Výhody mokrého krmiva pre psov

Publikoval JEANNE GRUNERT
Doba čítania: minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Za posledné desaťročia sa výrazne zlepšili naše poznatky o tom, čo aké krmivo naši domáci miláčikovia potrebujú. Pred rokmi väčšina ľudí kŕmila svojich psov konzervami a sušienkami, ktoré spolu tvorili celú ich stravu. Z hľadiska správnej výživy to bol určitý omyl, preto väčšinu dnešných mokrých aj suchých krmív by sme mohli označiť ako kompletnú a vyváženú stravu. Znamená to, že poskytujú všetky živiny, ktoré váš pes potrebuje, a v správnom množstve.

Preto majú teraz majitelia domácich miláčikov veľkú voľnosť pri rozhodovaní, či budú kŕmiť svojich psov mokrou, suchou stravou alebo ich kombináciou.. Kŕmenie suchým krmivom alebo granulami je síce ekonomickejšie a pohodlnejšie, ale aj mokré krmivo má veľa výhod. Existuje veľa dôvodov, prečo si vybrať mokré krmivo pre psov – je skvelým zdrojom potrebnej hydratácie, ľahko sa žuje aj chutí.

1.  Hydratácia

Voda je absolútnou nevyhnutnosťou pre všetky zvieratá. Mali by ste vždy dbať na to, aby mal váš pes k dispozícii dostatok čerstvej vody, ale mokré krmivo je tiež skvelým zdrojom vody na zvýšenie jeho hydratácie. To je obzvlášť dôležité v teplom alebo horúcom počasí. Psi so zdravotnými ťažkosťami, ako sú problémy s močovým mechúrom a obličkami, majú tiež obrovský úžitok z príjmu vody navyše a vlhké krmivo im môže skutočne pomôcť.

2. Rozmanitosť

Kompletné mokré a suché krmivá sú pre psov rovnako zdravé. Mokrá strava však môže ponúknuť väčšiu rozmanitosť. Mokrá strava môže mať podobu bochníka z konzervy, kúskov v omáčke alebo chutných dusených pokrmov s prísadami, ako je zelenina a mäso. Okrem toho je k dispozícii široká škála príchutí, ktoré poskytujú veľa rozmanitosti, aby bola strava vášho psa zaujímavá.

3.  Atraktívna vôňa

Veľa psov s obľubou konzumuje granule, vlhké krmivo však má aj skvelú vôňu, ktorá môže pomôcť povzbudiť prieberčivých jedákov, aby sa pustili do krmiva. Psi, ktoré boli choré alebo sa zotavujú po operácii, môžu mať zníženú chuť do jedla a mokré krmivo im môže pomôcť postaviť sa opäť na nohy.

4. Ľahšie sa žuje

Niektorí chovatelia sa vyhýbajú tomu, aby svojim miláčikom ponúkali konzervy pre psov. Obávajú sa, že svojim psom neposkytujú dostatočnú výživu alebo že mokré krmivo nie je dobré pre ich zuby. Ide to určité nedorozumenie; RSPCA tvrdí, že suché krmivo môže mať miernu výhodu oproti mokrému, pretože má aj čistiaci účinok na zuby, nič však nenasvedčuje tomu, že by mokré krmivo bolo škodlivé pre zdravie zubov vášho psa. Kvalitné mokré krmivo môže vášmu miláčikovi ponúknuť vyváženú stravu na podporu a udržanie jeho zdravia počas všetkých fáz života. Pre starších psov s problémami so zubami alebo ďasnami môže byť mokré krmivo ľahšie alebo pohodlnejšie ako suché.

Jack Russell Terrier Puppy sa kŕmi zo striebornej misky pre psov.

5. Dobre sa uchováva

Mokré krmivo v neotvorených vrecúškach a konzervách má dlhú trvanlivosť a môže sa ľahšie skladovať ako veľké vrecia granúl. Ak váš pes nespotrebuje celé vrecúško alebo konzervu na jedno kŕmenie, nezabudnite zvyšok dať do chladničky. V chladničke zvyčajne vydrží až tri dni, ale pred podávaním vždy skontrolujte, či sa nerozkladá. Väčšina zvierat uprednostňuje konzumáciu potravy s izbovou teplotou alebo aj mierne teplejšej, než potravu s teplotou chladničky.

Kedy podávať suché krmivo

Vyvážené mokré a suché krmivá sú rovnako výživné, môžu však existovať dôvody, prečo by ste svojmu psovi mali ponúknuť suché krmivo. Suché krmivo sa dá ľahšie dávkovať, najmä ak na váženie používate váhu s gramovou stupnicou. Suché krmivo sa predáva aj vo väčších vreckách, čo môže byť výhodnejšie pre vychovávateľov psov veľkých plemien. A ak váš pes rád pobehuje, suché krmivo sa nepokazí, ak ho nezje a zostane dlhšie vonku. Granule sa dajú ľahko použiť aj v potravinových hlavolamoch, ktoré obohatia život vášho psa a uspokoja ho bez toho, aby ste ho prekrmovali. 

Alebo oboje?

Kým je krmivo kompletné a vyvážené, je na vás, či budete psa kŕmiť mokrým, suchým alebo kombinovaným krmivom.  Niektorí majitelia zvierat psa kŕmia ráno suchými granulami a na večer mu ponúkajú mokré krmivo (alebo naopak), niektorí zase dávajú suché a mokré krmivo do jednej misky. To pomôže povzbudiť niektorých psov, aby jedli granule, ak ich nechcú jesť samostatne, a poskytne im rozmanité textúry pri každom jedle. Nezabudnite, že aj s miskou so zmiešaným krmivom musíte zaobchádzať ako s mokrým krmivom a uistite sa, že všetko, čo v nej zostalo, ste vyhodili, najmä počas teplejšieho počasia, keď zápach mokrého krmiva môže priťahovať muchy. A nezabudnite vždy kŕmiť tak, aby ste dosiahli ideálnu hmotnosť svojho psa. Miešaním mokrého a suchého krmiva sa môže skomplikovať výpočet množstva krmiva, preto sa vždy opýtajte svojho veterinára, ak si nie ste istí.

  

Biografia autora

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert

  

Jeanne Grunert je spisovateľka na voľnej nohe, blogerka a autorka románov. Žije a pracuje na 17-akrovej farme vo Virgínii spolu so svojím nemeckým ovčiakom menom Shadow a šiestimi mačkami.

  

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS