Môj pes prespí celý deň: Je to normálne?

Publikoval Chrissie Klinger
minút: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Pomysleli ste si niekedy: "Môj pes prespí celý deň. Kiež by som mohol aj ja!"? Psi spia viac ako ľudia a hoci môžeme našim psom trochu závidieť ich luxusné päťhodinové zdriemnutia, je dôležité pochopiť, prečo psi spia tak veľa, a vedieť, ako skutočne vyzerá nadmerný spánok u psov.

Koľko spánku naozaj potrebuje môj pes?

Keď sa stretnete s ďalšími milovníkmi psov, môže vás zaujímať, či aj ich psi spia celý deň. No porovnávať to, čo robí váš pes s návykmi iných psov nemusí byť najlepším spôsobom, ako posúdiť, čo je normálne. To, koľko spánku potrebuje váš pes, závisí od mnohých faktorov: vek, rasa, úroveň aktivity a podmienky prostredia.

Ak váš psík spí 12 až 14 hodín denne, pravdepodobne sa nemáte čoho obávať. To tvrdí Klub amerických chovateľov - American Kennel Club (AKC). Ak však váš pes spí viac ako 15 hodín denne, mali by ste venovať zvýšenú pozornosť tomu, ako sa správa, keď práve nespí. Ak sa javí letargický alebo "odpojený" od ľudí a ďalších zvierat, je čas navštíviť vášho veterinára.

Ak sa zdá, že váš pes spí viac ako je bežné, vezmite do úvahy podmienky prostredia. Malé zmeny v živote vášho psa môžu viesť k veľkým zmenám v ich spánku.

  • Nový maznáčik: Ak sa v dome náhle objaví hlučné mačiatko, váš pes možno začne hľadať svoje vlastné tiché miesto na odpočinok.
  • Horúce počasie: Ak je váš pes ospalejší v lete, dávajte pozor na príznaky vyčerpania z tepla, ako je letargia, nadmerné slintanie alebo zvracanie.
  • Zmena harmonogramu: Zmenili ste v nedávnej dobe zamestnanie alebo sa zmenil váš pracovný harmonogram? Pes, ktorý je sám doma dlhší čas, sa môže začať nudiť alebo pociťovať osamelosť.
  • Viac hrania sa: Začal váš psík v nedávnej dobe navštevovať novú škôlku pre psov? Alebo spoločne trénujete na zabehnutie piatich kilometrov? Viac času na hranie alebo cvičenie môže spôsobiť, že váš pes bude vyčerpaný a môže chvíľu trvať, kým sa prispôsobí novej úrovni cvičenia, kým sa vráti do normálneho režimu spánku.

Šteniatko zlatého retrievera spí na červenej flanelovej deke.

Šteniatka: Hra naplno, spánok naplno

Pokiaľ ide o množstvo spánku, ktoré pes potrebuje, vek zohráva veľkú úlohu. Tak ako aj malé detičky potrebujú veľa spánku, organizácia PDSA pripomína, že niektoré šteniatka môžu spať 18-20 hodín denne. Tento veľmi dôležitý odpočinok pomáha ich centrálnemu nervovému systému, imunitnému systému a svalom riadne sa vyvíjať. Veľa šteniatok dostane spánok, ktorý potrebujú, driemkaním počas dňa. Naučte svojho psa, aby si zdriemol na rovnakom tichom a pohodlnom mieste, aby ste si vytvorili rutinu, a snažte sa, aby ich nerušili deti ani iný domáci maznáčikovia.

Veľmi malé šteniatka môžu takisto potrebovať pomoc pri vytvorení pravidelnosti spánku. Vypnite všetky svetlá a zvuky, ktoré vydáva napríklad televízia, každý večer približne v rovnakom čase, aby ste presvedčili svojho domáceho maznáčika, že by mal ísť spať vtedy, keď vy.

Spánok a starnutie

Starí psíci zvyknú potrebovať viac spánku ako mladí alebo dospelí psi a často im trvá dlhšie, kým sa spamätajú z námahy. Organizácia PDSA uvádza, že starší psi môžu byť niekedy menej aktívny z dôvodu bolesti kĺbov. Ak váš pes viac spí ale okrem toho má aj problém stáť a chodiť, možno sa u nich rozvíja osteoartritída.

Vyšetrenie u vášho veterinára môže ukázať, čo spôsobuje, že váš pes spí viac ako obvykle. Ak je vášmu domácemu maznáčikovi diagnostikovaná osteoartritída, váš veterinár vám môže odporučiť premiestniť pelech vášho psíka na teplejšie miesto a pridať nejaké ďalšie čalúnenie, ako aj sledovať váhu vášho psa, aby nedošlo k ďalšiemu zaťaženiu jeho kĺbov.

Dva psie nosy vykukujúce spod deky

Môj pes prespí celý deň: Ďalšie faktory

Veľkí psi spia zväčša častejšie, ako ich menší kamaráti. Newfoundlandi, bernardíni, mastifovia a pyrenejskí ovčiaci sú dobre známe tým, že sú milujúcimi a lojálnymi podlahovými rohožami. Ak máte gigantického psa, ktorý miluje spánok, jednoducho mohol mať nejakých skutočne uvoľnených predkov.

Maličké zdriemnutie tu a tam pravdepodobne nie je nič, nad čím je potrebné sa zamýšľať, no keď je extra spánok vášho psa sprevádzaný zmenami stravovacích návykov, neprimeraným smädom, alebo nadmerným močením, je potrebné vyhľadať pomoc veterinára. Táto kombinácia príznakov môže niekedy poukazovať na cukrovku u psov alebo ochorenie obličiek.

Dobrý nápad môže byť aj sledovať to, ako sa váš pes chová počas spánku. Napriek tomu, že väčšina majiteľov psov už videla svojho psa utekať v spánku, iné pohyby by mohli byť varovaním pred zásadným problémom. Pes, ktorému sa zastaví dýchanie, alebo ktorý chrápe, môže byť ohrozený dýchacími problémami. Na druhej strane pes, ktorý spí tak tvrdo, že ho nezobudí ani zvonček, môže strácať sluch.

Ak máte obavy týkajúce sa spánku vášho maznáčika, sledujte jeho správanie pri kŕmení, hraní a venčení spolu s netypickým spánkovým správaním. Ak poviete že "môj pes spí celý deň", nestačí to na zistenie potenciálneho problému, takže sa uistite, že váš veterinár má dostatok informácií, aby zistil, čo sa deje.

Sladké sníčky

Pokiaľ ide o spánok psov, jednoduchá odpoveď na otázku, či váš pes spí málo alebo priveľa, neexistuje. Najlepším spôsobom, ako to zistiť je sledovať bežný deň vášho psa a podeliť sa o zistenia s veterinárom pri pravidelnej kontrole. Váš veterinár môže potvrdiť, či sú spánkové vzorce pre vášho psa normálne, a ak normálne nie sú, váš veterinár vám môže odporučiť úpravy, ktoré je potrebné vykonať, alebo testy, ktoré je potrebné zvážiť. Keď si uvedomíte, že spánok vášho psa je v poriadku, aj vy budete môcť spať kľudnejšie s vedomím, že váš psík je zdravý a v poriadku.

Autor

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger je majiteľka domácich miláčikov, ktorá sa rada delí o svoj domov so svojimi chlpáčmi, dvomi deťmi a manželom. Keď práve nevyučuje, nepíše alebo nebloguje, Chrissie rada trávi čas s celou svojou rodinou. Snaží sa písať články, ktoré pomáhajú majiteľom zvierat žiť aktívnejší a zmysluplnejší život so svojimi miláčikmi.

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (Nutrition) 

Súvisiace články

Súvisiace produkty