Starostlivosť o srsť šteniatka

Publikoval
Doba čítania: minúty

Vyčesávanie šteniatka vás spolu zblíži

Všetky šteniatka by sa mali každý deň vyčesávať, a to nielen kvôli zlepšeniu stavu ich kože a srsti. Vaša starostlivosť o srsť pomáha šteniatku zvyknúť si na to, že sa ho dotýkate a umožňuje vám spoznať jeho telo. To je obzvlášť dôležité, pretože vám to môže pomôcť zistiť akékoľvek zdravotné problémy v prvých mesiacoch života vášho šteniatka. Každodenná starostlivosť vám umožní rýchlo odhaliť kožné problémy, ako sú vyrážky alebo ekzémy a príznaky parazitov, ako sú roztoče, kliešte a blchy. A v neposlednom rade je to tiež skvelý spôsob, ako medzi vami posilniť vzájomné puto.

Tak sa pustite do vyčesávania

Vyčesávanie šteniatka by sa malo vykonávať každý deň, bez ohľadu na dĺžku jeho srsti. Viac pozornosti a času si samozrejme vyžadujú plemená s dlhšou srsťou. Väčšina psov si česanie a hladkanie užíva, najmä ak s ním začnete už ich mladom veku.

Odmeny. Kúpte šteniatku jeho vlastnú špeciálnu kefku a začnite pomaly s vyčesávaním – na začiatok postačí, aby ste sa ich dotkli kefkou len raz po celej dĺžke tela – a potom dobu vyčesávania postupne predlžujte. Ak váš pes akceptuje, čo robíte, a chvíľu vydrží postáť na mieste, doprajte mu odmenu, napríklad prechádzku, hru alebo nejakú zdravú pochúťku. To vášmu šteniatku pomôže uvedomiť si, že za to, že bude pekne stáť, dostane odmenu. O to jednoduchšia a príjemnejšia bude do budúcna starostlivosť o jeho srsť pre vás oboch.

Vyčesávanie na stole. Ak príležitostne vyčesávate svoje šteniatko na stole, zvykne si na túto polohu, čo sa bude do budúcna hodiť pri návšteve veterinára alebo strihača. Nikdy však nenechávajte psa akéhokoľvek veku bez dozoru na stole, pretože by sa mohol vážne zraniť, ak nechtiac spadne. Ak sa váš pes bojí byť na stole, vyčesávajte ho na podlahe.

Citlivé oblasti. Oblasť hlavy šteniatka je veľmi citlivá, takže pri česaní buďte mimoriadne opatrní. A ak si počas česania všimnete akýkoľvek výtok z uší alebo očí, poraďte sa so svojím veterinárom.

Neposedné šteniatko. Ak sa vaše šteniatko začne krútiť a nechce posedieť, podržte ho pevne oboma rukami, kým sa neupokojí. Rozprávajte sa s ním počas toho, aby sa cítilo bezpečne a pochváľte ho, keď zostane nehybné.

Udržujte svoje šteniatko upravené

Srsť. Možno budete chcieť občas ostrihať srsť svojho šteniatka, najmä okolo očí, uší a nôh. V týchto oblastiach buďte obzvlášť opatrní, pretože neposedné šteniatko a nožnice nie sú vždy tou najlepšou kombináciou! Ak vaše plemeno vyžaduje špeciálny účes alebo úpravu srsti, aby vyzeralo čo najlepšie, alebo ak chcete mať len istotu, že je jeho srsť správne upravená, nechajte si poradiť od profesionálneho strihača psov.

Pazúriky. Pazúriky vášho šteniatka sa prirodzene obrúsia, keď začne chodiť na prechádzky, hrať sa v záhrade a objavovať svet. Veľa ľudí si myslí, že potrebujú pravidelné strihanie, ale nemali by ste to robiť. Mnoho psov skončí s veľmi bolestivými skúsenosťami, ak sú ich pazúriky ostrihané príliš nakrátko alebo bezdôvodne. A nabudúce tak nebudú chcieť, aby sa niekto dotýkal ich labiek. Ak sa obávate, že sú pazúriky vášho šteniatka príliš dlhé, požiadajte svojho veterinára alebo zdravotnú sestru, aby ich skontrolovali.

Potrebujú šteniatka kúpeľ?

Nadmerné kúpanie môže srsť psov zbaviť prirodzených olejov a ochranných látok. Väčšina krátkosrstých a strednosrstých plemien by sa mala kúpať len vtedy, ak sa zašpinia počas poriadne zablatenej prechádzky, prípadne sa vyváľajú v špine. To isté platí aj pre plemená s dlhšou srsťou, ak sa o nich dobre staráte a pravidelne ich každý deň vyčesávate.

Bezpečné kúpanie: Keď je šteniatko ešte veľmi malé, často pri kúpaní ukĺzne alebo sa pošmykne. To u neho môže spôsobiť, že sa nerado bude kúpať a takisto sa môže aj zraniť. Ak sa rozhodnete, že vaše šteniatko sa potrebuje okúpať, dajte mu do vane protišmykovú gumenú podložku, aby bolo v bezpečí. A pamätajte – vždy používajte len šampón špeciálne navrhnutý pre šteniatka.

 

Mali by ste zvážiť návštevu profesionálneho strihača psov?

Väčšinu psov zvyčajne môžete vyčesávať sami. Je to príjemný zážitok, ktorý vás a vášho domáceho miláčika zbližuje a obvykle si naň radi nájdete čas.

Ak však z vášho šteniatka vyrastie dospelý pes s dlhšou srsťou, bude potrebovať trochu viac starostlivosti. V tomto prípade by ste úpravu a strihanie srsti mali zveriť do rúk profesionálneho strihača psov. Je zrejmé, že budete chcieť využiť služby strihača, ktorý sa k šteniatku správa milo a tak, aby to šteniatko bavilo. Nebojte sa ho opýtať na jeho skúsenosti so strihaním psov a prípadne, či absolvoval aj nejaké školenie. Dobré je tiež pozrieť si iných psov, ktorých strihal a upravoval im srsť.

Ak chcete pre vaše šteniatko využiť služby profesionálneho strihača, váš veterinár vám v tomto smere určite bude vedieť poradiť a dať vám nejaké odporúčania.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

Súvisiace produkty