Ako dopriať šťastné sviatky svojmu psovi – bez priberania

$authorText
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Majitelia domácich zvierat radi rozmaznávajú svojich psov. Máme radi maškrty a dobré jedlo, takže sa o ne samozrejme chceme podeliť aj s našimi miláčikmi. Je pre nás skutočným potešením vidieť, ako sa tešia, ak im niečo dáme. Problém je však v tom, že to, čo nám pripadá ako malá maškrta, môže byť pre psa ekvivalentom dvojitého cheeseburgera!

Je smutné, že obézne psy sú čoraz bežnejšie, pričom približne 40 % psov v Európe má nadváhu alebo obezitu. Niektoré ľudské potraviny môžu byť pre psov aj nebezpečné. Pozor si treba dávať najmä cez sviatky, keď sú všade okolo rozložené skvelé pochúťky. Tu je niekoľko tipov, ako prežiť vianočné sviatky:

Buďte pozorným „rodičom“ domáceho maznáčika

Pravdepodobne najdôležitejším preventívnym opatrením zo všetkých je vaša láska a starostlivá pozornosť! To znamená, že musíte byť ostražití a venovať pozornosť tomu, čím môžu deti kŕmiť psa. Pripomeňte im, že psík nepotrebuje od nich dostávať extra kalórie, a tiež ich upozornite, že pre psov sú čokoláda, hrozienka, cibuľa a iné ľudské potraviny nebezpečné.

Ale kto bude strážiť strážcov? Uistite sa, že všetci o tom vedia, napríklad aj návšteva. Takisto, nedávajte psovi väčšie množstvo maškŕt, než obvykle. Majte oči všade. A dávajte pozor, aby niekto doma psa nekŕmil tajne!

Udržujte tie labky v neustálom pohybe

Jeden z neuveriteľne účinných tipov je jednoducho zostať aktívni. Samé večierky v práci, rodinné oslavy, školské predstavenia a navyše ešte aj sychravé počasie. V tomto ročnom období je lákavé skrátiť si prechádzky so psom, prípadne vôbec nevyraziť na prechádzku kvôli zablateným lesným cestám. Odolajte však tomuto pokušeniu! Ak zostanete aktívni a zachováte si svoje pravidelné pozitívne návyky, pomôže vám to obom spáliť pár kalórií navyše. Po krátkom daždi bude môcť váš zvedavý priateľ objavovať nové pachy a jeho zablatené labky sa predsa dajú ľahko umyť. Tak neváhajte a choďte spolu von. Počas zimy toľko nepriberiete a aj novoročné predsavzatia sa vám potom budú ľahšie plniť!

Počítanie kalórií

Nebojte sa – počítanie kalórií je celkom jednoduché! Ak váš chlpatý priateľ získa celú svoju dennú dávku kalórií len zo svojho krmiva, avšak navyše ešte zje ďalšie kalórie v pochúťkach, snackoch a maškrtách, príjme celkovo príliš veľké množstvo kalórií.

Pochúťky by nikdy nemali predstavovať viac ako 10 % denných kalórií vášho psa, preto sa ich snažte obmedziť na minimum. Odmerajte si správne množstvo denných granúl na základe veľkosti, veku a životného štýlu podľa pokynov na obale (ak je potrebné znížiť hmotnosť, držte sa spodného limitu množstva krmiva). Takisto, nedávajte všetky granule psovi naraz. Namiesto toho si ich rozdeľte na štyri porcie: raňajky, obed a večeru, pričom zvyšok granúl mu dávajte postupne ako pochúťku, aby mal váš pes radosť po celý deň.

Doprajte mu lásku, nie kalórie! A ak váš pes prosí o kúsok nejakej vianočnej dobroty, venujte mu namiesto toho zvýšenú pozornosť a náklonnosť, prípadne sa s ním pohrajte. Drobné poškriabanie za ušami mu prezradí, že ho máte rád. A to je preňho určite oveľa lepšie ako akýkoľvek pochúťka.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

  • O čom premýšľa môj pes?

    Zamýšľate sa nad tým, o čom asi premýšľa váš pes? Zistite, ako mozog vášho psa spracováva informácie v porovnaní s ľudským mozgom a čo pre neho znamená vaša intonácia.
  • Môj pes prespí celý deň: Je to normálne?

    Máte obavy z toho, že váš pes prespí celý deň? Zistite, koľko hodín by psi mali spať a prečo veci ako vek ovplyvňujú jeho spánkové návyky.

Súvisiace produkty