Pes vonku nosí šatku

Čo je ochorenie obličiek u psov?

Chronické ochorenie obličiek (CKD) je definované ako akákoľvek abnormalita jednej alebo oboch obličiek, ktorá je prítomná niekoľko mesiacov. CKD postihuje približne 1 z 10 psov.1

Obličky vášho psa sú životne dôležité pre odstraňovanie odpadových látok z krvného obehu a udržiavanie rovnováhy tekutín a minerálov v tele. Ale ak obličky nemôžu robiť svoju prácu, výsledok môže byť pre vášho psa život ohrozujúci.

Pes vonku s majiteľom sa hrá

Čo prispieva k ochoreniu obličiek u psov?

Existujú dve hlavné kategórie ochorení obličiek u psov: akútne a chronické. Príznaky akútneho ochorenia obličiek sa zvyčajne prejavia v priebehu týždňa alebo mesiaca, zatiaľ čo chronické ochorenie obličiek je definované ako poškodenie obličiek, ktoré trvá najmenej tri mesiace. Bežné príčiny ochorenia obličiek a jeho progresie zahŕňajú:

ikona psa a hodín

Vek

Šanca na rozvoj ochorenia obličiek sa zvyšuje, keď psy starnú.1

 

Ikona výživy

Výživa

Niektoré krmivá pre psov s vysokým obsahom fosforu, sodíka a bielkovín môžu urýchliť jeho progresiu.

 

Ikona génu

Genetika

U niektorých plemien je väčšia pravdepodobnosť vzniku určitých ochorení obličiek.

Ikona schránky

Choroba

Iné choroby a zdravotné problémy môžu prispieť k zhoršeniu CKD u psov.

 

Ikona hydratácie

Dehydratácia

Akékoľvek stavy, ktoré vedú k dehydratácii (napr. vracanie, hnačka, šok), môžu zhoršiť funkciu obličiek a prispieť k progresii CKD.

 

Starší pes položený hlavou na lone

Včasné zistenie zlyhania obličiek u vášho psa

Príznaky vážneho ochorenia sa objavia až po strate 75 % funkcie obličiek1, takže čím skôr sa ochorenie obličiek diagnostikuje, tým viac času je na riešenie základnej príčiny alebo spomalenie progresie ochorenia. CKD je progresívny a nezvratný, ale váš veterinár vám môže pomôcť poskytnúť dlhodobú starostlivosť a ukázať vám, ako sledovať príznaky u starších psov.

Aké sú príznaky a symptómy ochorenia obličiek u psov?

Príznaky ochorenia obličiek v počiatočnom štádiu nie sú viditeľné. Pri diagnóze je CKD prítomná už nejaký čas, ale jej progresiu možno spomaliť pomocou veterinárne schválených krmív pre psov na ochorenie obličiek. Príznaky a symptómy neskorého štádia ochorenia obličiek majú tendenciu byť podobné, ale sú oveľa zreteľnejšie pre rodičov domácich zvierat.

Príznaky ochorenia obličiek

  • Zvýšený smäd
  • Časté alebo žiadne močenie
  • Znížená chuť do jedla
  • Strata váhy
  • Zápach z úst alebo boľavé ústa
  • Letargia alebo slabosť
  • Zvracanie a hnačka
  • Zápcha
Psovi sa podáva miska na jedlo

Výživa pre psov s ochorením obličiek

Ak má váš pes problémy s obličkami, správna výživa môže mať pozitívny vplyv na kvalitu jeho života a potenciálne aj predĺžiť jeho životnosť. Špeciálne formulované krmivo pre psov s ochorením obličiek môže byť prospešné tým, že obsahuje menej bielkovín a fosforu ako iné krmivá pre domáce zvieratá. Obmedzenie fosforu môže spomaliť progresiu poškodenia obličiek, zatiaľ čo kontrolované, vysokokvalitné proteíny môžu znížiť závažnosť symptómov a pomôcť obnoviť normálne hladiny acidobázickej rovnováhy.

Vyživte mikrobióm vášho domáceho maznáčika

Nové dôkazy podporujú spojenie medzi zdravím čriev a zdravím obličiek.2 Výživa, ktorá je formulovaná so zložkami, ktoré preukázateľne vyživujú črevný mikrobióm, môže pomôcť znížiť množstvo odpadových látok, ktoré môžu byť škodlivé pre ich obličky.

A čo výživné kvasinky pre psov s ochorením obličiek?

Aj keď si kvasinky získali určitú popularitu online, majú relatívne vysoký obsah fosforu, čo by mohlo byť problémom pre psov s CKD. Podobne mnohé webové stránky teraz navrhujú vytvorenie surovej stravy pre psov s ochorením obličiek, ale neuvádzajú celý rad faktorov, ktoré treba zvážiť, ako sú riziká kontaminácie, poskytnutie správnej rovnováhy živín a celkové náklady. Pri skúmaní možností výživy pre psov s ochorením obličiek je vždy najlepšie získať konkrétne odporúčanie od svojho veterinárneho lekára.

Literatúra:
1Brown SA. Renálna dysfunkcia u malých zvierat. Webová stránka veterinárnej príručky spoločnosti Merck. 2013 [https://www.msdvetmanual.com/urinary-system/noninfectious-diseases-of-the-urinary-system-in-small-animals/renal-dysfunction-in-small-animals]

2Hill’s Clinical Evidence Report Výživa črevného mikrobiómu pomáha podporovať zdravie obličiek u mačiek a psov s chronickým ochorením obličiek. 2023