Kedy prestávajú mačky rásť? Sprievodca rastom mačiatok

Publikoval
Doba čítania: minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Ak dostanete mačiatko, zažijete vzrušujúce chvíle, a sledovať, ako sa mačiatko vyvíja zo strapatej, veľmi rozkošnej guľôčky chumáča na krásnu, elegantnú mačku, je jedným z najväčších životných pôžitkov. Keďže mnohé mačky si zachovávajú svoje mladistvé správanie až do dospelosti, možno si kladiete otázku: kedy mačky prestávajú rásť a v akom veku sú dospelé?

Kedy sú mačky dospelé?

Po dome vám pobehuje malé mačiatko, a než sa nazdáte, je z neho veľká mačka. Môže sa zdať, že mačky vyrastú zo dňa na deň, ale v skutočnosti prechádzajú šiestimi životnými fázami, ako vysvetľuje organizácia International Cat Care vo svojej iniciatíve CatCare for Life. Jedným zo spôsobov, ako určiť, kedy je vaša mačka dospelá, je zistiť, do ktorej kategórie patrí:

  • Mačiatko (0 – 6 mesiacov)
  • Junior (7 mesiacov – 2 roky)
  • Dospelá (3 roky – 6 rokov)
  • Zrelá (7 rokov – 10 rokov)
  • Senior (11 rokov – 14 rokov)
  • Super senior (15+ rokov)

Podobne ako u ľudí sa vývojové štádiá mačiatok počítajú v týždňoch a mesiacoch až do veku dvoch rokov.

V akom veku prestávajú mačky rásť?

Vo veku približne jedného roka bude vaša mačka úplne dospelá. Mačky dosahujú dospelosť v juniorskom veku a prechádzajú do štádia dospelosti. Môžete si to predstaviť tak, že vaša mačka je na prelome tínedžerského a 20. roku života – mladý dospelý človek plný energie a elánu.

Veľká mainská mývalia mačka leží na sivom gauči.Ako vaša mačka prechádza do dospelosti, váš veterinár vám pomôže určiť ideálnu hmotnosť vašej mačky a odporučí vám stravovací plán, ktorý pomôže optimalizovať jej zdravie. Tento plán môžete spoločne upravovať podľa toho, ako vaša mačka prechádza do jednotlivých etáp svojho života. Je dôležité naplánovať túto návštevu, aby bolo možné stanoviť tieto základné hodnoty, ktoré vám umožnia sledovať zdravotný stav vašej mačky v priebehu jej starnutia. Pravidelné prehliadky vám umožnia sledovať hmotnosť a telesnú kondíciu vašej mačky. Udržiavanie štíhlej línie počas života vašej mačky jej predĺži život a zníži aj riziko niektorých ochorení, ako je napríklad cukrovka.

Plemenné a kríženecké mačky

Prevažnú väčšinu mačiek nazývame domáce krátkosrsté alebo domáce dlhosrsté, prípadne zmiešané. Sú to jednoducho krásne, jedinečné mačky bez konkrétneho plemena. Vo svete poznáme desiatky plemien mačiek, ale ich veľkosť sa ani zďaleka tak nelíši, ako je to v prípade plemien psov. Priemerná hmotnosť mačky je približne 4 kilogramy. Najvyšším plemenom mačiek je mainská mývalia mačka, ktorej kocúri môžu vážiť až 10 kg a dorásť do výšky 40 cm! Na druhej strane najmenšie plemeno mačiek, singapurská mačka, váži najviac 3,5 kg. Singapury sú nielen menšie, ale aj dospelosť dosahujú neskôr, približne vo veku dvoch rokov.

Plemenné mačky bývajú náchylnejšie na zdravotné problémy ako miešanky, pretože sú šľachtené. Ak sa teda rozhodnete, že chcete rodokmeň, vždy si naštudujte, aké problémy môžu mať, a vždy si vyberte chovateľa, ktorý vykonáva všetky príslušné zdravotné testy. Vyhýbajte sa mačkám s extrémnymi tvarmi tela, ako sú veľmi ploché tváre, malé nohy alebo sú bez srsti. Tieto mačky môžu mať vzhľadom na svoje fyzické vlastnosti veľmi zlú kvalitu života.

Ak ste svoju mačku získali ako mačiatko alebo v mladšom veku, máte celkom dobrú predstavu o jej temperamente a sociálno-emocionálnych potrebách. Poznáte aj ich obľúbené miesto na spanie a obľúbenú hračku. Keď váš chlpatý priateľ vyrastie, chcete mu zabezpečiť vyváženú a výživnú stravu, ktorá je prispôsobená jeho veku, aby mal dostatok potrebných vitamínov a živín. Váš veterinár vám pomôže vybrať najvhodnejšie krmivo počas všetkých fascinujúcich fáz života vašej mačky.

Biografia autora

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D. je ocenená spisovateľka, editorka a dlhoročná mačacia mama. Je profesionálnou členkou Cat Writers' Association (CWA) a písala pre popredné priemyselné spoločnosti a organizácie, vrátane What to Expect When You're Expecting a NIU STEM Read. Nájdite a sledujte Christinu na Instagrame a Twitteri @brovelliobrien

  

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS