Mokré alebo suché krmivo pre psov: Čo je najlepšie pre vášho psa?

$authorText
Doba čítania: minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Keď prechádzate uličkami obchodu a vyberáte krmivo pre svojho psieho spoločníka, môžete sa cítiť trochu zavalení toľkými možnosťami. Možno si spolu s mnohými chovateľmi domácich zvierat kladiete otázku: „Je pre psa lepšie suché alebo mokré krmivo?“

Pri výbere krmiva pre psov je dôležité zohľadniť celkový zdravotný stav, vek aj správanie vášho psa, ako aj váš vlastný životný štýl. Pre psa môže byť vhodnou voľbou suché aj mokré krmivo, ale je možné, že niektoré z nich bude pre vášho psa alebo vašu situáciu vhodnejšie.

Výhody mokrého krmiva pre psov

Mokré krmivo pre psov, často označované ako konzerva, má niekoľko potenciálnych výhod:

 • Pomáha hydratovať psa. Mokré krmivo pre psov je skvelým zdrojom vody, ktorá je nevyhnutná na udržanie hydratácie psa a mnohých telesných funkcií. Ak váš pes nepije dosť vody alebo žijete v suchom a horúcom podnebí, vlhké krmivo pre psov vám pomôže udržať psa hydratovaného. Napriek tomu by ste mali zabezpečiť, aby mal váš pes k dispozícii dostatok čerstvej vody.

 • Pomáha psom, ktorí majú problémy so žuvaním. Psi môžu mať problémy so žuvaním tvrdých granúl z rôznych dôvodov, ako je napríklad strata zubov, nesprávne nastavené čeľuste alebo dokonca výnimočne malá tlama. V takýchto prípadoch oveľa ľahšie zvládajú mokré krmivo pre psov.Hnedý pes žerie jedlo z modrej misky na dvore.

 • Vonia atraktívne. Staršie psi môžu stratiť čuch, preto nemusia jesť suché krmivo s takou chuťou alebo záujmom ako predtým. Aj psi, ktoré sú choré alebo sa zotavujú po operácii, môžu mať zníženú chuť do jedla. Mokrá strava má často bohatšiu vôňu a chuť, ktorá môže pomôcť zvýšiť ich chuť do jedla.

 • Ponúka rozmanitosť. Mokré krmivá sa často dodávajú v širokej škále chutí, textúr a foriem, čo psom poskytuje väčšiu rozmanitosť. Prieberčiví jedáci, psi, ktorí prechádzajú na nové krmivo, a dokonca aj psi, ktorí potrebujú schudnúť, môžu mať prospech z mokrého krmiva.

Jednou z nevýhod mokrého krmiva je, že je atraktívne nielen pre vášho psa, ale môže priťahovať aj iné živočíchy, napríklad domáce muchy. Ak váš pes je pomaly alebo si vyberá krmivo počas celého dňa, mali by ste zvážiť, ako a kedy psa kŕmite, aby muchy nemali možnosť naklásť vajíčka do krmiva. Mokré krmivo sa v teplých dňoch rýchlejšie kazí, preto by sa malo vyhodiť, ak ho pes nezje do hodiny.

V takom prípade zvážte spoluprácu s veterinárom alebo behavioristom a nájdite spôsob, ako zvládnuť príjem potravy naraz, namiesto toho, aby krmivo zostalo na neskôr a priťahovalo tak muchy. S prieberčivými jedákmi môžu byť problémy, ale väčšinou sa dajú naučiť nové pozitívne stravovacie návyky!

Výhody suchého krmiva pre psov

Výhody suchého krmiva pre psov, známeho aj ako granule, sú trochu iné:

 • Pohodlie. Meranie porcií suchého krmiva sa môže vynechať, aj pomalí jedáci majú čas dojesť.

 • Cena. Suché krmivo pre psov je vo všeobecnosti lacnejšie ako mokré.

 • Výhody pre zdravie zubov. Niektoré suché krmivá sú vyvinuté tak, aby redukovali zubný povlak, zubný kameň a škvrny, pretože granule počas žuvania odstraňujú usadeniny zo zubov vášho psa.

 • Obohatenie životného prostredia. Suché krmivá sa často ľahšie používajú v potravinových hlavolamoch, ktoré môžu zabaviť vášho psa, keď ste v práci, a postarať sa o kontrolovaný príjem potravy pre tých „nedočkavcov“. Keďže váš pes svoju večeru neloví, mentálna stimulácia pri získavaní potravy z hlavolamov môže spestriť jeho každodenný život.

Mokré, suché alebo kombinované krmivo? Čo je najlepšie pre vášho psa?

Odpoveďou na túto večnú otázku je jednoduchá: to, čo vám a vášmu psovi vyhovuje. Pokiaľ ste si istí, že krmivo, ktoré podávate, je kompletné a vyvážené, čiže poskytuje všetky živiny, ktoré váš pes potrebuje, môžete ho kŕmiť, čím chcete.

Niektorí majitelia domácich zvierat kŕmia len suchým krmivom, iní uprednostňujú mokré krmivo a niektorí volia mokré aj suché krmivo. Pokiaľ ide o kombinované kŕmenie, môžete to urobiť tak, že zmiešate krmivá v jednej miske, prípadne ráno ponúknete suché a večer mokré (alebo naopak), alebo mokré krmivo dáte ako špeciálnu „odmenu” za výnimočné správanie. Len sa uistite, že pri miešaní týchto krmív nezvyšujete príjem kalórií vášho psa, najmä ak mu držíte diétu na reguláciu hmotnosti.

Poraďte sa so svojím veterinárom

Ak máte akékoľvek obavy alebo otázky týkajúce sa zdravia vášho psa alebo podávania suchého či mokrého krmiva, neváhajte sa obrátiť na svojho veterinára. Nie je tu len pre prípady, keď sa niečo pokazí!

Či sa už rozhodnete kŕmiť svojho psa mokrým krmivom, suchým krmivom alebo oboma, nezabudnite na tieto dôležité pokyny.

 • Vždy vyberajte kompletné a vyvážené krmivo, aby váš pes dostal všetku potrebnú výživu.

 • Nikdy nemeňte krmivo svojho psa prudko. Nové krmivo zavádzajte v priebehu 5 – 7 dní alebo podľa pokynov veterinára. Môžete tým predísť žalúdočným ťažkostiam a nechať psa postupne si zvyknúť na novú chuť alebo textúru, čo pomôže predísť odmietaniu potravy.

 • Svojmu psovi vždy podávajte dávku primeranú jeho ideálnej hmotnosti a vážte ho. Ak si nie ste istí, či má váš pes ideálnu hmotnosť, obráťte sa na svojho veterinára.

 • Nikdy nenasadzujte svojmu psovi liečebnú alebo terapeutickú diétu bez odporúčania veterinára.

Postupom času a možno aj metódou pokusov a omylov čoskoro nájdete ideálny spôsob ako zabezpečiť, aby bol váš najlepší chlpatý priateľ šťastný a spokojný.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS