O čom premýšľa môj pes?

Publikoval Erin Ollila
minút: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Už ste niekedy sledovali, ako sa psi hrajú vo výbehu v parku, zdanlivo sa usmievajú, skáču a lapajú jeden po druhom a čudovali ste sa, "O čom rozmýšľajú psi?" alebo "Ako premýšľajú psi?". Možno ste hľadeli na svojho psa, ktorý túžobne pozeral z okna, a premýšľali, aké myšlienky mu prechádzajú mysľou, alebo ste sa so psom rozprávali pred prácou a boli ste absolútne presvedčený, že rozumie všetkému, čo ste práve povedali. Ale rozumel vám naozaj? Jednoducho predpokladáte, že vám váš pes rozumie, pretože jeho neverbálna komunikácia, ako očný kontakt a dokonca aj verbálna komunikácia, ako štekanie, vyvolávajú dojem, že naozaj pochopil, čo hovoríte?

Záujem o to, ako funguje mozog psa, nie je novinkou. Ľudia sa nad tým zamýšľajú už stáročia. Pozrite sa napríklad na tento citát Jeremyho Benthama, ktorý sa datuje až do roku 1789, "... Otázka neznie - vedia premýšľať? Ani - vedia rozprávať? Ale - vedia trpieť?" Všetci milujúci majitelia psov si radi myslia, že ich chlpatý maznáčik s nimi dokáže komunikovať. V skutočnosti mnohí veria, že ich psi prežívajú širokú škálu emócií a obávajú sa o šťastie a emocionálnu pohodu svojho domáceho maznáčika. Z tohto dôvodu chcú milovníci psov veriť, že psi komunikujú, aj napriek jazykovej bariére.

Aj keď psi nemusia hovoriť slovami v rovnakom jazyku, ako vy, sú schopní chápať svet okolo seba. Kľúčom je porozumieť, ako ich mozog funguje, zistiť, čo si myslia, a lepšie porozumieť ich komunikačným signálom.

Rozmýšľajú psi ako ľudia?

Sučka bígla odpočíva na čiernej koženej pohovke.

Existuje množstvo štúdií o tom, ako ľudský mozog spracováva jazyk, ale ako myslia psi? Vedci z Eötvös Loránd University v Budapešti študujúci neurológiu dokončili štúdiu uverejnenú v časopise Science v ktorej skenovali mozgy trinástich psov žijúcich v rodinnom prostredí pomocou magnetickej rezonancie. Počas toho, ako boli psi v skeneri, počúvali hlas svojho majiteľa, ktorý im hovoril rôzne frázy, ako napríklad "šikovný", čo sa považovalo za zmysluplnú frázu, a "akoby" nezmyselné frázy, a to s pochvalnou intonáciou aj emocionálne neutrálnou intonáciou. Zistenia ukázali, že zmysluplné frázy sa spracovávali v ľavej hemisfére mozgu, bez ohľadu na intonáciu, čo je podobné ľudskému spracovaniu, ale nezmyselné frázy sa nezaregistrovali. " To ukazuje, že tieto slová majú pre psov význam," hovorí Attila Andics, vedec študujúci neurológiu, ktorý bol členom výskumného tímu.

V tejto štúdii zohrávala intonácia úlohu v chápaní u psov a bola spracovávaná v pravej hemisfére mozgu psov. Napríklad, ak pokyn pripomínal pochvalu, rozžiarila sa oblasť systému odmeňovania v mozgu. Zistenia tejto štúdie naznačujú, že význam fráz a použitá intonácia sa spracúvajú oddelene, čo psom pomáha identifikovať, čo konkrétne im bolo povedané.

Majú psi dobrú pamäť?

Ak ste sa niekedy pokúšali vycvičiť šteniatko, viete, že dôsledné cvičenie naučí vášho psa zapamätať si povely, na ktorých ste spolu pracovali. V skutočnosti môže váš pes pravdepodobne vedieť, ako si sadnúť, ľahnúť, dať labku, prevrátiť sa a mnoho ďalších zábavných trikov. Niektorí psi boli dokonca vycvičení, aby dali svojim majiteľom vedieť, keď potrebujú ísť von, aby si uľavili, a to tak, že labkou zazvonia na zvonček na dverách alebo štekajú a sedia pri dverách.

Nedávna štúdia uverejnená v časopise Current Biology naznačuje, že pamäť psa môže byť trénovaná nielen na dokončenie úloh, ale že si pamätajú aj viac o vašich činoch, ako si myslíte. Výskumný tím skúmal, či majú psi prístup k epizodickej pamäti, čo znamená, že si pamätajú momenty, ktoré sa stali, no bez toho, aby sa mohli očakávať, že sa tieto momenty znova zopakujú. Výsledky ukázali, že psi boli schopní spomenúť si na nepodmienené epizódy po uplynutí určitého času, podobne ako ľudia. To znamená, že psi si pamätajú ľudí, miesta a najmä frázy bez toho, aby museli byť za svoje správanie odmenení. Pomáha im to lepšie sa naučiť, ako s nimi ľudia komunikujú a ako môžu čo najefektívnejšie komunikovať oni s nami.

Nezúfajte preto, ak sa vám zdá, že vaše šteniatko má problémy s dodržiavaním vášho tréningového programu. Nie je to tak, že by sa nedalo vycvičiť. Váš maznáčik je predsa vysoko inteligentný. Môže to jednoducho znamenať, že je príliš mladý, zabáva sa a môže byť rozptýlený všetkými neuveriteľnými a novými dobrodružstvami vo svete, ako je naháňanie motýľov alebo žuvanie vôdzky. Ak máte stále problémy s výcvikom, kontaktujte odborníka vo vašej blízkosti alebo požiadajte svojho veterinára o odporúčania týkajúce sa výcvikového programu.

O čom teda rozmýšľajú psi?

Zatiaľ čo výskum psieho mozgu je určite užitočný na pochopenie toho, že psi sú schopné porozumieť komunikácii, možno túžite vedieť viac o tom, čo sa presne odohráva v ich mysli. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo si skutočne myslia o tých psích dobrotách, ktoré ste im kúpili? Áno, váš pes ich rýchlo zhltol, ale to mohlo znamenať čokoľvek. Možno bol hladný alebo sa jednoducho snažil nezraniť vaše city. Alebo mu možno pochúťky chutili a trpezlivo čaká, kým mu dáte ďalšie. Pravdou je, že neexistuje žiadny konkrétny spôsob, ako s istotou vedieť o týchto aktuálnych myšlienkach. Je na vás, aby ste rozlúštili náznaky a predstavili si detailné myšlienky. Váš pes je predsa váš najlepší priateľ!

Premýšľali ste niekedy nad tým: "O čom premýšľajú psi?" Aj keď nemusíte byť schopný presne zistiť, čo si váš pes myslí v danom okamihu, môžete spoznať jeho osobnosť a správanie, čo vám pomôže vylúštiť, čo si môže myslieť alebo cítiť počas dňa. Je len na vás a vašej fantázii, aby ste si vysnívali detaily!

Biografia prispievateľa

Erin Ollila

Erin Ollila verí v silu slov a v to, ako môže správa informovať – a dokonca transformovať – určenému publikum. Jej texty možno nájsť na celom internete i v tlači a zahŕňajú rozhovory, ghostwriting, blogové príspevky a kreatívnu literatúru faktu. Erin je geek a zaujíma ju všetko, čo sa týka sociálnych médií. Vyštudovala Fairfield University s titulom M.F.A. v tvorivom písaní. Oslovte ju prostredníctvom siete Twitter @ReinventingErin, prípadne sa o nej môžete dozvedieť viac na adrese http://erinollila.com.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Súvisiace články

Súvisiace produkty