Prečo psy zvracajú a čo môže byť dôvodom

Published by
Doba čítania: min read

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nie je nezvyčajné, že psy zvracajú. V skutočnosti existuje veľa dôvodov, prečo môže váš pes zvracať, a niektoré sú znepokojujúcejšie ako iné. Ako teda môžete zistiť, či zvracanie psa na tráve je symptómom vážnych ťažkostí? Existujú rôzne typy zvracania u psov? Čítajte ďalej a zistite viac.

Zvracanie vs. regurgitácia

Čo spôsobuje, že pes zvracia? Najprv by ste mali porozumieť rozdielu medzi zvracaním a regurgitáciou. Keď pes regurgituje, vykašľaná hmota zvyčajne pozostáva z nestráveného krmiva, vody a slín. Vylúčená hmota je väčšinou valcového tvaru, pretože regurgitovaný materiál je obvykle potrava alebo prekážka v pažeráku. Hmota vychádza zdanlivo bez námahy, bez svalovej kontrakcie. Regurgitácia väčšinou prebieha bez akýchkoľvek varovných signálov, takže si to vôbec nemusíte všimnúť.

Zvracanie je naopak oveľa viac aktívnejšie. Spôsobuje svalové kontrakcie a celé telo psa je v napätí. Keď pes zvracia, krmivo alebo objekt pochádzajú zo žalúdka alebo z tenkého čreva. Pravdepodobne budete počuť dávenie vášho psa a uvidíte krmivo, ktoré je nestrávené alebo čiastočne natrávené spolu s čírou tekutinou, ktorá pochádza zo žalúdka, alebo žltou/zelenou tekutinou (žlčou), ktorá pochádza z tenkého čreva. Môzete zaznamenať malé varovanie, že prichádza zvracanie, ako je slintanie, prechádzanie, kňučanie alebo hlasné bublanie prichádzajúce zo žalúdka vášho psa.

psie zívanie

Najčastejšie príčiny zvracania

Anglický Kennel Club spísal časté príčiny zvracania psov:

 1. Pojedanie odpadkov, zvyškov zo stola alebo iných vecí, ktoré by psy nemali konzumovať.
 2. Prehltnutie niečoho tvrdého, ako je kameň, kosť alebo hračka, alebo niečo jedovaté, napríklad čistiace prostriedky, nemrznúca zmes alebo pesticídy.
 3. Vírusy, bakteriálne infekcie alebo parazity.
 4. Zmeny vo výžive ako je napríklad nové krmivo.
 5. Potravinová precitlivenosť k určitému krmivu alebo ingredienciám.
 6. Nadúvanie alebo iné tráviace problémy.
 7. Zlá reakcia na podané lieky.
 8. Úpal.
 9. Zdravotný stav, ktorý ovplyvňuje črevo, obličky, pečeň alebo pankreas.

Najčastejšie príčiny regurgitácie sú:

 • Žalúdočný reflux alebo zápal pažeráka.
 • Upchanie alebo stiahnutie pažeráka.
 • Kongenitálne ochorenie pažeráka (megaezofagus), ktoré je bežnejšie u plemien ako sú: Šar pej, Nemecký ovčiak, Nemecká doga, Írsky setr, Labradorský retríver, Malý bradač, Novofundlandský pes a Foxteriér.

Kedy by ste mali mať obavy

Nakoľko zvracanie nie je u psov také nezvyčajné, majitelia domácich maznáčikov sa zvyčajne neznepokojujú, ak ich pes občas zvracia. Takže kedy môže byť zvracanie závažným syptómom?

Kennel klub zaznamenal, že je niekoľko typov zvracania psov, ktoré by mali byť dôvodom k obavám:

 • Pokiaľ si myslíte, že váš pes prehltol cudzí objekt alebo niečo jedovaté.
 • Nielenže váš pes zvracal, ale tiež sa správa inak ako zvyčajne - napríklad viac spí, odmieta jesť alebo má hnačku - mali by ste zavolať vášmu veterinárovi.
 • Pokiaľ má váš pes horúčku, je dehydrovaný alebo vyzerá, že má bolesti.
 • Ak vidíte krv vo zvratkách alebo v stolici, alebo ak váš pes zvracia niečo, čo vyzerá ako kávová usadenina – natrávená krv – zavolajte svojmu veterinárovi. Krv môže byť znakom vážnych problémov, ako sú napríklad žalúdočné vredy, alebo znakom toho, že váš pes zjedol cudzí ostrý predmet, ako je kosť alebo hračka.
 • Váš pes nemôže prestať zvracať. Zatiaľ čo občasné zvracanie nie je nezvyčajné, ak váš pes zvracia pravidelne alebo nadmerne, skúste to prebrať so svojim veterinárom a zistiť, prečo sa to deje. Tiež by ste mali spozornieť, keď sa váš pes snaží zvracať a nič z neho nevychádza.

Ak sa obávate o zdravie vášho psa, neváhajte a požiadajte o radu svojho veterinára.

Čo pre vás môže váš veterinár urobiť

Pokiaľ vás veterinár pozve na vyšetrenie vášho psa, pravdepodobne bude chcieť v prvom rade dobre poznať históriu, čo mohol váš pes požrať alebo čím bol kŕmený a informáciu, ako často zvracia alebo trpí regurgitáciou. Možno bude chcieť vyšetriť tiež krv, aby našiel dôvod zvracania, ktorým môže byť aj ochorenie obličiek alebo pankreatitída. Tiež možno bude treba urobiť röntgen a / alebo ultrazvuk, pretože váš pes môže mať zaseknutý predmet v tráviacom trakte alebo mu pažerák nefunguje tak ako má.

Akonáhle váš veterinár identifikuje problém, môže začať s liečbou a dostať vášho psa rýchlo späť do formy.

Čo môžete urobiť

Pokiaľ váš veterinár stanoví príčinu zvracania vášho psa a určí, že domáca liečba bude pre vášho psa dostatočná, mali by ste sa opýtať, ako môžete zmierniť symptómy vášho psa. PDSA vydala tieto tipy pre starostlivosť o psa, ktorý zvracia:

 • Nepodávajte krmivo 6-8 hodín, pokiaľ nie je odporúčané inak vaším veterinárom.
 • Uistite sa, že váš pes stále pije vodu, pokiaľ váš veterinár neurčil inak. Pri pretrvávajúcom zvracaní môže byť dehydratácia veľmi závažný problém, preto sú tekutiny veľmi dôležité.
 • Akonáhle zvracanie skončí, ponúknite vášmu psovi malé porcie nízkotučného krmiva - trikrát až šesťkrát za deň po dobu niekoľkých dní. Pokiaľ vám veterinár odporučil nepodávať psovi vodu, začnite ju znova podávať po malých dávkach.
 • Postupne zvyšujte množstvo podávaného krmiva a znižujte množstvo diétnej výživy pri prechode k normálnemu krmivu, na ktoré je vás pes zvyknutý. /li>

Pokiaľ zistíte, že váš pes zvracia iba preto, že žerie príliš rýchlo, jedným z riešení môže byť miska zabraňujúca hltanie tzv. "puzzle feeder", ktorá donutí psa jesť pomalšie. Môžete tiež skúsiť zmeniť krmivo vášho psa na krmivo vyššej kvality alebo na špeciálne diétne krmivo, ktoré uľahčí vášmu psovi trávenie a dodá vyváženú výživu. Prechod na nové krmivo vykonajte postupne, aby ste ešte nezhoršili problémy vášho psa.

Pes, ktorý zvracia, nemusí byť nutne chorý alebo nemusí nutne potrebovať veterinárnu starostlivosť. Ale pokiaľ zaznamenáte symptómy, ktoré vyhodnotíte ako závažné, zavolajte svojmu veterinárovi a poraďte sa s ním o možnom riešení. Čoskoro sa tak vrátite k maznaniu s vaším psíkom a nie k upratovaniu jeho zvratkov.

Contributor Bio

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy je spisovateľka na voľnej nohe, ktorá žije v Erii, v Pensylvánii. Je to majiteľka domáceho maznáčika, goldendoodla menom Maddie.

SÚVISIACE ČLÁNKY

SÚVISIACE PRODUKTY