Udržujte svoje šteniatko zdravé

$authorText
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Udržujte svoje šteniatko v špičkovom zdravotnom stave

Zdravé šteniatko

Ste tou najlepšou osobou, ktorá sa môže postarať o zdravie a vitalitu vášho šteniatka. Nielenže ste zodpovední za jeho každodennú zdravotnú starostlivosť, ale ste aj osobou, ktorá ho pozná najlepšie. Takto sa stávate ideálnymi „očami a ušami“ svojho veterinára medzi návštevami. Choroba alebo hnačka šteniatka môžu byť zjavnými príznakmi problému, ale pre zdravie šteniatka nestačí len hľadať príznaky chorôb.

Starostlivosť o ústa a chrup šteniatok

Ochorenia zubov sú u psov bežné, preto jednou z najlepších vecí, ktoré môžete pre svoje šteniatko urobiť, je osvojiť si zvyk pravidelného čistenia zubov.Nemôžete však používať akúkoľvek zubnú pastu, pretože ľudské zubné pasty obsahujú zložky, ktoré nie sú vhodné pre psov a nie sú určené na prehltnutie. Zubné pasty pre psov sú nielen bezpečnejšie, ale vášmu psíkovi budú oveľa viac vyhovovať ich príchute (určite preferujú mäso pred mätou). Ak zistíte, že vaše šteniatko má problémy, napríklad krváca z ďasien alebo má nepríjemný „psí dych“, upozornite na to svojho veterinára. U veterinára si môžete kúpiť aj zubné kefky, ako aj špeciálne zubné pasty určené pre psov.

Žuje vaše šteniatko všetko, na čo má dosah? Žuvanie dospievajúceho šteniatka sa líši od žuvania pri prerezávaní zubov, pretože k nemu dochádza po vypadnutí všetkých ihličkovitých zúbkov šteniatka. Dospievajúce psi majú často nekontrolovateľnú potrebu žuť a existujú rôzne teórie o tom, prečo. Nech už je príčinou čokoľvek, ak chcete ochrániť svoje papuče, je dobré poskytnúť svojmu šteniatku veci, ktoré sú určené na hryzenie!

Starostlivosť o uši šteniatka

Každých pár dní sa opatrne pozrite do uší svojho šteniatka, aby ste sa uistili, že sú zdravé. Pokožka by mala byť čistá a nemala by byť červená alebo podráždená. Uši vášho šteniatka by mali byť bez prebytočného ušného mazu alebo výtoku a nemali by nepríjemne zapáchať. Nedávajte svojmu psovi nič do uší, pokiaľ vám to nepovie veterinár.

Všímajte si, či netrasie hlavou alebo sa neškriabe za ušami. Ak máte podozrenie, že vaše šteňa má problémy s ušami, napríklad bakteriálnu alebo plesňovú infekciu, zápal alebo roztoče, neodkladne navštívte svojho veterinára.

Znaky zdravého šteniatka

Zdravé šteniatko má jasné oči, lesklú srsť a veľa energie.

Nezabúdajte, vaše šteniatko vám nemôže povedať, či sa cíti zle, takže je na vás, aby ste ho pozorne sledovali. Je dôležité vedieť, čo je pre vášho psa normálne, aby ste si včas všimli, že niečo nie je v poriadku. Medzi znepokojivé príznaky patria:

 • Náhla strata chuti do jedla.
 • Dlhší spánok ako obvykle. 
 • Zmeny v správaní.
 • Rýchle zníženie alebo zvýšenie hmotnosti. 
 • Nezvyčajné hrčky alebo hrbolčeky. 
 • Vracanie alebo hnačka. 
 • Problémy s očami alebo ušami šteniatka.

Dôverujte svojim inštinktom a v prípade pochybností zavolajte svojmu veterinárovi.

Stres u šteniat

Nemusí ísť o fyzický stav, ale vidieť príznaky stresu u vášho šteniatka môže byť rovnako znepokojujúce.

Je normálne, že šteniatko plače a kňučí počas prvých nocí strávených u vás doma. Skôr, ako si vezmete šteniatko, opýtajte sa chovateľa, či si môžete doniesť so sebou aj nejakú deku alebo hračku, čo si potom zoberiete spolu s ním. Takto bude mať šteniatko u chovateľa niečo, čo bude voňať po vás, keď príde domov.

Po prekonaní počiatočných fáz môžu vaše šteniatko stresovať aj iné faktory. Častým problémom je úzkosť z odlúčenia. Láska a uistenie sú najlepším liekom aj v tomto prípade. Ak problém pretrváva alebo sa zdá byť závažným, obráťte sa na svojho veterinára.

Prevencia je lepšia ako liečba

Vaše šteniatko by malo byť pred príchodom k vám zaočkované a chovateľ alebo adopčné centrum by vám o tom mali dať potvrdenie od veterinára. Dodržiavanie očkovacieho plánu vášho šteniatka je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť pre jeho zdravie. Dôležité je aj pravidelné odčervovanie a ochrana proti blchám, preto by ste sa mali informovať u svojho veterinára.

A samozrejme nesmieme zabúdať ani na dôležitosť cvičenia a zdravej stravy. Je veľmi dôležité, aby šteniatka dostávali krmivo určené pre šteňatá, a nie pre dospelých psov. Môže to znieť ako samozrejmosť, ale šteniatka majú iné výživové potreby ako dospelé psi kvôli podpore ich rastu a vývinu mozgu, kostí a svalov. Šteňatá veľkých plemien majú mierne odlišné potreby ako šteňatá malých a stredných plemien. Požiadajte svojho veterinára, aby vám odporučil vyvážené a kompletné krmivo vhodné pre plemeno a veľkosť vášho šteniatka.

Recenzovala Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

 • Starostlivosť o srsť šteniatka

  Dogs running Všetky šteniatka by sa mali každý deň vyčesávať, a to nielen kvôli zlepšeniu stavu ich kože a srsti.
 • Pomoc, môj pes má podráždený žalúdok!

  Veľa psov z času na čas trpí podráždeným žalúdkom. Aj keď konkrétne detaily sa niekedy nezisťujú ľahko, je dôležité, aby ste vedeli, čo možno očakávať.
 • Spôsobujú zlé návyky vášho psa jeho tráviace problémy?

  Psi sú od prirodzenia zvedaví. To môže znamenať, že vyňuchajú najrôznejšie veci, ktoré by nemali – pokazené jedlo, rozkladajúce sa mŕtvoly a vyhodené ľudské pochutiny – a niekedy sa dokonca aj pohostia, len aby zistili, ako môže chutiť táto zvláštna vôňa.
 • Hľadanie a odstraňovanie bĺch u psov

  Dogs running Získajte informácie o varovných príznakoch, symptómoch a liečbe sezónnych alergií a svrbenia kože u psov od kliešťov, bĺch a iných otravných hmyzích škodcov!

Súvisiace produkty