránenie rakovinovej hmoty. Cieľom je odstrániť všetko rakovinové tkanivo spolu s okrajom zdravého tkaniva okolo okrajov nádoru, aby bolo isté, že sa odstránia všetky rakovinové bunky. Toto sa nazýva „čistenie okrajov“. Patológ následne vyšetrí chirurgicky odstránené tkanivo, aby sa uistil, že sa to naozaj dosiahlo, aj keď to nie je vždy možné.

Samotný chirurgický zákrok môže stačiť na liečbu nádoru žírnych buniek, no v niektorých prípadoch sa môže vykonať spolu s chemoterapiou alebo rádioterapiou. Organizácia Animal Trust hovorí, že v neúspešných alebo pokročilých prípadoch možno odporučiť perorálne lieky na zníženie veľkosti alebo spomalenie rastu nádoru. Na zníženie zápalových účinkov spôsobených nádorom sa môžu podávať aj steroidy.

Aj keď sa tieto prístupy často dôrazne odporúčajú, najmä v pokročilejších štádiách, majte na pamäti, že v ktorejkoľvek fáze sa môžete zamerať aj na jemnejšie prístupy alebo starostlivosť zameranú na pohodlie. Váš veterinár a/alebo veterinárny onkológ s vami radi prediskutujú tieto možnosti.

Očakávaná dĺžka života u psov s nádormi žírnych buniek

Je ťažké predpovedať očakávanú dĺžku života psov, u ktorých sa vyvinú nádory žírnych buniek, pretože sa líši v závislosti od mnohých faktorov. Ak sa nádor obmedzuje na kožu bez známok metastáz a je odstránený s čistými okrajmi, prognóza môže byť celkom pozitívna. Avšak pre pokročilejšie nádory alebo nádory v miestach, ako sú ústa alebo pohlavné orgány, nemusí byť prognóza taká dobrá.

Pozitívom je, že včasná diagnostika a liečba zlepšujú prognózu nádorov žírnych buniek, takže je dôležité pravidelne kontrolovať svojho psa doma. Dá sa to urobiť jednoducho pozorným hladením a zámernými skúškami v domácom prostredí. Ak na svojom psovi objavíte nejaké nové útvary, nezabudnite si naplánovať návštevu u veterinára.

Biografia prispievateľa

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible je veterinárka malých zvierat, podnikateľka, autorka a rečníčka. Dr. Schaible, absolventka Texaskej A&M University College of Veterinary Medicine a Wake Forest University School of Law, je nadšená progresívnymi zmenami vo veterinárstve a pôsobí ako poradca v mnohých radách v tejto oblasti.