„Prečo má môj pes zápchu?“ a iné otázky týkajúce sa tráviaceho systému

Publikoval Mindy Cohan, VMD
Doba čítania: minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Spektrum psích výkalov – od hnačky po zápchu.

Či už to nazývate psie výkaly, kaka alebo hovienka, ako majitelia sme všetci tak trochu posadnutí farbou, konzistenciou a frekvenciou výkalov svojho psa. A tak je to správne, pretože je dôležité vedieť, čo je normálne a čo nie. Spektrum uvedené v názve môže byť tiež skutočnou dúhou so všetkým, od žltých hovienok cez zelené až po červené, krvavé psie výkaly. Pokiaľ ide o konzistenciu a frekvenciu, zápcha a hnačka tiež predstavujú protiklady.

„Ako idefinovať zápchu?“ a „Prečo má môj pes zápchu?“ sú často kladené otázky majiteľov domácich zvierat. Na druhej strane gastrointestinálneho (GI) spektra je hnačka, avšak obe problémy môžu byť mätúce a môže mať na nich vplyv mnoho základných príčin. Oba tieto GI problémy u psov môžu spôsobiť letargiu, nadúvanie a extrémne nepohodlie. Aj keď poskytovanie nutrične vyváženého krmiva a vyhýbanie sa nerozvážnostiam v strave (ako je pojedanie odpadkov, prehĺtanie hračiek a okusovanie stola) môže minimalizovať poruchy tráviaceho traktu, zápcha a hnačka sú bežné stavy, o ktorých by majitelia domácich zvierat mali byť informovaní, a mali by tiež vedieť, kedy je čas navštíviť veterinára. Váš veterinár vám môže pomôcť identifikovať príčinu zápchy alebo hnačky vášho psa a najlepší spôsob, ako tento stav zvládnuť.

Dlhosrstá čivava sa na vodítku sa mračí na jasnom slnku.

Čo je zápcha?

Väčšina psov má typickú dennú rutinu vyprázdňovania. Asi to už dobre poznáte podľa množstva sáčkov, ktoré si so sebou beriete na prechádzku. Sledovanie bežných návykov vášho psa vám môže pomôcť identifikovať, kedy môže byť s niečím problém.

Predtým, ako sa opýtate: „Prečo má môj pes zápchu?“ by ste mali vedieť, ako rozpoznať príznaky. Zápcha sa vzťahuje na nepravidelné alebo ťažké vyprázdňovanie. Stolica je často tvrdá a suchá a môže obsahovať krv. Ak pes príležitostne kaká raz alebo dvakrát menej ako zvyčajne, vo všeobecnosti to nie je dôvod na obavy. Ak sa ale váš pes nevyprázdnil viac ako jeden deň a vykazuje známky únavy alebo slabej chuti do jedla, kontaktujte svojho veterinára.

Prečo má môj pes zápchu?

Otázka, prečo má váš pes zápchu, môže mať veľa odpovedí. Prehliadka u vášho veterinára a testy, ako sú röntgen, pomôžu odhaliť alebo vylúčiť nasledujúce problémy:

 • požitie cudzieho materiálu (oblečenie, hračky, kosti, kamene, tráva, kožušina, ľudské vlasy),
 • pomalý pohyb čriev,
 • dehydratácia,
 • zlepená srsť blokujúca konečník,
 • zväčšená prostata u psov,
 • hernia (keď zranenie alebo napätie vytlačí malú časť vnútorného orgánu cez okolitý sval),
 • nádor alebo zhluky v črevnom trakte,
 • infikované alebo zasiahnuté análne vačky,
 • vedľajší účinok liekov,
 • ortopedické a neurologické ťažkosti, ako je zápal kĺbov, ktoré bránia schopnosti psa čupnúť si.

Ako môžem riešiť zápchu môjho psa?

Liečba zápchy závisí od základnej príčiny. Psy, ktoré majú problémy so stolicou obsahujúcou srsť, trávu alebo úlomky kostí, môžu potrebovať jemnú pomoc ruky veterinára, ktorý manuálne odstráni zaseknutú stolicu. Psy, ktoré majú ťažkosti s vyprázdňovaním kvôli zväčšenej prostatickej žľaze, zhlukom v črevnom trakte alebo herniám, budú potrebovať chirurgický alebo lekársky zákrok.

Svojmu psovi s ortopedickým alebo neurologickým postihnutím môžete pomôcť udržať si pravidelnosť tým, že ho počas vyprázdňovania podopriete postrojom. Psy s ochoreniami, ako je cukrovka a ochorenie obličiek, ktoré môžu zvýšovať ich riziko dehydratácie a zápchy, môžu potrebovať pridávať doplnkovú vodu do krmiva alebo podávanie tekutín subkutánne (pod kožu) či intravenózne (injekčne do žily). Ak röntgenové snímky ukazujú veľké množstvo stolice v hrubom čreve vášho psa, váš veterinár môže vykonať klystír, aby mu poskytol značnú a okamžitú úľavu.

Aby ste predišli frustrujúcim a znepokojujúcim scenárom riešenia zápchy u psov, porozprávajte sa so svojím veterinárom o spôsoboch, ako môžete zápchu zvládnuť a predchádzať jej. Váš veterinár môže odporučiť vášmu psovi podávať mäkké krmivo s vysokou vlhkosťou, zmäkčovače stolice, terapeutické krmivo s vysokým obsahom vlákniny alebo terapeutické krmivo produkujúce nízky obsah zvyškov. Zvýšený obsah vlákniny v určitom terapeutickom krmive pre psov umožňuje väčšiu absorpciu vody, čo zmäkčuje stolicu a podporuje črevnú motilitu (schopnosť tela presúvať potravu tráviacim systémom). Pred podaním akýchkoľvek voľne predajných liekov vášmu psovi, sa vždy poraďte s veterinárom, pretože ak nie sú správne podané, mnohé môžu byť pre psov nebezpečné alebo život ohrozujúce.

SShiba Inu drieme na oranžovo-šedej dláždenej podlahe

Čo je hnačka?

Na rozdiel od zápchy, ktorá vás môže prinútiť premýšľať, kedy bude váš pes opäť kakať, hnačka môže spôsobiť, že majiteľ domáceho miláčika sa bude sám seba pýtať, či jeho pes ešte niekedy prestane kakať. Hnačka, tvorba riedkej a častej stolice, je jednou z najčastejších tráviacich problémov u psov. Rovnako ako zápcha, hnačka môže byť spôsobená rôznymi príčinami:

 • konzumácia bohatého alebo nestráviteľného jedla (odpad zo stola, palice, hračky, odpadky),
 • náhla zmena krmiva alebo maškŕt,
 • potravinová alergia alebo intolerancia,
 • stres (nocovanie v chovateľskej stanici, cestovanie alebo úzkosť z odlúčenia),
 • parazity,
 • vírusová alebo bakteriálna infekcia,
 • zápalové ochorenie čriev,
 • rakovina,
 • lieky (často môžu byť príčinou antibiotiká),
 • negastrointestinálne ochorenia, ako sú poruchy obličiek či pečene alebo zápal pankreasu.

Ako môžem riešiť hnačku môjho psa?

Problémy s trávením u psov sa neustále nachádzajú v top desiatke zoznamov zdravotných problémov, ktoré si vyžadujú návštevy veterinára. Zatiaľ čo mnohé príčiny hnačky sú závážne a vyžadujú si lekársku starostlivosť, menej závažné opakovania problému je možné zvládnuť doma po konzultácii so svojím veterinárom. Predtým, ako sa porozprávate so svojím veterinárom, zvážte nasledujúce možnosti, aby ste mohli poskytnúť úplnejší popis problému vášho domáceho miláčika:

 • Ako dlho už hnačka trvá?
 • Aké iné zdravotné problémy má váš pes?
 • Akej farby je stolica vášho psa?
 • Žerie a pije váš pes tak, ako obvykle?
 • Zvracal váš pes?
 • Je váš pes letargický?

A najdôležitejšie – ak máte obavy v spojitosti s niektorým z týchto problémov, poraďte sa so svojím veterinárom.

Šteniatko waleského corgi pembroke na pláži

Aké tipy na domácu starostlivosť pomôžu pri tráviacich problémoch môjho psa?

Pokiaľ ide o zvládanie hnačky v domácom prostredí, najlepšie je poctivo dodržiavať rady svojho veterinára. Je dôležité poskytnúť svojmu psovi čerstvú vodu a povzbudiť ho, aby pil, aby sa zabránilo dehydratácii. Pokiaľ vás o to veterinár vyslovene nepožiada, je najlepšie neodopierať krmivo, ak má váš pes hnačku. Krmivo je dôležité na udržanie výživy buniek čriev a pomáha urýchliť proces obnovy. Porozprávajte sa so svojím veterinárom o tom, či je bežné krmivo vášho psa v poriadku alebo či by uprednostnil, aby ste mu dali niečo ľahšie stráviteľné.

Aj keď sa hnačka vášho psa zdá mierna, vyhľadanie veterinárnej starostlivosti je vždy bezpečnou voľbou. Váš veterinár vám môže predpísať lieky na rýchle vyriešenie hnačky a môže navrhnúť iné terapeutické krmivo, než to, ktoré sa odporúča na zápchu; toto krmivo pre psov bude lepšie stráviteľné, a bude pomáhať nahradiť vyčerpané dôležité živiny.

Problémy u psov, či už zápcha alebo hnačka, si vyžadujú zvýšenú pozornosť. Hoci ani jeden z týchto stavov zvyčajne nepredstavuje okamžitú núdzu, ak príznaky pretrvávajú a stav vášho psa sa zhorší, neodkladajte veterinárnu starostlivosť. Znalosť normálnej frekvencie vyprázdňovania a konzistencie výkalov vášho psa vám pomôže rozpoznať problém a poskytnúť vášmu najlepšiemu priateľovi optimálnu starostlivosť.

Biografia prispievateľa

Mindy Cohan, VMD

Mindy Cohan je veterinárka vo Philadelphii a absolventka školy veterinárneho lekárstva na Pennsylvánskej univerzite. Má záchranného psa menom Jem. Mindy sa rada prechádza s Jemom a počúva podcasty o americkej občianskej vojne a Abrahamovi Lincolnovi.

Súvisiace články

Súvisiace produkty